Elbette size “Kardeş sen elektrik elektronik mühendisinin şu fişi prize takar mısın ehe” diyenler olacaktır. Aldırış etmeyin, işin şakası! Bilkent’tesiniz, uzayda olmakla eş değer sayılır. Türkiye’de bilimsel araştırmalara en çok yatırım yapan okul diyebiliriz Bilkent için. Teknoloji ve Ar-Ge ile iç içe olan bu bölümde, size hemen her imkanı sunmaya çalışıyor. Her mühendisliğin ilk yılında olduğu gibi fizik ve matematik size savaş açıyor. Kazanacaksınııız, biz eminiz! Yeter ki isteyin, sevin. Üretmeye, çabalamaya, öğrenmeye aç olun ki Bilkent sizi tıka basa doyursun. İlgili hocalar, geleceği yansıtan projeler. Yoğun ve yüksek tempoya hazırsan, başlayalım!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde başka bir okulu kazandım sonraki yıl merkezi puanla yatay geçiş ile okulumu değiştirdim. YGS 28bin, LYS ise 18bin idi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Bölümüm direkt olarak hayalim değildi ama teknolojiyle iç içe bir bölüm arayışında olduğumdan araştırmalarım beni bu bölüme yönlendirdi. Herhangi bir baskı ile seçmedim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Yüksek lisans ve doktoramı yapıp akademide kalmak veya ar-ge şirketlerinde çalışmayı hedefliyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Öncelikle akademik kadro Türkiye'nim sayılı öğretmenlerinden oluşuyor; tüm öğretmenlerimiz dünyanın en prestijli okullarında doktora yaptıkları için belli bir vizyona sahipler. Bunun dışında okulum Türkiye'de bilimsel araştırmalara en çok yatırım yapan okul diyebilirim bu sayede laboratuvarlarda iyi kalitede ekipmanlarla çalışabiliyoruz veya ileriki sınıflarda bir proje için bütçe bulmakta zorlanmayacağız.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Ben evde kalıyorum. Okulun her gün sabah 7'den gece 12'ye kadar Tunus gibi merkezi bir yerden saat başı ücretsiz servisi oluyor. Bunun dışında sabah ve akşam ikişer tane olmak üzere yine ücretsiz semt servisleri oluyor. Yani ulaşım hem ücretsiz hem kolay; toplu taşıma kullanmaya gerek duymadan okula ulaşabiliyorsunuz.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Derslerdeki eğitim kesinlikle yeterli, ders dışında ise bölümle ilgili kulüplerin çeşitli dallarda haftada 2-3 günlük eğitimleri oluyor. Bunun dışında yine kulüplerin düzenlediği seminerlerde iş dünyasındaki ve akademideki mühendislerle buluşabiliyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kulüpler olabildiğince faal olmaya ve etkinlik yapmaya çalışıyorlar. Bence gayet yeterli.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Daha ilk sınıftaki en basit laboratuvarlarda bile en ufak ciddiyetsizliğimizi kabul etmiyorlar; deney üzerine yazdığımız raporları gerçek bir projeymiş gibi okuyorlar her şeyi didik didik inceliyorlar; haliyle zorlanıyoruz. Sadece dersleri dinleyip az bir çalışmayla yalnızca ortalama bir öğrenci olabiliyoruz şahsen ben öyleyim. Eğer biraz başarı yakalamak istiyorsak ders çalışmak dışında sürekli araştırma ve pratik yapmamız gerekiyor. Yani okul yakamızı hiçbir yerde bırakmıyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bölüm başkanı bile en basit mailinize en geç 1 saat içinde cevap veriyor (abartı değil kendim deneyimledim). Öğretmenlerimizin ofis saatleri var bu saatlerde yanlarına gidip soru sorabiliyoruz; bunun dışında mail atıp randevu ayarlayabiliyoruz ve kesinlikle en ünlü profesör bile en basit sorunuza kadar cevap veriyor [bazı (az sayıda) profesörler hariç]. Öğretmenlerimiz genellikle zorluyorlar bizi ama asla köstek olmuyorlar ama asistanlar için tam olarak aynı şeyi söyleyemeyeceğim bazıları köstek olmak için elinden geleni yapıyor.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Benim bölümüm için Erasmus’la gidilecek okullar sayılı fakat avrupa dışındaki ABD, Kanada, Japonya, Kore gibi teknoloji öncüsü ülkelerle birçok anlaşma mevcut. Zaten okul sistemi de ABD sistemine benzediği için pek zorluk çekmiyor öğrenciler.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Yoksa her şey sizde mi kalıyor okul bittikten sonra? Okulun sanayi iş birliği kesinlikle çok iyi olduğu için staj ve çalışma imkanları da yüksek. Örneğin bitirme projemiz Aselsan veya Havelsan'ın bir projesi oluyor bu bile sanayi iş birliği için gösterge. Okul ne kadar imkan sağlasa da bölümde aşırı bir rekabet olduğu için bunlara ulaşabilmek öğrencinin çaba sarf etmesi ile oluyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Teorik olarak düşününce sanki hayal olan bölüme gidip kendimi geliştiririm gibi düşünülebiliyor; fakat pratikte işler öyle gitmiyor. Okul kötü olduğu sürece bir şeyler başarmak ve motive olmak zorlaşıyor. Ayrıca pek hayallerimizi kurmamıza yardım edecek bir eğitim sistemine sahip olmadığımız için hayal sandığımız mesleğin hayal olmadığını anlama durumu da olabiliyor şahsen bende öyle olmuştu başta, sonra değiştirdim.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Okul için yapacakları araştırmaları okul sitesinden de yapmalarını tavsiye ederim örneğin gidecekleri bölümün ders programına bakmak veya öğretmenlerinin nerelerde okuduğuna bakmak gibi. Eğer ki benim okulum ve bölümüme geleceklerse yüksek bir tempoya hazır gelmeleri gerek yoksa biraz zorlanabilirler.


Hemen Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!