Teknolojinin tutkunu musun? Bilkent ile tutkunu taçlandırmak istemez misin? Öncelikle şunu söylemek isteriz ki; Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri yani Bilkent'te CTIS olarak geçen bu bölümünden mezun olan öğrenciler, mühendislik diplomasına sahip olmuyorlar. Fakat meslek hayatlarında Yazılım Mühendisi, Sistem Yöneticisi ve Network Uzmanı olarak çalışabiliyorlar. Ömer, Bilkent’te kocaman bir aile olduklarını anlatıyor ve İstanbul’dan Ankara’ya geldiğine hiç pişman olmadığını söylüyor. Ve uyarıyor: “Eğer sınavdan üç gün önce çalışmaya başlayacağının hayalini kuruyorsan CTIS sana göre bir bölüm değil.” Teknoloji tutkunuysan ve merak ettiysen Ömer sorularını bekliyor!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet okulu ilk senemde kazandım. YGS'de oldukça başarısızdım fakat LYS'de ileriye çekmiştim. Ben bölüme YGS ile giriş yaptım fakat şu anda sanırsam YGS'nın karşılığı olan sınav ile öğrenci alınmıyor.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Hayalden çok, isteyerek geldiğimi söyleyebilirim. Ailimden veya herhangi bir yerden baskı yoktu. Sosyal yönümün kuvvetli olduğunu biliyordum fakat teknik bir bölüm seçmemin sebebi o programlama yönümü kuvvetlendirmek istememdi. Bölümü seçmemde Bilkent Üniversitesi olmasının da çok büyük bir etkisi bulunuyor.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri yani Bilkent'te CTIS olarak geçen bölümünden mezun olan öğrenciler, mühendislik diplomasına sahip olmuyor. Fakat meslek hayatlarında Yazılım Mühendisi, Sistem Yöneticisi ve Network Uzmanı olarak çalışabiliyorlar. Bölümde IT bileşenlerinin tamamından dersler alıyoruz. Web teknolojileri, algoritma ve programlama, bilgisayar ağları ve database yönetimi gördüğümüz derslerden bazıları. Yani aslında çok geniş bir meslek/alan imkanı CTIS bölümünde bulunuyor. Ben mezun olduktan sonra bölümümden bağımsız olarak kendimi teknoloji şirketlerinin pazarlama departmanlarında görüyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

CTIS bölümü şu anda iki üniversitede bulunuyor. Diğeri ise Trakya Üniversitesi. Bilkent Üniversitesi'ne İstanbul'dan geldim. İstanbul'dan Ankara'ya gelinir mi diye çok fazla tepki almama rağmen kesinlikle pişman olmadığımı söylemeliyim. Bilkent Üniversitesi Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden. Bunun belli başlı sebepleri var mesela öğrenci profili, sosyal aktiviteler ve akademisyen kadrosu bunların başında geliyor. Her gün ders bitiminde kesinlikle öğrencilerin kendini geliştirebileceği kulüp etkinlikleri ve okulun kendi düzenlediği konferanslar oluyor. Bilkent'te öğrenci kulüpleri oldukça etkin bir şekilde çalışıyor. Bunlarda yönetim kurulu seviyesinde görev alarak çok ciddi tecrübeler kazanabilirsiniz, kesinlikle bir kulübe girip bunu tecrübe etmenizi tavsiye ederim.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Okul içerisinde bulunan yurtlarda kalıyorum ve oldukça memnunum. Ortak mutfak ve ortak tuvalet ilk başta sıkıntı olarak gözükebilir fakat zaman geçtikçe bunun bir sıkıntı olmadığını anlıyorsunuz. Okula ulaşım oldukça basit. Bilkent Üniversitesi'nin Ankara'nın çoğu noktasından ücretsiz servisleri bulunuyor. Bilkent'in en olumsuz noktası ise sadece bu servislerle okula ulaşımın olması. Bu servisler de saatte bir şehir merkezinden ve belli noktalardan kalkıyor. Ankara'da taksi birazcık pahalı, bu yüzden Bilkent metro istasyonundan okulun merkezine gitmek 20 TL tutuyor.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Bölümümden oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Her çarşamba günü bölüm kendi seminerlerini gerçekleştirerek sektörün öncü firmalarından konuşmacıları bölümde ağırlıyor. Bu sunumlarda güncel teknolojilerden sektörde faaliyet gösteren firmaların vizyonlarını öğrenebiliyoruz. Bunlara ek olarak yukarıda da bahsettiğim gibi okul içerisinde ilginizi çeken sadece bölümünüzle alakalı değil kişisel meraklarınızı karşılayacak seminerler ve eğitimler bulmak mümkün.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Okulum oldukça fazlasıyla sosyal. Her hafta okulun en işlek yeri A binası önünde çeşitli kulüplerin standlarını ve etkinliklerinin standlarını görürsünüz. Bu kulüpler sponsorlar bularak ulusal çapta etkinlikler düzenler. Bu kulüpler butik vaka çözüm etkinlikleri düzenleyerek öğrencilere MBA ve staj ödülleri de sağlarlar.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okuduğum bölümün en büyük zorunluluğu devam zorunluluğu. Her dersimin %70 devam zorunluluğu bulunuyor ve eğer bu sınır geçilirse direkt olarak derste kalıyorsunuz. Üst sınıflarda da bu şekilde devam ettiğini biliyorum.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Bölümümüzün ayrı bir binası olduğu için bölüm gerçekten aile gibi. Her öğrenci ve eğitmen neredeyse birbirini tanır ve ilişkiler oldukça kuvvetilidir. Zaten eğitmenlerin kapıları her zaman öğrencilere açıktır ve dilediğiniz zaman girip soru sorabilirsiniz. Bu sorular illa derslerle alakalı değil, güncel hayattan da olabilir, denendi ve onaylandı. :) Ek olarak CTIS bölümü eğitmenleri ve öğrencileri her ayın son cuma günü Bilkent'e yakın bir mekanda buluşurak ilişkilerini kuvvetlendiriyor. Bu Bilkent Üniversitesi'nde başka bir bölümde bulunmuyor. Şunu söylememde fayda var; CTIS'de öğrenci eğitmen ilişkisi ne kadar iyiyse diğer bölümlerde o kadar kötü.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Okulun tüm değişim programlarını desteklediğini biliyorum. Fazla bir bilgim yok. CTIS bölümünde Erasmus'a gitmek oldukça da kolaydır.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bilkent Üniversitesi çevresinde üç tane teknokent bulunuyor ve bu şirketler Bilkent Üniversitesi veritabanını kullanarak stajyer bulabiliyor. Bu sayede öğrenciler minik bir kayıt ile staj bulabiliyor. Fakat arkadaşlarımın çoğu akıllarındaki şirketlere başvurarak kabul alabiliyor.

 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

CTIS bölümünde pratik oldukça önemli. Eğer sınavdan üç gün önce çalışmaya başlayacağının hayalini kuruyorsan CTIS sana göre bir bölüm değil. :)

 

Hemen Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!