Psikoloji mi? Hem de Ankara Üniversitesi’nde mi? Şans ki ne büyük şans! Psikoloji bilimi her insanın ilgi duyabileceği fakat her insanın icra edemeyeceği bir bölümdür. Lisans eğitimini tamamlamak dersler açısından çok da zor olmasa da psikolojik dayanıklılık açısından bir hayli zordur. Dirayetli, sabırlı, empatik ve araştırmacı olmalısınız. İnsanla ilgili olan her bölümde, özellikle psikolojide öğrenmenin ve yeni bilgiler edinmenin asla bitmeyeceğini bilmelisiniz. Bir doğuma ne kadar içten seviniyorsanız bir ölüme o kadar içten üzülmelisiniz. Psikoloji okunmaz, psikoloji hissedilir. Psikoloji durmaz, akar da akar. Sen de hissedebileceğine inanıyorsan bu bilime inan. Hunini kap, yamacımıza gel!

İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım. YGS sıralamam 28 binlerdeydi. LYS de ™-3 puan türünde 10 bin oldu.


1-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Psikoloji "hayalim" olacak kadar büyük bir istek değildi bende. TM bölümünde hukuk ve psikoloji dışında gidecek bir yer kendime göre bulamadım yani iki seçeneğim vardı. Sonra şu ana kadar çok fazla ders çalışarak kendimi çok yorduğumu ve bu yüzden artık kolay ve zevkli bir bölüm seçip kendime zaman ayırmam ve başka alanlarda da gelişmem gerektiğini düşündüm. Psikolojide karar kıldım :)


2-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Ben biraz da şehir tercihi yaptım. Daha önce gezip gördüğüm kadarıyla Ankara benim istediğim gibi bir şehirdi. Biraz durgun, biraz memur, biraz gri, karmaşık olmayan. Ankara'da da ODTÜ istiyordum. Psikolojisi tutmayınca Ankara Üniversitesi oldu.


3-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Bu sene özel yurtta kalıyorum. Okula 10 dakika yürüme mesafesindeyim. Öyle olmasaydı bile Ankara'da ulaşım gerçekten kolay. Dışarıdan gelen biri kısa süre içinde öğrenebilir diye düşünüyorum.


4-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


İsteyen herkes diğer üniversitelerin de etkinliklerine katılabiliyor. Nerede etkinlik varsa oraya gidiyoruz.


5-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Psikoloji topluluğumuz da senenin en başından beri gerçekten çok aktif. Sosyal olarak iyiyiz diyebilirim.


6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Henüz 1. Sınıfım okulun ya da bölümün bir zorluğunu görmedim çok rahatım bu dönem ama üst sınıflardaki arkadaşlarım git gide derslerin zorlaştığını söylüyor. Tabii bir yerde zorlanmak lazım :)


7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Eğiticilerimiz zorlayıcı değil. Ama ille de öğrenin diye diretmiyorlar. Bazı derslerin devam zorunluluğu oluyor, bazılarına gitmesen de oluyor. Tam anlamıyla ilk sene geniş bir dönem geçirdik. 12. Sınıftan sonra 1 senelik tatil gibiydi benim için:)


8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurt dışı imkanlarıyla ilgili bir bilgim yok şu an ama her yerde olduğu gibi Erasmus var


9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulun vaat ettiği bir şey yok maalesef. Bu alanda kendimizi geliştirmeliyiz. 2. Sınıfta adliyede staj yapanlar var üst dönemlerden. 3. Sınıfta da zorunlu stajımız var. Okul bittikten sonra da KPSS'ye girip devlet atamasını bekleyebiliriz. Yüksek lisans yapabiliriz psikolojinin dallarından biriyle ilgili. Kişinin planlarına göre değişir yani.


10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bölüm daha önemli diye düşünüyorum. Sonuçta mesleğiniz bu olacak. Dediğim gibi ODTÜ Psikoloji istiyordum ama olmadı. Belki ODTÜ'de Sosyoloji deneyebilirdim ama ben Ankara Üniversitesinde Psikoloji tercih ettim.


11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde bulunuyor. Mekan olarak hiç memnun değilim açıkçası. Çünkü sadece 3 binadan oluşan bir yapı. "Kampüs " gibi değil yani. Mekan dışında sıkıntı çektiğim herhangi bir şey yok eğitmenlerimizin hepsi işlerinde oldukça uzman. Psikoloji topluluğumuz çok aktif. Hatta buraya geldiğinizde üst sınıflar da size yardımcı olmak için hemen herkese bir danışman ayarlıyor. Anlayacağınız kısa sürede Psikoloji bölümüne adapte olmak mümkün. Ama dediğim gibi mekan sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Son olarak , Psikoloji Bölümü bence harika bir bölüm. Derste öğrendiğiniz şeyler günlük hayatınızda da gerçekten size yardımcı olacak. Kişisel gelişiminizi sağlayacak. Şiddetle tavsiye ediyorum.


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!