Arel Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümü öğrencisi Aytuğ Çakır "İletşimci" olmanın inceliklerini, baktığınız her eşyada ve gerekirse her insanda bambaşka bir derinlik görebilmeyi, en önemlisi de teknolojiden asla uzak kalmamanız gerektiğini anlattı. Bakmayı değil, görmeyi bilenlerin ilk tercihi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünün sır perdesini bizimle birlikte aralamak ister misin?

Şimdi sıra sende, Radyo Sinema ve Televizyon senin bölümün mü?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. Yanılmıyorsam Türkiye genelinde sözelde 70.000 civarındaydım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Ne hayalimdi ne de dışarıdan bir baskı vardı. Fakülte yılları öncesinde yaptığım işler sebebiyle kendimi medya sektörüne yakın hissetmemden ve üretilebilirlik oranımı en yüksek burada tutabileceğim düşüncesinden dolayı bu bölümü hedefleyip tek seçenek olarak tercih yaptım.

3-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okuduğun okulu seçtin?

Çalıştığım için zaman benim için çok önemli. Evim, ailem ve sosyal hayatım tamamen Beylikdüzü’nde olduğundan ne oradan taşınmak istedim ne de her gün İstanbul içine 3-4 saatlik yorucu git gel yolculuklar yapmak istedim. Bu sebeple evime 15-20 dk mesafede, bildiğim bir okulu seçmek istedim.

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

Kendi evimde kalıyorum. Okula oturduğum semtten yürüme mesafesinde ücretsiz servisler var. Servisle giderseniz yarım saatte, arabayla giderseniz maksimum 20 dakikada metrobüs Beylikdüzü Son Durak’tan varmanız mümkün.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okul içi organizasyon oldukça zayıf. Kulüpler ve yönetim arası uzun prosedürler ile birlikte bürokrasi yer aldığından bir etkinlik ya da sosyal proje sunmak oldukça zor. Bir şey planlamak ya da yapmak istediğinizde okul mevcut imkanları dışında size yardımcı olmak adına üzerine bir şey çıkaramıyor, bütçe koyamıyor. Ancak bu konuda okul içerisinde yeni bir birim kuruldu ve kulüp içinde ya da dışında bir projeniz olduğunda bu birime projenizi sunarak yatırım ve destek talebinde bulunabiliyorsunuz. Henüz 1 senelik yeni bir birim olduğundan işlevliği ne derece bilemem fakat bir şeyler değiştirilmek isteniyor sanırım.

7-Okuduğun bölümün yada okulun zorlukları neler üst sınıfta yap yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı?

Bölüm ile ilgili okul içerisindeki en büyük zorluk “devamsızlık”. Maalesef bu bölümde sektör içerisinde koşturmadan, bir yerlere bedavadan her gün gidip gelmeden bir yerlere ulaşmanız ya da tutunmanız çok zor. Ancak okul, çalışma vb. özel durumları ne yazık ki kabul etmeyip eğer gelmezseniz sınavlara almamakla tehdit ediyor. Bu noktada da tek çıkar yol eğitmenler ile iyi geçinmek. Onun haricinde eğer teknik ekipmanınız varsa (kamera, bilgisayar ve diğer temel çekim/kurgu malzemeleri) sürekli okul içinde ve dışında üreterek içerideki sisteme adapte olmanız daha mümkün olabiliyor. Ancak ekipman bulundurmaz ve teknolojiden uzak kalırsanız stüdyo derslerinde zorlanır ve muhtemelen geçemezsiniz.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Okulun en güzel yanı kesinlikle öğrenciyle anlaşamayan akademisyeni okul içinde barındırmaması. Bu yüzden fakülte içerisinden geçtiğimiz yıllarda çok fazla profesör ve doçent ayrıldı. Bu sebeple de bölüm geneline baktığınızda kadrodaki eğitmenlerin ağırlıklı olarak genç ve en fazla Yrd. Dç. Dr. ünvanında olan birkaç akademisyenden oluştuğunu görüyoruz. Haliyle hepsiyle anlaşmak, konuşup, sohbet etmek ve hatta bolca selfie çekilmek pekala mümkün!

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğim bir kaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Türkçe bir bölüm okuduğum için yurtdışı ile ilgili net bir bilgim yok fakat okulun sürekli olarak Avrupa Birliği projelerinde yer aldığını, yarışmalarla sürekli birilerini yurtdışına gönderdiğini ve okul içerisindeki ilgili birimlerle de Avrupa’daki kardeş okullarla sürekli öğrenci değişimi yapıldığını biliyorum.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

Okul belli bir ortalamaya sahip öğrenciler için staj seçenekleri sunuyor. Kabul edebilir ya da kendiniz bir staj yeri bulabilirsiniz. Ancak okul sonrası yerleşeceğiniz yer ile ilgili okul yönetimi ve birimlerinden ziyade akademisyenlerden yardım istemek daha mantıklı oluyor. Eğer eğitim hayatınız boyunca sürekli üretmiş, iyi işler çıkarmışsanız ve ortalamanız da fena değilse birinin elinizden tutmasını istemekten çekinmeyin. Çünkü bu bölümde asıl önemli olan not ortalamalarından ziyade üretebilirliğiniz ve bu ürettiklerinizin kalitesidir.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihi olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihim ve asla hayal olan bölüm için biraz daha normal bir üniversite gitmek mi?

Hangisinde daha başarılı olacaksanız o olmalı. Sırf bir üniversitenin adı iyi olduğu için insanların kilometrelerce yol gitmesine ya da tonla para vermesine anlam veremiyorum. Özellikle bizimki gibi üretim temelli bir bölümde okuyorsanız okulun “size ne kattığı” ya da “katabileceğinden” ziyade “sizde ne var?” ve “üzerine ben ne ekleyebilirim” gibi sorulara bakmalısınız. Çünkü unutmayın ki bir işe girerken diplomayla alınabilir fakat ancak ve ancak ürettiklerinizle devam edebilirsiniz. İşe başladığınız andan itibaren ne mezun olduğunuz üniversitenin adı ne de diploma notunuz kimsenin umrunda olmayacaktır. 

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

Sadece kağıt kalem üzerinde sınava hazırlanmayın. Teknoloji ile aranızı iyi tutun. Öğrenmeye açık, meraklı ve girişken olun. Bizim fakültemizde insanlar hangi bölümde okurlarsa okusunlar kendilerinden “İletişimci” diye bahsederler. İletişimciliğin temellerini esas alın. Sosyal olun, diksiyonunuzu, kaleminizi ve sosyal duruşunuzu düzeltin. Bakmayı değil, görmeyi bilin.

Hemen Radyo ve Televizyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!