Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olmak ne demektir? Hacker olmuyorlar ama çok parlak bir gelecekleri var! Evet, onlar bilgisayar mühendisleri! Dijitalin tüm ayrıntılı, inanılmaz büyüleyici dünyası ve bölümü duyan herkesin hayranlıkla sorduğu soruların cevaplarını sizler için biraz aşağıya gizledik. Bilgisayar mühendisliği bölümünde üniversitenin ve yurtdısışının önemini, mezun olduğunda yapmak istedikleriyle birlikte Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi öğrencisi Ayşenur Şahin anlattı, biz de heyecanla dinledik.

Sen de heyecanlanmaya var mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen, YGS LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde okulu kazandım. YGS sıralamam 130 binlerdeydi, MF-4 sıralamam 125 bin.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile, çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm liseden beri hayalimdi, bölümümü seçerken aile veya çevre baskısı yaşamadım. Seçimime saygı duydular.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Freelance çalışmayı veya StartUp başlatmayı düşünüyorum.

4-Neden senin bölümün için onlarca üniversite varken okuduğun okulu seçtin?

Teknik olarak ÖSYM beni o okula seçti diyebilirim. Tercih listemdeki diğer üniversiteleri de detaylıca araştırmıştım yani Balıkesir Üniversitesi yerine başka bir üniversite de olsaydı giderdim. Balıkesir Üniversitesi’ni neden seçtiğime gelirsek hem yaşadağım yere yakın hem de hocalarımız akademik açıdan donanımlı ve başarılı.

5-Yurtta mı kalıyorsun okulun ulaşımı nasıl?

İlk sene yurtta kaldım fakat bu sene yurtta kalmıyorum. Benim kaldığım yurt kampüsün (Çağış Kampüsü/Merkeze 17 km uzaklıkta) içindeydi, kaldığım yurttan fakülteye ulaşım da 10 dakika gibi bir süreydi. Merkezde kalan arkadaşlarım ise kampüse giden tek otobüs olan TTM-Kampüs hattıyla yarım saat gibi bir sürede ulaşabiliyordu.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Fakülte içinde aktif olan topluluklar yıl içinde birçok eğitim ve seminer düzenliyor. Alanında uzman kişilerle bire bir konuşma imkanı da oluyor. Balıkesir çok kalabalık bir şehir değil, bu yüzden eğlence mekanları, cafe gibi yerler sınırlı sayıda mevcut. Büyük şehirlerle kıyaslandığında tabiî ki çok fazla sosyal bir şehir değil.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler üst sınıfta yap yaşayacaklarınınla ilgili bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümün zorluklarından biri alan derslerimiz hakkında verilen ödevlerin fazla ve zorlayıcı olması fakat bunun bizim için dezavantajdan ziyade avantaj olduğunu düşünüyorum.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bölümümüz 2015 yılında açıldığı için diğer bölümler kadar fazla hocamız yok fakat mevcut hocalarımız alanında donanımlı, zorladıkları kadar yardımcı da olan kişiler.

9-Yurtdışı imkanları ile ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölüm yeni açıldığı için Erasmus programımız açılma aşamasında, yurtdışı hakkında başka bir bilgim yok.

10-Okul bölümün için sana staj/çalışma imkanları vaad ediyor mu? Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra?

Balıkesir’deki birçok firmayla hocalarımız iletişim halinde yani çalışkan ve azimliyseniz ayrıca hocalarla aranız iyiyse imkanlar sağlanıyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversitede ikinci tercihin olan bölümü seçmek mi, yoksa birinci tercihin ve aslında hayalin olan bölüm için biraz daha normal bir üniversiteye gitmek mi?

Bence hayalin olan bölüm için normal bir üniversiteye gitmek.

12-Okul ve bölümün hakkında, sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verir misin?

Okulum çoğu imkanı size sunmuyor yani kendiniz araştırıp, kendi kendinize bir şeyleri yapmanız gerekiyor. Bölümüm hakkında bir şeyler söylemek gerekirse bence bu devirde daha iyi üniversitede okumanın avantajı önceki yıllara göre daha geri planda. Önemli olan kendinizi ne kadar çok geliştirip donanımlı olduğunuz. Sınava hazırlanan arkadaşlara tavsiyem ne için hazırlandığınızı bilmeniz, hedefinizi iyi belirlemeniz. Bu doğrultuda hazırlandıkça motivasyonunuzu hep canlı tutarsınız.

Hemen Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!