Çocukken legolardan harikalar mı inşa ediyordun? Legolar senin için yalnızca bir oyuncak değil miydi? Hayal etmeyi ve tasarlamayı seviyordun, üstelik hala çok mu seviyorsun? Doğru yere bir adım daha at, hoş geldin! Belki biri birgün ornitorenk şeklinde bir yapı inşa eder ve belki o biri sen olursun! Renkler, gökyüzü ve yeryüzü senin olsun istiyorsan bu doğru yere bir adım daha at.

Fakat, bunlara sahip olmak demek; çok çalışmak, daha çok çalışmak, çok düşünmek, daha çok düşünmek, çok uykusuz kalmak ve daha çok uykusuz kalmak demek olabilir. Olsun, göze al! Bahçeşehir Üniversitesi, bu konuda senin hem yurt içinde hem de yurt dışında ellerinden tutacak. Değişime açık ol. Hadi!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde, hatta ilk tercihim olarak kazandım. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm çocukluk yıllarımdan gelen bir hayaldi benim için, çocukken oyun alanım mimarlıktı. Kağıtlara karaladığım ev ve plan çizimlerinin şimdilerde çok değerli eskizler olduğunu fark ettim. Çocukluk yıllarındaki eğilimleri dikkate almak önemli, aslında hepimizin meslekleri karakterlerimizden birer yansıma. Bu anlamda üniversite hayatı ve sonrasında mutlu olmak için bireylerin son kararlarını kendilerinin vermesi gerek. 

3-Bu bölümü bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Mimarlık bölümü içerisinde farklı disiplinleri barındıran bir alan, bitirdikten sonra sanatın farklı dallarına da yönelebilirsiniz. Ben mezun olduktan sonra akademik anlamda eğitime devam edip akademisyen olmak, bununla birlikte kendi mimarlık ofisimi açmak istiyorum. Bir de aklımda, mimarlık ve çevre gibi unsurları birleştirmek istediğim projeler var.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Öncelikle mimarlık eğitimini İstanbul´da aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. İstanbul gibi bir şehirde mimarlık öğrencisi olmak çok değerli. Okulun bulunduğu Beşiktaş semti de gözlem ortamınızı geniş ve çeşitli tutarak şehrin dinamizmini en iyi yakalayabildiğimiz noktalardan biri. Buradan rahatlıkla şehirdeki farklı noktalara ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Sürekli olarak insanlarla iletişim içerisindesiniz ve şehir hakkında birçok eylemi gözlemleyebiliyorsunuz. Bölümü okurken ihtiyaç duyabilecek olduğunuz kırtasiye, ozalit vb seçenekler çevrede fazlası ile mevcut. Bahçeşehir Üniversitesi´ni seçmemdeki en önemli sebep, yurt dışı kampüs ve olanakları. İster dönem boyunca, isterseniz yaz dönemlerinde mutlaka bu seçenekleri değerlendirmelisiniz.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evde kalıyorum, okula 10 dakikalık mesafede oturuyorum. Mimarlık bölümünde okula, kırtasiyeye ve ozalitlere yakın olmak önemli.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulda yeterli eğitimlerin olduğunu düşünüyorum, ancak mimarlık seminerleri ve sohbetleri daha fazla olabilir. Meslek hayatını tanımak üniversite yıllarında önemli. Aslında bu tamamen sizinle alakalı, ne kadar sosyal olmak isterseniz o kadar fazla aktivitelere dahil oluyorsunuz. Bahçeşehir Üniversitesi´nde onlarca farklı alanda kulüpler mevcut. Bir süre Girişimcilik kulübünde proje geliştirme alanında görev aldım. Yelkencilik kulübünde Temel Yelkencilik Eğitimi ve sertifikası aldım. Yelkencilik konusunda Bahçeşehir Üniversitesi her gün yeni bir başarıya imza atıyor. BAU Yelken takımı en son EDHEÇ dünya şampiyonu oldu!

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Size yol gösterilmesini istiyorsanız bununla ilgili BAU Mentor´dan destek alıp üst sınıflardan birinin size mentorluk etmesini sağlayabilirsiniz. Mimarlık bölümü kısaca zor, teslim öncesi 10 gün boyunca hiç uyumadan proje için çalıştığım günler oluyor. Detaylarla uğraşmak, tasarım yapmak ve bunların hepsini teknik çizimler haline getirmek sabır ve emek gerektiriyor. Mutlaka daha fazla araştırıp bölümün zorlukları hakkında bilgi alın, eğer seviyorsanız hiç korkmayın yaparsınız. Ama unutmayın, bölümü seçmeniz ile birlikte farklı bir hayat sizi bekliyor olacak ve bu da hayat standartlarınız ile ilgili fedakarlıklar yapmak gerek demek. Planlı olmalısınız.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

İlgi düzeyleri yüksek. Ancak öğretirken ciddi anlamda zorlayan eğitimcilerimiz var. Tabii ki hepsi yardımcı olmayı hedefliyorlar fakat teknik aynı olmuyor. Bu nedenle okulda her öğrencinin her eğitimciden bir kez ders almasını destekleyen bir sistem var. Mimarlık bölümünde proje dersleri hoca ile birebir (kritikler) geçiyor, her hocadan farklı bir bilgi kapıyoruz.

 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun yurt dışı imkanları Bahçeşehir Üniversitesi´ni tercih etmemdeki en önemli sebepti. Hazırlık yılını Amerika ve Kanada´da geçirmek gibi imkanlarınız oluyor. Birçok farklı ülke ve şehirde kampüsler mevcut. Mesela mimarlık bölümü için Berlin ve Roma kampüslerinde dersler açılıyor. Yaz okullarında da yurt dışı kampüslerinden faydalanabilirsiniz. Ben Bahçeşehir Üniversitesi aracılığı ile Washington D.C., Berlin ve Barcelona´da bulundum. En keyifli anlarımı buralarda geçirdim ve inanılmaz deneyimler oldu benim için. Daha detaylı bilgi için BAU Abroad ile iletişime geçebilirsiniz.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Bu da yine tamamen sizinle alakalı, her türlü imkanı sizin takip etmeniz gerekiyor. BAU COOP size birçok staj ve iş fırsatı sunuyor. Mutlaka incelemelisiniz.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Sıradan ya da iyi ve duyulmuş üniversite kavramlarının tartışılır olduğunu düşünüyorum, bu tamamen bölüm ile alakalı. Mutlaka istediğiniz bölüm bazında okulları kategorize edin. Her okuldaki eğitim ve deneyim imkanı çok farklı, hepsinde ayrı bir data mevcut. Ve hangi okulda olursanız olun her şey sizde bitiyor. O datayı ne kadar alıp fazlasına ne kadar yer açtığınız önemli.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

İmkanlarınızı iyi değerlendirin, zamanı iyi planlamak en önemlisi. Lütfen tercih yaparken kararınızı kendiniz verin ve yalnızca üniversite hayatını değil sonrasını da düşünün. “Dünyada görmek istediğiniz değişimin kendisi siz olun.” Gandhi. Bu söz çok anlamlı, kendinize ve dünyaya katkısı olan alanlara yönelin. Severek ve isteyerek ilerledikten sonra siz de dünyada görmek istediğiniz değişimleri yaratabilirsiniz.

Hemen Mimarlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!