1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ikinci senemde kazandım ama maalesef ilk seneki sıralamam ikinci senemdekinden iyiydi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında tam olarak ne istediğimi bilmiyordum. Kan korkum ve aşırı duygusallığım yüzünden sağlık bölümleri yazmak istemedim. Ailem endüstri ya da işletme mühendisliklerini istemediler, ileride iş bulmada sıkıntı çekmemem için. Diğer mühendislik branşlarını da ben istemedim ve kendimi mimarlıkta buldum

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Yapı sektörü hiç ölmeyecek bir sektör. İnsanoğlu yaşadığı sürece barınma ihtiyacını karşılayacak. Son zamanlarda kentsel dönüşüm yapı sektörünü fazlasıyla hareketlendirdi. Ofis ya da şantiye mimarı olabilirsiniz, hatta başarınıza bağlı olarak şantiye şefi de olabilirsiniz. Şantiye şefleri genelde mimarlardan tercih ediliyor. Öğretim üyesi olarak da kalabilirsiniz dilerseniz.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında benimki anlık bir seçim oldu. Türkçe eğitim görmek istiyordum bu sebeple yazacağım birkaç okul vardı. Sonra bir tanıdığımız Arel mimarlıkta okuduğunu ve çok memnun olduğunu söyledi, fiyat olarak da makuldü, ben de yazdım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum, okulun yurdu olduğu için sürekli ring servisi var okula.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulda çok fazla seminer mevcut, ara ara bölümle ilgili de güzel şeyler yapılıyor ve ileriye yönelik çok fazla projeleri var bu konuda

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Hayır. Tepekent şehre çok uzak fakat hem özel üniversite hem kampüs olunca böyle oluyor malesef.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Ben okulu yazdığım zamana kadar çöp adam çizmiş biri değildim ama okula başlayınca bir şekilde yapıyorsun. Bugüne kadar zorlandığım noktalar olsa da güzel geçti. En çok proje dersi zorluyor ama vaktinde çalışan ya da yönergeleri güzel uygulayan biriysen bölüm seni hiç zorlamayacaktır.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

İlgileri iyi, zamanla hepsiyle daha da yakınlaşıyorsun. Gerekli gördükleri yerde zorluyorlar da ama çoğunlukla bir şeyleri öğretme peşindeler.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulum Avrupa Gönüllülük Hizmeti adı altında projelere yolluyor. Ben de gittim böyle bir projeye ve 1 ay Yunanistan'da kaldım. Erasmus biraz sıkıntılı, her bir bölümden 2 kişi yolluyorlar ama zaten bizim bölümümüzde sınava girenin sayısı da çok olmuyor.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Arel Kariyer Merkezi hem staj ayarlarken hem de mezun olduktan sonra yardımcı olmaya çalışıyor. Stajı 2.50 ortalamanın üstüne ayarlıyoruz deseler de zor durumda kalan herkese yardım ediyorlar. Aynı zamanda okurken atölyeler, iş mülakatları, vs. düzenleyerek yardımcı oluyorlar

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Ben bölümüm için sıradan üniversite yazanlardanım çünkü ben bir bankaya gidip "Ben ODTÜ mezunuyum ama mimarım, beni işe alır mısınız?" diyemem. Bana göre yapmak istediğin neyse onu yapmalısın. Tabii ki okul çok önemli, hele ki öğrenciyken imkanlar çok değerli oluyor ama sonraki yaşantında da ne olacağını belirliyorsun.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Mimarlıktan korkmayın, sizi korkutmaya çalışacaklar, uykusuzluk, çizimler, vs. diye 3 yıl bitirdim ve sadece 1 kez 3 gün hiç uyumadan okula gittim, onun dışında hiç olmadı. Ödevleri yaptıktan sonra elinizde olanlar sizi hep mutlu edecek. Düzenli çalışırsan hiç sıkıntı çekmeyeceksin. Ama pahalı bir bölüm olduğunu bil, her dönem sonunda ortalama 200 tl masraf yaparsın.

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!