Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü çok popüler! Sürekli üretmek ve geliştirmek isteyenler için harika olan bu bölümü bir de Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisinden dinleyelim! Toplantılara katılacak, zamanla yarışacak ve her zaman iyi bir lider olacak potansiyel içinde varsa eğer seni, sana en uygun mesleği okumaya davet ediyoruz!

Orada işler nasıl gidiyor? Kafan hala karışıksa aşağı kaydırır mısın?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İkinci sene kazandım. İlk senemde YGS derecem -aşağı yukarı tabii- 15 bindeydi, MF4 LYS derecem de 12-13 bindi. Bu sonuçlara göre diş hekimliği ve hukuk arasında kalmıştım( ilgili tm derecem de 6bin civarındaydı). Ama daha sonra ikisini de istemediğime karar verip tekrar hazırlanmaya başladım. İkinci sene YGS derecelerim 500-900 arasında değişiyordu, LYS derecelerim de 1800-2000 arasındaydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm hayalim değildi. Çünkü aslında ne iş yaptığını bile bilmiyordum ve tercih dönemi araştırırken buldum bu bölümü ve bana uygun olduğunu düşündüm. Aslında ailemin gönlü tıptaydı ama bir baskı da yoktu. O yüzden kendi karar verdiğim bölümü yazabildim.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Endüstri mühendisleri sektörde, bana göre, biraz joker görevi üstleniyor. Problem çözüp sistemi anlayıp matematiği ve bilgisayarı da iyi kullanan, sosyal becerisini de geliştirmiş endüstri mühendisleri alanlarında baya ilerleyebiliyorlar diye düşünüyorum. Üretim yapan ve/veya hizmet veren aklınıza gelen şirket ve kurumlarda endüstri mühendisleri çalışıyor. Özellikle büyük firmalar tarafından iyi endüstri mühendisleri oldukça tercih ediliyor. Mezuniyet sonrası da önce akademik hayattan devam edilebileceği gibi direkt iş dünyasına da girilebilir. Girişimcilik de bence her zaman akılda tutulması gereken bir alan olacaktır.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Ankara'da okuyacağım zaten kesin gibiydi. Bu zaten seçeneklerimi oldukça azaltmış oluyor. :) Bilkent'in öğretmenlerine ve mezunlarına bakarak, ve orada okuyan arkadaşlarımın da memnun olduğunu görerek yaptım bu tercihi. Vakıf üniversitesi olduğu için imkanlarının daha fazla olacağını düşündüm. Ve tabii ki kapsamlı burslu olarak gireceğim için ücretsiz yurt ve cep harçlığı da alacaktım. Bu sayede de çok daha özgür bir üniversitesi hayatım oldu tabii ki.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Yurtta kalıyorum, yani kampüs içinde. Ama Bilkent'in ücretsiz servisleri şehir-kampüs arasında ve kampüs içinde sık sık dolaşıyor. 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Akademik kulüpler var okulda, onlar sık sık etkinlik, yarışma vs düzenliyorlar. Ayrıca akademisyenlerin teknik konuları anlattığı seminerler de oluyor. Ama bence başka bölümlerle alakalı seminerler de çok güzel oluyor. Hiç farkında olmadığınız şeylere ilgiliniz olduğunu fark edebiliyorsunuz.
Kampüs üniversitesi olmasının ve onlarca kulübün de etkisiyle baya bir kulüp ve aktivite oluyor. Sosyal olarak da akademik olarak da gönüllülük olarak da. Tabii asıl mesele bunlara ayıracak zamanı da yaratabilmek :)

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Derslerin içeriğinin zorluğunu bir kenara bırakırsak bence en büyük zorluk zaman yönetimi. Dersler, projeler, sosyal işler, okuldaki arkadaşlar, okuldan olmayan arkadaşlar, aile vs derken dengeyi kurmakta baya zorlanabiliyorsun. Özellikle sınıflar ilerledikçe hepsinin yükü daha da artıyor. Önümde bir tek son senem kaldı. Ve o zaman da alacağım bölüm derslerimin yanında 7 kişilik bir ekip olarak bitirme projesi yapacağız bir şirketle. Grup projeleri teknik olarak da sosyal olarak da oldukça zorlayıcı şeyler. Sanırım seneye yaşayacağın en büyük zorluk da bu olacak.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hem zorlayıcı hem öğreten :) bazı öğretmenler diğerlerinden daha ilgili tabii ama öğrencinin ilgisine duyarlılar genelde. Yardım istediğinizde ya da derse ilgi gösterdiğinizde büyük ihtimalle olumlu bir geri dönüş alırsınız.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Şu an benim de dahil olduğum Erasmus/Exchange programlarından bahsedebilirim. 3.sınıfta bir dönemi Avrupa (Erasmus) veya Avrupa dışında (Exchange) okuyabilirler. Dersleri güzel ayarlayabilirlerse dönem kaybı da yaşamama ihtimalleri var. Başvuru için belli bir ortalama ve ingilizce seviyesi gerekiyor tabii. Detayları Bilkentin sayfasından da bulabilirsiniz. Kısaca eğitim olarak da gezme eğlenme olarak da baya güzel bir imkan diyebilirim. Bilkent’te ki hocaların çoğu yurt dışından doktoralarını almış kimseler, hocanızın gözüne girip referansını alırsanız da yurt dışı veya yurt içi master&doktora için baya prestijli referanslar almış olabilirsiniz diye düşünüyorum.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Okulun etiketi yardımcı oluyordur herhalde ama stajı da işi de bulmak bizim sorumluluğumuz.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Bence gerçekten zor bir soru. Hele Türkiye'de. Çünkü 'hayal'imiz olan bölümleri de kendimizi de iyi tanımıyoruz. Eğitim sistemimiz buna elvermiyor. O yüzden hayalimiz zannedip sıradan bir üniversiteye gidip her anlamda hayal kırıklığına uğramak da var. Ama öte yandan da iyi üniversiteler bölümünü de okulunu da sevmeyip sadece rekabet için rekabet eden ve bence mutsuz olan insanlarla dolu. Bence bu sorunun çözümünde ilk aşama hayalimizin ne olduğunu anlamak olmalı. Yani "çocukluğumdan beri doktor olmak isterdim" den daha sağlam argümanlar bulmak olmalı. Üniversiteleri gezip öğrencilerle ve mezunlarla tanışıp ufak ufak işlerin ucundan tutmaya çalışarak,internetteki kariyer/ilgi testlerini çözerek kendi kendilerini rehberlik etmek zorundalar. Ondan sonra dönüp üniversiteleri kıyaslamaya başlayabilirler. İyi üniversite insanı çok fazla değiştirir bence; vizyon olarak, network olarak, akademik olarak... Ama sıradan bir üniversitede oranın en iyisi olarak öne çıkmak da duruma göre baya bir kapı aralayabilir diye düşünüyorum. Ama ben birini seçecek olsaydım; eğer bölüm konusunda 100% emin değilsem ( ki şu an emin bile olsanız ünv sonuna kadar çok şey değişecek ), iyi bir üniversitede bana çok ters olmayan, altından kalkabileceğimi düşündüğüm ve gelecekte prestijli olacağını düşündüğüm başka bir bölüm yazardım.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bilkent imkanları fena olmayan, akademik personeli kaliteli olan bir okul. Ama çok da yoğun ve zaman tüketici. Bunları bilerek yazmalarını tavsiye ederim. Endüstri mühendisliğiyle ilgili de fiziğe kimyaya çok ilgi duymayıp matematikte olasılık, permütasyon kombinasyon seviyorsanız, ben kodlama yapmayı da öğrenebilirim diyorsanız, insanı ve toplumu da incelemeyi seviyorsanız, sizin için doğru bir bölüm olabilir. :)

Hemen Endüstri Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!