1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. YGS derecem 14 bin, LYS derecem 1626'ydı.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

8. sınıftan beri hukuk okumak istiyordum ve kendimi cübbe içinde görmeyi bekliyordum. Şu an karşılaştığım ortaokul arkadaşlarım hukuk okuduğumu öğrenince hayalini gerçekleştirmişsin diyorlar. Ailem de beni her zaman destekledi.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Herkesin bildiği gibi avukat, hakim, savcı ve noter olmak gibi birçok seçeneğiniz var. Yolun başındayım tercihlerim değişebilir ama şu an mezun olunca uluslararası bir hukuk şirketinde avukat olarak çalışmak istiyorum.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Özel hukuk alanında çalışmak istiyorum ve bunun için yabancı dile en çok da İngilizce'ye ihtiyacım vardı. Evet bunu devlet üniversitesine gidip yabancı dil kurslarıyla da halledebilirdim ama Hukuk İngilizcesi bu alanda çok önemli ve buna en uygun üniversiteler Galatasaray, Koç ve Bilkent'ti benim için. Galatasaray'a puanım tutmuyordu zaten, Ankara'da yaşadığım ve Bilkent, hukuk bölümünde önemli bir yerde olduğu için iyi bir derecem olmasına rağmen ve hiç burs alamamama karşın hayallerimin okuluna gittim.

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Ankara'da yaşadığım için ailemle kalıyorum. Bilkent'in semt servisleri sayesinde ulaşımı sağlamak oldukça kolay.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Bilkent akademik seminerleriyle ve kulüpleriyle ünlenmiş bir okul. Hazırlık olmama rağmen bu sene bir sürü hukuk seminerine katılma ve önemli hukukçuları dinleme şansım oldu.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Okulda herkesin kendine göre pek çok kulüp bulma şansı var. İlk oryantasyon günü 9 kulübe üye olduğumu hatırlıyorum ve bazılarına aktif bir şekilde sene boyunca katıldım. Sosyallik için kesinlikle doğru bir yer.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Bilkent'in en zor yanı kesinlikle hazırlığı geçmenin çok zor olması. Hazırlığı geçmek için hala sınavlarla uğraştığımı itiraf etmeliyim. Hukuk bölümünün de kendine göre zor olduğunu biliyoruz. Bazı insanların hukukta İngilizce'yi gereksiz görmesine rağmen Bilkent daha farklı bir yer ve bölümdeki derslerin yüzde 70'i Türkçe, yüzde 30'u İngilizce işleniyor. Bölümdeki arkadaşlarımın sınavlara çok önceden çalışmaya başladığını görüyorum.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Bölüme henüz geçemediğim için sadece hazırlık hocalarının Türk/Yabancı fark etmeden çok destekçi olduklarını söyleyebilirim. Bölümde de arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla hocalar ne kadar derslerde zorlasalar da her zaman yardıma açıklar.

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Bilkent yurt dışı imkanlarıyla ünlenmiş bir yer. Erasmus bunun için mükemmel bir fırsat ve çoğu mezun olan öğrenci de master ve doktorasını yurt dışında yapmayı tercih ediyor.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Bilindiği gibi hukuktan mezun olunca 6 ay bir avukatın yanında 6 ay da adliyede staj yapmak şartıyla avukat ruhsatını alabiliyorsunuz. Bilkent de seminerlerinde önemli hukuk bürolarıyla ve kişilerle öğrencilerin aynı ortamda buluşmasını sağlıyor, böylece onlarla tanışıp onların yanında çalışabilmek için bir fırsat sağlıyor. Ayrıca hukukta 2. ve 3. sınıfta yaz stajı yapmak da son zamanlarda yaygınlaştı. Tabii ki zorunlu staj dışında yapılan bu stajlarda iyi avukatlık bürolarının yanında çalışabilmek için en önemli faktörler yıl sonu puanın ve yabancı dilinin iyi olması, bu da biraz size kalıyor açıkçası.

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Aslında ben ikisini de seçtim diyebilirim. Hukuk her zaman hedefimdi zaten ve Galatasaray dışında diğer devlet üniversitelerindeki hukukları kazanmama rağmen insanların derece olarak adlandırdığı puanla burssuz okumayı tercih ettim. Yani bölümden çok üniversite seçtim diyebilirim. Kişiden kişiye değişir bu durum tabi ama Bilkent'in bana en uygun tercih olduğunu biliyordum ve burayı seçtiğim için çok mutluyum. Ama tıp gibi bölümlerde okuduğunuz okul o kadar önemli değil ve bence insanlar üniversite için hayallerindeki bölümden vazgeçmemeli.

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Bilkent'ten bahsetmem gerekirse hazırlığı geçmenin zor olduğunu söyleyebilirim, sadece burayı kazanmanız değil aynı zamanda bölüme başlayabilmek için de bir çaba harcamanız gerekiyor. Aynı zamanda burs alması zor olan bir yer Bilkent Hukuk, ilk 150'ye tam burs verip ilk 1200'e yarı burs verdiği göz önüne alınırsa. Yine de okula geldiğim her gün iyi ki buradayım diyebileceğim bir yer. Üniversite sınavı sürecine gelirsek biraz klişe olacak ama çok çalışmak değil düzenli çalışmak başarıyı getiriyor bence. Kendi sınav sürecimde hem ders çalıştım hem de beni ders dışında mutlu edecek şeyler buldum ve her şeyi dengede tutmaya çalıştım. Aynı zamanda tercih süresince herkesten farklı sesler çıkıyor mesela bu puanla özel bir üniversitede ücretli okumam yadırganmıştı çevremdeki insanlar tarafından ama bu seslere kulakları tıkayıp nerede mutlu olacaksanız orayı tercih etmeniz gerekiyor bence. Umarım herkes mutlu olduğu üniversite ve bölümlere gider.

 

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!