Mimarlık hayalinin Mücevherat Mühendisliği ile sonlanması mı? Yolun devamında Endüstri Mühendisliği’ne geçmek mi? Doğru kararı bulmak için verilen bu mücadeleye hazırsan başlayalım! İnsan, malzeme ve makineden oluşan bu bölüm size çok çeşitli çalışma alanları sunuyor. Kendinizi mağazalardan tutun da bankalara kadar, birbiriyle hiç alakası olmayan farklı stajlarda veya işlerde bulabiliyorsunuz. Peki İstanbul Ticaret Üniversitesi? İticÜ size staj ve çalışma imkanı konusunda oldukça yardımcı oluyor. Kariyer merkezi sizi dinliyor, size yön veriyor. “Ammaaağn ben sabit işten sıkılırım yea” diyenler için, en doğru adres burası!

1-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Şu anda okumakta olduğum bölüm lise döneminde aklımda olan bölümdü fakat hayalim değildi. O dönemde sürekli fikir değişikliği ve yeni meslek araştırmaları , çevrenin yok o bölüm iyi değil bu bölüm senin için daha iyi demeleri kişinin de aklını karıştırdığı bir dönemdi. Hayalim mimarlık okumakken bölümün zorlukları puanımın istediğim gibi olmayışı sebebiyle farklı bölüm araştırmalarına başlamıştım. Üniversiteye ilk olarak Mücevherat Mühendisliğiyle başladım. Yarım dönem okuduktan sonra ileride yapmak istediğim mesleğin bu bölüm olmadığına karar verip Endüstri Mühendisliğine yatay geçiş yaptım.


2-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Mesleği bitirdikten sonra yüksekle akademik öğretimimi ilerletmek istiyorum. Daha sonra üretim kaynaklı fabrikalarda sahada olabileceğim bir işle devam etmek istiyorum.


3-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Mücevherat mühendisliği sadece İstanbul Ticaret Üniversitesinde bulunuyordu bu yüzden tercih etmiştim. Yatay geçiş yaparken ise diğer üniversitelerle de iletişime geçip bilgi almıştım. Okuduğum üniversitenin bölüm hakkında tecrübesi ve hocaları okulda kalmamı sağlamıştı.Okulumda kaldığım için memnunum .


4-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Okula ulaşımım biraz zor oluyor. İstanbulun Avrupa yakasında oturuyorum. Kampüsüm de karşı da Küçükyalı’da bulunuyor. Ulaşımımı metrobüs ve otobüs olmak üzere iki vesait ile gerçekleştiriyorum.


5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümle ilgili yeterli eğitim alınıyor. Seminerler genellikle kulüplerin aracılığıyla oluyor. Sosyal açıdan fazla yeterli bulmuyorum fakat İto’yla güçlü bağları olduğu için iş adamlarıyla tanışıp onlarla sohbet etmek için komiteler bulunuyor. Orada iş hayatıyla ilgili merak ettiklerimizi sorma imkanı buluyoruz.


6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Genellikle zorluk seviyesi ortanın üstünde hocalar yaptığı her şeyi sınavda da görmek isteyince sınavların zorlukları da ona göre oluyor.


7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bu yargı kişiden kişiye ve eğitimciye göre değişiyor. Ama genellikle yardımcı olmaya öğretmeye yöneliktir. Zorlayan hocalar da her komplikeye alışkım olmamız için ve onları geçmişte zorlayan hocalardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.


8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurt dışı için İto destekli fuarlar mevcut. Bu fuarlar tamamen okul ve İto tarafından destekleniyor. Bölümlere göre farklı Erasmus seçenekleri var Erasmus bahar ve güz olmak üzere iki seçenekte gerçekleşiyor. Endüstri için şuan da olan Erasmus seçeneği Portekiz’dir.


9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okul staj ve çalışma imkanı için destekte bulunuyor. Bunu internet sitesi ve okula bağlı olan Kamer üzerinden yapılıyor. İş imkanlarına da o siteden ulaşabiliyoruz. Bu sene üretim stajı yaptım ve bunu okuldan ayrı kendi imkanlarım doğrultusunda buldum. Fakat kamerin düzenlemiş olduğu firmalardan gelen kişilerle görüşmemizi sağlayan etkinliği bulunuyor. Bu sayede staj başvurusu yapabiliyorsunuz. Ayrıca bölüm hocaları da staj konusunda yardımcı oluyor . Size referans olup firmalara öneriyor.


10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Önce seçmek istediğiniz ve ileride hangi meslekte ilerlemek istediğinize karar verin. Bu size doğru seçeneği sunacaktır. Dış baskıların etkisinde kalmayıp kendinize en uygun mesleği seçin. Hangi bölüme uygun olacağını en iyi kendiniz bilirsiniz bir başkası değil.


11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Bir önceki soruda tavsiyede bulundum galiba:) yine de tekrarlayayım eğer istediğiniz hayaliniz olan meslek yerine her hangi bir bölüme girip mutsuz olmaktansa bir daha daha verimli hazırlanıp istediğiniz mesleği yapabilirsiniz.


Hemen Endüstri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!