Genellikle özel yetenek sınavlarıyla alan bölümlere karşı bakış açımız hep farklı olmuştur, ne olursa olsun fakülteye girebilmek için üniversite sınavından da belirli bir puanın üstünde yapmanız gerektiğini unutmayın. Bahçeşehir Üniversitesinden gönüllümüz, Fotoğraf ve Video bölümü okurken dikkat etmen gerekenleri sıraladı! Geleceğe yönelen tüm mesleklerde olduğu gibi bu bölümde de iş imkanlarının oldukça geniş olduğunu da söylemeyi es geçmedi. Eğer okumak istiyorsan gerçekten sevmeli ve bol bol dizi, film izleyerek, fotoğraflara bakarak görsel hafızanı geliştirmeye bakmalısın!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Bu bölüm özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul ettiği için YGS'den yanlış hatırlamıyorsam 220 üzeri almak yeterli oluyordu.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Ben 2011 yılından beri fotoğrafla uğraşıyorum, liseyi de yine grafik ve fotoğraf üzerine okudum. Kısaca, çok isteyerek kazandım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Fotoğraf ya da videoyla uğraşmanın avantajlı yanlarından biri de freelancer olarak kolay iş bulma fırsatı. Fotoğraf ve video, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın artık her yerinde karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla iş bulmak çok zor değil gibi duruyor :)

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Bu bölüm için maalesef onlarca okul yok. Bildiğim kadarıyla bir de Mimar Sinan Üniversitesi var ve kontenjanı sadece 15 kişi!

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ailemle yaşıyorum. Bizim fakülte Karaköy'de, ulaşımı haliyle çok rahat.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet, sürekli workshoplar düzenleniyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Karaköy kampüsünde gördüğüm kadarıyla kulüp faaliyetleri yok. Ana kampüs olan Beşiktaş bu işlerin merkezi ve bu konuda gerçekten başarılılar.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Hayal gücü önemli diyebilirim bizim bölüm için. Sonuçta ortaya sanat koymak gerektiği için hayal gücü çok çok önemli.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. İletişim fakültesinde olan tüm hocalar, hem işlerinde gerçekten ustalar hem de öğretmek için uğraşan kişiler.

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bizim okulumuzun yurt dışında da kampüsleri var, sanırım orada da okuyabiliyoruz. Bildiğim kadarıyla her bölümün yok. Yanlışsa affola. Yine de okulun web sitesinden kontrol etmek lazım.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Henüz bilmiyorum, zamanla göreceğiz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalim olan bölüm için sıradan bir yeri seçmek. Önemli olan nerede okuduğumuz değil ki? Önemli olan orada ne kadar çabaladığımız. Çaba göstermeden hiçbir şey mümkün değil. A üniversitesi çok iyi de olsa uğraşmazsan bir şey öğrenemezsin.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bol bol görsel zekanızı arttıracak şeyler yapın. Film izleyin, fotoğraflara bakın.

 

Hemen Fotoğraf ve Video bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!