1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senede ek tercih ile tam burslu olarak okulumu kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm benim hayalime ilk adımımdı. Genetik üzerine okumak istiyordum fakat aldığım sıralama İstanbul'da istediğim bölüm için yeterli değildi ve ben de şehir dışına çıkmak istemiyordum. İlk oturup neler yapabileceğime baktım ve hayalime giden farklı yollar fark ederek her türlü bir çıkış yolu olduğunu ve pes edilmemesi gerektiğini ilk kendim anladım daha sonra aileme anlattım. Şu anda hayalime giden yolun yarısını tamamlamama az kaldı :)

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümüm sağlık üzerine, haliyle sağlıkta açıkta kalmak oldukça güç. İşini severek yapan her türlü kendine bir çıkar yolu bulur ve hep ilerler diye düşünüyorum. Patoloji laboratuvarı bulunan her hastanede çalışabilirsiniz ki kpss ile de birçok seçenek mevcut. Ayrıca 2 senede kalmak istmeyen için de yükseltmeye en uygun bölümlerden biri :) Ben bu bölümü bitirdikten sonra DGS ile 4 seneye çıkarıp Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyarak ülkemizdeki genetik hastalıklar için geliştirdiğim projelerimi yapmak ve hep daha ileriye gitmek istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında bizim bölümümüz için en önemli şeylerden biri laboratuvar ortamı. Her üniversitede elbette laboratuvar mevcut fakat Beykent'teki kadar işlevli ve neredeyse her cihazın bulunduğu üniversite çok az. Tercih sıramı hazırlarken dediğim gibi beni hem hayalime yaklaştırabilecek mi ona baktım hem de eğitim göreceğim yerin ben eğitimimi tamamladığımda beni fazlasıyla ileriye götürmüş olması gerektiğini düşünerek yaptım.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İstanbul'da yaşadığım için ailemle kalıyorum ben. Benim yaşadığım yer merkezi bir yer değil fakat okulun önünde metrobüs durağı bulunduğu için ulaşımı çok zor değil. Metrobüse herhangi bir ulaşım aracı ile ulaştıktan sonra metrobüsün son durağında okula ulaşabilirsiniz :)

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulumuz bölümüm için oldukça yeterli bir eğitim sistemine mevcut. Yeteri kadar laboratuvar dersi alıyorsunuz. Ayrıca ilk sene aldığınız laboratuvar dersi ile ilk sene sonunda bile kendinizi işe hazır hissediyorsunuz :) Sene içerisinde pek takip etmediğim için sadece görebildiğim kadarı ile 3-4 tane seminer yapıldı, isteğe bağlı katılıp, sertifika alıp cv'nizi doldurabilirsiniz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Evet oldukça sosyal. Okulda yıl içinde defalarca aktivite düzenleniyor. Açıkçası ben hiçbir kulübe katılmadım çünkü okulumuzda öğrenci konseyi zaten genel olarak geziler vs. düzenliyor, bir yere bağlı kalmanıza gerek yok. Bizim fakültemiz Avalon diye geçiyor, meşhur kampüsümüz Ayazağa :) Genelde en çok aktiviteler orada oluyor, isteyenler oraya da gidip katılabiliyor. Kısacası eğlenmek isteyene, kendini geliştirmek isteyene fırsat çoook!

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölüm sevene zor değil. Eğer sevmeyerek geldiyseniz ve bir amacınız yoksa sizi açıkçası diğer bölümler gibi mutlu etmez. Bizim alanımız sağlık olduğu için okuyan kişinin bölümünü sevmesi gerekiyor. İsteksiz ve suratsız birini hastanede görmek istemezsiniz değil mi? :) O yüzden okuyacak olan kişinin ilk ne yapacağını, nerede/nasıl bir çalışma ortamı olduğunu iyice araştırmalı. Eğer severek gelip yaparsanız hiçbir zorluğu yok. Yani ya da ben seviyorum diye bana yok :) Üst sınıflardan tanıdığımız arkadaşlarımız var, iki senelik bölüm olduğu için ilk sene daha çok ders sayımız var. İkinci sene staj ile birlikte ders sayımız düşüyor e haliyle ilk seneyi atlatan ikinci seneyi daha kolay atlatıyor :)

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımızın hepsi hep daha iyisini isteyen kişiler. Genelde bize hep daha iyi eğitim vermek için çabalayıp bize her günün sonunda farklı farklı bilgiler öğretip bizi ileriye götüren insanlar. Mesela bölüm başkanımız birçok dersimize giriyor ve birçok çalışmasını bize anlatıp aslında almamız gerekenden daha fazlasını veriyor ve bizi diğer okullardaki öğrencilerden daha ileriye taşıyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okulumuzda staj ikinci senenin ikinci dönemi zorunlu olarak yapılıyor. Eğer önceki dönemlerde alttan dersiniz yok ise okul, okul puanınıza ve evinizin yakınlığına göre bir devlet hastanesinde size staj ayarlıyor. İsteğe bağlı yazın ya da okul zamanı kendinizin ayarladığı hastanede de staj yapabiliyorsunuz :)

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Sıradan bir üniversitede hayalim olan bölümü seçmek tabii ki de :) Açıkçası ben bir insanın sevmeden bir şeyler yapabileceğine inanmıyorum. Küçüklüğümden beri Moleküler Biyoloji ve Genetik istiyordum. Hatta benim istediğim bölümün ülkemizde çalışma imkanı çok az. Kime hayalimi anlatsam bana 'Hayal karın doyurmaz, gerçekçi ol, para kazandıracak bir meslek seç.' dediğini işittim. Yine de bunlar beni yıldırmadı. Her ailede olduğu gibi benim de ailem en başlarda doktor olmamı istedi (Tabii doktorlar dizisinin de payı var :) ). Çocukken ben de ne kadar çok doktor olmak istesem de 6. sınıfta doktorluğun bana çok uzak olduğunu ama sağlık alanında bir şeyler istediğimi anladım. O zamandan sonra hangi derse ilgim var onu keşfetmek için koca bir senemi harcadım. 7. sınıf başlarında fen ile ilgili bölümlere bakarken bu ilginç isimli mesleği buldum ve bana göre olduğunu düşünerek ona göre kendimi hazırladım. 12. sınıf sonunda kendimden emin bir şekilde girdiğim sınavda İstanbul hariç her yere yetiyordu puanım. Hatta İstanbul'da daha iyi bölümlere bile gidebilecek kadar fazlaydı. Ama ben yıllarca koruyup büyüttüğüm hayallerimi iyi maaş için yok sayamazdım. Ben hep insanları, paranın değil; hayallerinin gerçekleşmesinin mutlu ettiğine inanırım bu yüzden her zaman hayallerinizi koruyup büyütün. Zaten emin olun size doğru gelen her şey muhakkak birine yanlış gelecektir. Siz doğrusunu bildiğiniz yolun zeminini kendiniz hazırlarsanız önünüze çıkan en büyük engeli bile her türlü aşarsınız :)

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

İlk önce açıklanan sınav sonucunun sizi üzmesine asla izin vermeyin. Eğer bir hayaliniz varsa ve net ise o hayalinize çıkan birçok yol vardır emin olun. O yolların hepsini tek tek araştırıp ona göre yürümeye başlayın. Geliştirmek isteyene, hedefine ulaşmak isteyene birçok yol vardır. Bölümünüz dört sene olsa dahi, iki senelikten geçiş hakkınız var ise iki sene okuyup yine dört seneye çıkarabilirsiniz. Ama asla pes etmeyin, elbet her sorunun bir çözümü ve her çıkmazın bir çıkışı vardır. Siz yeter ki isteyin. Bizim okulumuzda/bölümümüzde okumak isteyip de aklında herhangi bir sorun kaldıysa umarım çözüm olmuştur bu yazdıklarım. Herhangi bir sorunuzda yardımcı olmak için bana ulaşabilirsiniz. Umarım hepiniz hayallerinize giden yolda yürümeye başlarsınız :)

 

Hemen Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!