Adı üstünde: YENİ Medya! Yeni bir dünya, yeni teknolojiler ve yeni gelişmeler demek. Elbette gittiğin üniversite çok önemli fakat eğer özellikle “iletişim fakültesi” öğrencisiysen esas olan kendini yetiştirmek. Değişen dünyada kendine sürekli güncel bir şeyler katmak. Eğer yenilikler benden sorulur diyorsan; dijital ajanslar, reklam ajansları, haber ajansları, televizyon kanalları, sosyal medya, pazarlama, tasarım gibi birçok alan seni bekliyor. Bekletme, gel! Karar listende yeni medyaya yer vermek için sen de Büşra’yı oku. Yeni bir mesleği göze almak içinse, sevmek ve cesaret gerekiyor bunu da sakın unutma. Bol şans!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Ne hayalimde ne aile/çevre baskısıydı.Ne okuyacağımı bilmiyordum ve bir bölüm seçmem gerekiyordu.Zaten araştırdığım bir bölümdü ve hem de yapabileceklerimin geniş olacağı bir bölüm olmalıydı diye düşünerek yeni medyayı tercih ettim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümde iş imkanı, çalışabileceğin alan geniş ama kendini geliştirirsen.Evet her ne okuyorsan oku kendini geliştirmelisin ama eğer iletişim fakültesi öğrencisiysen bu çok daha fazla olmalı.Okulun evet katkıları var evet okul önemli dersler önemli ama her şey öğrencide bitiyor.Okul sana hepsinden biraz veriyor ama yeteri kadar değil ya da teknoloji sürekli değiştiği, geliştiği için dışarıdan takviye önemli. Sen karar vermelisin ve bir alandan yürümelisin.Yeni bir bölüm olduğu için akademisyen olunabilir, dijital ajanslar, reklam ajansları, haber ajansları, televizyon kanalları, sosyal medya, pazarlama , tasarım gibi birçok alanda çalışılabilir.Kişinin çalışmak istediği alan önemli ve o alanda kendine kattıkları.Ben henüz kararsızım :)


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


İletişim fakültesi okumak istiyorsam İstanbul'da okumalıydım, yeni medya tercih edeceksem de önümde 3 üniversite vardı.Ders içeriği ve eğitim dili Türkçe olduğu için Beykent'i tercih ettim.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ben zaten İstanbul'da ailemle yaşıyordum hala ailemle yaşıyorum.Otobüs kullanıyorum, okul bana uzak en az 3 vesait ulaşabileceğim şekilde, okulum Avrupa Yakasında ben Anadolu Yakasında oturuyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Evet seminerler oluyor, eğitimlerde oluyor kontenjan konusunda yetersiz kalıyor.Bir çok eğitimi kaçırdım kontenjanlardan dolayı.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Sürekli teknoloji gelişiyor, sürekli gündemi takip etmelisiniz, her şey katlanarak geliştiği için hep yenisini bilmelisiniz.Ne yapacağını bilememe sorunu yaşıyorum ben, bu aslında kişisel bir şey ama seçenekte çok.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Öğreten/yardımcı olan kişiler genelinde.Siz derse ne kadar ilgiliyseniz o kadar çok şey öğreniyorsunuz, hocalarla o kadar iletişim içerisinde oluyorsunuz.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus var.Yanlış hatırlamıyorsam yeni medya(Türkçe) için Portekiz ve Polonya'ya vardı.Her bölüme kontenjan sağlıyorlar.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okul zorunlu staj ya da çalışma imkanı sunmuyor.Her şey bize kalıyor.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalin olan bölüm için sıradan bir üniversite seçmek çünkü bölüm seçtiğimizde aslında hayallerimizi, geleceğimizin nasıl olmasını istediğimizi seçmiş oluyoruz.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Öncellikle kendi bölümümden değil genel anlamda bir şey söylemek istiyorum; siz ne yapmak istiyorsanız onu seçin, kendiniz için en iyisini siz bilirsiniz.Birde açıkta kalacaksınız diye istemediğiniz bölümleri tercih etmeyin ya da seçtiniz hayallerinizde ki gibi olmadı, aklınızda başka bir bölüm kalmıştır cesaretli olun değiştirin istemediğiniz bir iş yapmayın.Yeni medyaya gelecek olursam; çok güzel, zevkli bir bölüm.Eğer araştırmayı seviyorsanız, meraklıysanız, pazarlama, teknoloji, tasarım programları ilginizi çekiyorsa seçebilirsiniz.En önemlisi de İngilizce, İngilizce, İngilizce....Bir an önce öğrenin.Birazda girişimci ve yaratıcı olmalısınız.Yaza bildiklerim bu kadar; Instagram kullanıcı adım ile Twitter aynı istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz :)


Hemen Yeni Medya bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!