1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 13 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet seçtiğim bölüm küçüklüğümden beri istediğim bölümdü. Ailem de bu konuda beni destekledi her zaman.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Mimarlığın iş imkanları çok fazla, sürekli ihtiyaç olan bir alan. Ev, iş yeri, sinema, konser salonu, okul, hastane vb. temel ihtiyaçlarımızı ve sosyalleşmemizi sağlayacak alanlara ihtiyacımız var hayatımız boyunca ve bu konuda da mimarlara ihtiyaç var. Hem işlevselliği olan, hem de estetik yapılar için mimarlık eğitimi gerekli. Benim hedefim mimarlık lisans eğitimim bittikten sonra yüksek lisansla devam edip akademisyen olmak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Bahçeşehir Üniversitesi tercih dönemine kadar aklımda olan bir üniversite değildi açıkçası. Fakat tercih dönemi yaklaştığında üniversiteleri gezdikten sonra BAU’nun bana katacağı çok şey olduğunu fark ettim. Akademik kadrosu, yurt dışı kampüsleri, eğitimi benim BAU’lu olmamı sağladı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ben İstanbul’da evde kalıyorum. Okulumun beni ilgilendiren iki kampüsü de Beşiktaş’ta, evime 10 dakika yürüme mesafesinde.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Evet. Okulun işbirliği içinde olduğu yurt dışındaki okullarla ortak workshoplar yapılıyor uzun zamandır. Yerli ve yabancı mimarlar da okula sık sık seminere geliyor

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Evet. Benim de ilgimi çeken kulüpler var ve aktifler.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Mimarlıkta proje dersi en önemli ve en zor ders. Hocaların ilgisini çekip hem beğeneceği hem de özgün bir proje yapmak çok kolay değil. Genelde 3-4 haftalık bir süreçte sürekli hocalara projeyi gösterip sonraki haftalarda geliştirerek en son jüriye sunuyoruz. Maketler, çizimler fazla vakit alan, planlı çalışmayı gerektiren işler fakat bölümü isteyerek seçenler için güzel zorluklar bunlar.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimciler hem zorlayıp hem öğreten yardımcı olan kişiler çoğunlukla. Projede şu olmamış deyip geçiştirmek yerine şöyle de yapabilirsin gibi yapıcı eleştirilerle karşılaştım ben genelde.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus programıyla da yurt dışına gidilebilir. Bir de okulun mimarlık için Roma ve Berlin’de kampüsleri var. 2. sınıftan itibaren açılan derslere göre o kampüslerde okunabilir. Bir de hazırlık için Amerika ve Kanada’da kampüsler var. Diğer bölümlerin farklı ülkelerde, şehirlerde de imkanları var fakat onlar hakkında fazla bilgim yok.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

1. sınıfı yeni bitirdiğim için bu konuyla ilgili net bir şey söyleyemeyeceğim.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Üniversiteden çok bölüme odaklanmak bence daha mantıklı. Evet iyi bir üniversiteden mezun olmak güzel bir şey ama sırf ben şu üniversiteden mezun oldum demek için ilk tercihimiz olmayan bir bölümü seçip daha sonra o mesleği ömrümüz boyunca yapmak bizi pek mutlu etmeyebilir. Hayalimizdeki bölümü seçip daha sıradan bir üniversite seçmek ya da o hayalimiz için bir sene daha çalışıp hem iyi üniversitede hem istediğimiz bölümde okumak bence en mantıklısı. Ama tabii ki öğrencinin bu süreçte çok iyi düşünmesi lazım. bir sene daha çalışmayı kaldırabilir miyim, sadece okula göre bölüm seçersem ilerde pişman olur muyum diye düşünüp en doğrusuna kendisi karar vermeli.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümümden çok memnunum. Fakat kolay bir bölüm değil. Bir projeyi 3-4 defa ufak değişikliklerle baştan yapmamız gerekiyor her dönem. Bir yandan diğer dersler de var. Bunların dengesini kurmak planlı çalışmayı gerektiriyor. Uykusuzluğa dayanabilmek ve eleştirilere açık olmak da bu bölüm için gerekli şeyler bence. Ama eğer mimarlığa ilginiz varsa bu uğraşlar, zorluklar sizi yıldırmıyor. Üstteki sorularda yazdığım gibi okul, hastane, ev gibi ihtiyaçlarımız için yapılara ihtiyacımız var ve bu yapıları da biz mimarlar tasarlayacağız. Bu yüzden çok araştırmayı, okumayı, çevremizde olan bitenin farkında olmayı gerektiren bir bölüm. Size kattıklarını düşündüğünüzde uykusuz kalmanıza, yorulmanıza değiyor.

 

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!