Bir de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde FTR’nin nabzını yokladık. Nabız kaç doktor? Doktor değiller ama hastaları çok! Bu bölüm Türkiye’nin yeni gözdelerinden. Bölümün kontenjanları ve tercih edilirliği günden güne artıyor. Fizyolojiyi ve psikolojiyi olması gerektiği gibi birleştiren FTR, sağlıkta psikolojinin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Fakat güzelliklerinin aksine ders sayısı ve ağırlığı çok fazla olan bir bölüm. Anatomiyi kendinizden bir parça olarak görmeye başlamanız gerekiyor. Beyza katıldığı etkinliklerin umudunu arttırdığını ve endişelerini arttırdığını söylüyor. Üstelik Beyza, AYBÜ’yü çok seviyor! Eğer isterseniz de sizi çaya bekliyor. Çay?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İkinci senemde kazandım. YGS-2'de 42 bin, MF-3'te 36 bindeydim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Sağlık alanında olmaktı hayalim olan. İnsanlarla uğraşmayı seviyorum. Kendime yeni şeyler katmayı da. Fizyoterapi de hep duyduğum ama benim için tıptan sonraki bir seçenekti. Ailemde kararlarıma saygı duydu tabii ki. Sonuç olarak buradayım ^^


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Aslında çok çeşitli alanlarda olduğumuzu bölümü kazandıktan sonra fark ettim. Birçok üniteye sahibiz. Türkiyede henüz yaygınlaşmamış olanları da var ama son sayı -bildiğim kadarıyla- 20 olması gerekiyor. Ben bu 20 ünite içerisinde pediatri hedefiyle başladım bölüme de. Henüz yolun başındayım ve asistan hocalarımız 'bir kliniğe çık bakalım da ondan sonra görelim seni' diyorlar ama bakalım


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Bölüme ilgisi olan arkadaşlar bakmıştır geçen sene hangi üniversite kaç binle kapattı diye. 36 bindeyken neden Yıldırım Beyazıt düşüncesi gelmiş olabilir akıllarına. Çünkü iki üniversite hariç Türkiyedeki her yere girebiliyordum bölüm adına. (Ve şehir dışında yer yazma özgürlüğüm de vardı.) Açılalı uzun zaman olmuş üniversitelere kıyasla kadrosunda profesör bulundurması benim için artıydı. Henüz iki dönemimiz varken sadece asistanla geçiştirilen bir bölüm değiliz de. Hocalarımızı da beğeniyorum. Ama en önemlilerinden biri anatomi derslerinin programlanması. Diğer üniversitelerin aksine 2 dönem değil, 4 dönem anatomi alıyoruz. Ben bundan çok memnunum kendi adıma. Doya doya anatomi eğitimi olarak niteleyebilirim bunu. İlk sene ilk dönem üst ekstremite (basitçe omuz-kol-el deki kas, kemik, eklem, ligament, sinir, damar, deri duyuları), ikinci dönem alt ekstremite (kalça-uyluk-bacak-ayak) olarak gördük anatomiyi. Seneye gövde ve nöroanatomi alacağız. Bir de aldığımız klinik eğitim saatiyle yurt dışında geçerliliğimizin bulunması artısı var.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ankarada yaşıyordum zaten. Ama Etlikteki yerleşkemize Sincandan ulaşımım 2 arabayla sağlanıyor. Ama ayrı eve çıkma planım var. Biraz da üniversite hayatı yaşayalım canım. Her gün eve gittiğimizde yemek hazır diye hemen ders çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Olmaz öyle!


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Seminerler öğrenci talebiyle oluyor genelde. Bölümümüzün aktif olduğu bir kulüp var. Kimleri çağırmak, hangi etkinliği yapmak istiyorsak ortak karar alıyoruz. Eksik kaldığımız yerde ise Ankarada olmamız hasebiyle diğer üniversitelerin programlarına katılıyor, ortaklaşa işler yürütüyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kızılaya tek arada 15 dakika olan bir yerde okulumuz. Hemen yanında Antares AVM var. Karşımıza Etlik Şehir Hastanesi yapılıyor. Alt tarafımızda yüzme havuzu ve spor salonu var. Yani anlayacağınız var da var mekan olarak. Üyesi olduğum 3 kulüp var. Birinde yönetimdeyim ki kendi bölüm kulübüm bu. Biri edebiyat kulübü ki gerçekten çok seviyorum incelemelerine katılmayı, diğeri ise yerleşkeler geneli her alanda aktifliği olan sosyal sorumluluk kulüplerimizden biri. Onlarla çalışmak da çok eğlenceli. Genel olarak her kulübümüz aktif. Kulüp listemiz için de  adresini kontrol edebilirler. Henüz her kulüp güncellemesini yapmadı sistemde ama Instagram üzerinde hepsi aktifler.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Derslerimiz çok. Genel olarak bölümün 5 seneye çıkarılmasını isteniyor aslında. Bir dönemde 12 ders alıyoruz ve bu biraz yoruyor. Her dönem de derslerimiz zorlaşıyormuş. Bunu insanla uğraşmamıza bağlıyorum. Bir mühendis hatalı üretimde ilgili tuşa basıp makineyi durdurabilir ama sağlık personelinin böyle bir şansı yok. O yüzden en detaylı eğitimden geçmek zorundayız.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Yardımcı olan insanlar. Aile ortamı gibi bizimki biraz. Yeğeni gibi görüp sınavda zor soran hocamız da yok değil ama


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Bu kısım için gerekli bilgiyi sitemizden alıyorum. ''Fransa’nın seçkin üniversiteleriyle Erasmus programı kapsamında ikili anlaşmalara imza atan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, bu anlaşmalara bir yenisini daha ekledi. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak, Paris ve Saint Quentin-en- Yvelines'de yerleşkeleri bulunan Ecole d'assas Üniversitesi ile Erasmus kapsamında ikili anlaşma imzalandı.Bu sayede Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden beş lisans öğrencisi Ecole d'assas Üniversitesin'de eğitim görebilecek ve ayrıca akademik personeller de değişim programından yararlanabilecek. Aynı şekilde üniversitemiz de Ecole d'assas Üniversitesi’nden gelen öğrencileri kabul edecek.''


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bu sene için staj yerleri okul tarafından ayarlandı.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bölüm. Çünkü o derslere ben katlanacağım. İstersem ortalama yapıp yatay geçişle gidebilirim ama sevmediğim bölümde tutunamam.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


İlla bir yere gireceksiniz. Bunun isteyip istemediğiniz bir yer olduğuna ilk dönem geçmeden karar vermeyin demek istiyorum. Kazandığımın ilk günü okul açılana kadar ''tekrar hazırlanacağım ben ya'' diye gezdim. Okula geldiğimin ilk ayındaysa kendimi diğer üniversitelerle ortak bölüm etkinliğinde buldum. Şu an sanırım 3 sertifikam var. Katıldığım ayrı da 6 etkinlik. Düşündüğüm tek şey kendimden umudumu kesmemekti. Çünkü ben bulunduğum yer viransa onu iyileştirebilirim. Eğer oturmuş bir düzense de gelişmesinde katkıda bulunabilirim. Ben yapabilirim. Siz de yapabilirsiniz. Yolunuz AYBÜ'ye düşerse bir çaya beklerim


Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!