Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği anlatıyor! Tercih zamanı yüzlerce yeni bölüm duyuyorsun ve kafan karışıyor, biliyoruz! Ama bu çok başka! Mühendisliklerin içinde adeta "Buradayım!" diye bağıran, dört yılın nasıl geçtiğini anlamadan okuyacağın ve belki de bu alanda kendini bulacağın bir meslek söylüyoruz sana, sıkı dur! Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencisi Tankut Panayır, okulunun sunduğu imkanlardan, hayalleri olan bölümü neden tercih etmen gerektiğine kadar birçok soruyu yanıtladı!

Gel birlikte tekrar okuyalım! Bakarsın, fikrin değişir!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde bu bölümü kazandım. YGS sıralamam 47 bin civarındaydı, LYS sıralamam 40bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm lise 3’ten beri hayalimdi ve ailem de bu bölümü seçmem için bana destek oldu. Çevremde enerji sistemleri mühendisliği yerine makine okumam konusunda baskı yapan insanlar da oldu fakat ben hayalimin peşinden koştum.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Bahçeşehir Üniversitesini seçmemde en büyük etken enerji sistemleri laboratuvarına sahip olması ve Coop Projesi çerçevesinde staj imkanları, markalı dersler, yurt dışında bulunan BAU kampüsleri okulumu seçmemde büyük etkenlerdi.

4-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Yurtta kalmıyorum, evde kalıyorum. Yurtta kalan arkadaşlarımdan bildiğim kadarı ile yurdun kampüse servisleri var. Okulumuz konum itibari ile İstanbul'un merkezi sayılabilecek bir yerinde Beşiktaş'ta. Bu yüzden İstanbul'un birçok noktasından kolayca ulaşılabilmesini mümkün kılıyor.

5-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumuzda, çok sayıda farklı konularda seminerler düzenleniyor. Hatta bazen çok istediğim iki farklı sektörün seminerinin saatleri çakıştığı için aralarında tercih yapmak durumunda kaldığım bile oluyor. Bu seminerlerde özellikle derste öğrenemeyeceğimiz, sektörün içinde yaşanan gelişmeleri takip etmeyi ve sektöre olan ilgimizi artırmayı hedefleyen üst düzey yöneticiler ile tanışma fırsatımız oluyor. Okulumuz öğrencileri bu yönden oldukça şanslı. Seminerlere katılmak, takip etmek biraz da sizin ilginize ve merakınıza kalıyor açıkçası.

6-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Enerji sistemleri mühendisliği yeni bir bölüm olduğu için sektörde tanınmak ve başarılı olabilmek için gelişen teknolojileri takip etmek, sektör içindeki yenilikleri takip etmek, öğrenmek için çabalamak gerekiyor. Bölüm dersleri açısından 1.ve 2. sınıflarda makine mühendisliği ağırlıklı, 3. ve 4. Sınıflarda elektrik mühendisliği ağırlıklı dersler işleniyor. Düzenli çalışarak ve araştırma yaparak üstesinden gelinebilir.

7-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Siz derse ne kadar ilgi gösterirseniz, öğrenmek için cabalarsanız hocalarımızın da size ilgisi doğru orantılı şekilde artıyor. Hocalarımız genelde zorlayan hocalar değil, öğreten hocalar.

8-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumuzun oldukça geniş yurt dışı imkanları var.

9-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulumuzda COOP Sistemi sayesinde her gün mail adreslerimize staj teklifleri geliyor. İsterseniz bu teklifleri değerlendirebilirsiniz ya da kendi staj imkanınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

10-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Aslında bu durum başıma geldi. Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği ile BAU Enerji Sistemleri Mühendisliği arasında tercih yapmak zorunda kaldım ama hayalimin peşinden gitmeyi tercih ettim. 

11-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sınav her şey demek değil arkadaşlar. Hayal kurun! Kendinizi hangi mesleği yaparken daha mutlu hissedeceksiniz bunu araştırın ve her zaman karar verdiğiniz mesleğin arkasında durun. Çünkü bu mesleği siz yapacaksınız bir başkası değil. Geleceğin mesleklerini iyice araştırın ve kendinize yakın hissettiğiniz mesleğin ilkleri olmayı hedefleyin.

Hemen Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!