Ömrünün sonuna kadar okumaya meraklı mısın? Şaka şaka! J İnsanları yaşatmaya var mısın? İnsanların yaralarını iyileştirmeye, insanların sevdiklerini kurtarmaya, çocukların kahramanı olmaya var mısın? Çocuklar seni görünce biraz ağlayabilirler, aşı yaparken beyaz önlüğünü çıkar ve onlara içten gülümse. Beyin ve kalp mi? Vay! Cerrah diyeceksiniz. Beyin ve kalp ile uğraşmaya, işlevleri için savaşmaya var mısın? Uykusuz gecelere, kalın kalın kitaplara, sayfalarca ezberlere de varsan; Bahçeşehir Üniversitesi seni kucaklıyor. Muhteşem akademik kadrosu, geniş imkanları ve başarılarıyla. BAU’nun bilim insanlarından biri olmak ister misin?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. Yanlış hatırlamıyorsam YGS-1700 civarı, LYS MF-3 1100 civarı olmalı.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Son seneye kadar meslek seçimi konusunda çok kararsızdım. Ailem her zaman bir yandan içten içe doktor olmamı isteseler de bu konuda bana baskı yapmamak konusunda çok özenlilerdi. Tıp fakültesini seçme kararımda üniversitemin programının çok büyük bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. Hayallerim bu okulun programıyla beraber şekillendi diyebilirim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Aslında okulun en büyük imkanı sanırım diğer fakültelerden farklı olarak normal bir doktor yanında aynı zamanda bir bilim insanı yetiştirmeye çalışmaları. Bu konuda BİSEP programının çok önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Bu sayede tıp eğitimiminin yanında bilim dünyasından geri kalmayıp hem okul hem makalelerle dolu bir eğitiminiz oluyor. Benim ne yapmak istediğim konusu hala biraz karışık ancak okulun akademik başarı yanında çok geniş yurt dışı imkanları sunması önümde geniş bir çalışma alanı sunup beni daha rahat hissettiriyor. Yani TUS ile yurt içi mi yoksa USMLE ile yurt dışı mı ilerleyeceğiniz tamamen size kalmış bir seçim.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Son seneye kadar doğruyu söylemek gerekirse hiç tıp düşünmedim. Neyin bende bu kadar etkili olduğunu tam hatırlayamasam da hedefim hep Türkiye ile sınırlı kalmayıp dünya çapında çalışabilmekti. Bu hedefim doğrultusunda endüstri ya da işletme mühendisliği gibi bir alan düşünürken, BAU Tıp programı benim fikirlerimi tamamen değiştirdi desem yalan olmaz. Daha ilk senemden hazırlık eğitimimi Washington DC'de tamamlamak bana çok farklı bir dünya görüşü kazandırdı bile. Ayrıca tıp eğitimi boyunca sunduğu yurt dışı staj imkanları, TUS yanında USMLE için de hazırlıyor olması ve hocalarımızın inanılmaz network ağı benim bu okulu seçmemde en büyük etken oldu.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evde kalıyorum ancak okul -sanılanın aksine tıp fakültesi Göztepe kampüsünde- E5'in kenarında olduğu için çoğu otobüs ve metroyla ulaşımı sağlamak mümkün.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bence eğitimi iyi, sadece farklı. Diğer tıp fakültelerinden daha farklı ve yoğun bir müfredatımız var. Bu bazen yorucu olabiliyor. Bunun dışında tıp kulüpleri ve dekanlık tarafından düzenlenen seminerler ve konferanslar oldukça yoğun.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Göztepe'de çoğu tıp eğitimiyle alakalı olsa bile tıp kulüplerinin her ay en az 3-4 etkinliği oluyor. Bunun dışında her ay ''İstanbul'un Kalbinde Bilim Konuşmaları'' adı altındaki konferanslara katılıyoruz. Ayrıca Beşiktaş'taki tüm öğrenci kulüplerine katılmamız da mümkün. Sosyal olarak bakılırsa en sosyal zamanlarım Beşiktaş'ta geçirdiğim zamanlar, Göztepe'de bunun için pek fazla alan yok.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölüm zor, okul daha zor. Bunu itiraf etmek gerek. Yoğun bir müfredat, sıkıştırılmış bir program, kısıtlı zamanlarda çok fazla öğrenmek zorunda kalmak insanı zorluyor hatta bazen çok bunaltıyor. Ancak ilk 2 seneyi bitiren arkadaşlarımın klinikteki tatlı telaşlarını görmek bana bu günlerin geçeceğini hatırlatıp motivasyon sağlıyor. Aslında her tıp öğrencisinin geçtiği günler, ama ne yalan söyleyeyim bizim okulda daha zor sanki.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Özellikle diğer okullarla kıyasladığımda çok çok iyi. İster profesör olsun ister öğretim üyesi, bire bir iletişim kurabilmek ve aradaki engellerin kalktığını görmek kesinlikle henüz bir öğrenci olarak bana kendimi çok iyi hissettiriyor. Her konuda öğretici ve yardımcı olmaları, fikirlerinize değer vermeleri ve onları desteklemeleri çok değerli.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


İlk olarak hazırlık senesinde özellikle BİSEP mülakatları sonucu Washington DC'de dil okulunu burslu bir şekilde okuma imkanını sunuyor. Sonrasında başarınıza, istek ve çabanıza, yaptığınız çalışmalara bağlı olarak okulun anlaşmalı olduğu çeşitli yurt dışı kliniklerinde ve okullarda klinik stajlarda bulunabiliyorsunuz veya ilgi alanınıza bağlı olarak araştırma laboratuvarlarında bulunabiliyorsunuz.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bence evet ama bu tamamen sizin ne kadar istediğinize ve çalıştığınıza bağlı. Okul bittikten sonra çizdiğiniz yolda da hocalarla iletişimi koparmayıp desteklerini almak mümkün.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalin olan bir bölüm için sıradan bir üniversite seçmek. Ben insanı asıl geliştirenin insanın kendisi olduğunu düşünüyorum. Yani sıradan bir üniversitede okusa dahi asıl eğitiminde fark yaratacak etken yine insanın kendisi.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Gerçekten çok çalışmaktan gocunmayacaksanız, tıbbı ve daha fazlası bilimi çok seviyorsanız ve bunun için gecenizi gündüzünüze katmaya hazırsanız eğitiminden çok daha fazla yararlanacağınız bir okul, ama her yiğidin harcı değil.. Özellikle bu bölümü seçerken insanlara yardım etmeyi sevmeniz gerektiğini ve hatta bunun için bazen kendinizden ön plana onları koymanız gereken durumlar olacağını unutmayın.


Hemen Tıp Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!