Ankara’nın sönmeyen yıldızı ve batmayan güneşi Bilkent Üniversitesi’nde ufkunu açtıkça açmaya hazır mısın? Zeynep’in hukuk sevdası ile başlayan serüveninin psikoloji sevdasına dönüşmesinin hikayesi bu. Her an her şey değişebilir, tercih sürecini iyi değerlendirmelisiniz. Psikoloji; insanı, hayvanı, doğayı, bitkiyi, her şeyi içine alır. Nasıl ki bir insanı sevgi güzelleştirirse bir bitkiyi de sevgi yeşertir. Psikoloji; sabır, sabır ve sabır gerektirir. Başkasının hayatında o olup, onun penceresinden onun hayatına yargısız bakmak gibidir. Psikoloji; din, dil, ırk veya cinsiyet ayrımı yapmaz. Psikoloji eşitliktir. Psikoloji kabulcülüktür. Sen de “evet” mi? Seni bir evetle meslektaşımız yapıyoruz. Hadi!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır ikinci senemde tam burslu olarak kazandım. Ygs sıralamam 9 bin Lys sıralama 1200 idi.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Çok uzun bi seçim süreci geçirdim aslında. Hukuk okuma amacıyla TM ye geçmiştim ama gün geçtikçe özellikle de YGS den sonra istediğimin bu olmadığını anladım. YGS den sonra Bilkent'te psikoloji okumak istediğime karar verdim ve bundan sonra tek motivasyonum bu oldu. Açıkçası ailemin pek sıcak baktığını söyleyemem. Onlar hep tıp okumamı istiyordu ve sayısaldan eşit ağırlığa geçmemden pek mutlu değildiler. Ama sonuçlar geldikten sonra onlara okumak istediğim bölümün bu olduğunu söyledim ve onlar da beni desteklediler.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölüm aslında temel anlamda 3 farklı iş imkanı var. Bakanlıklarda, hastahanelerde, cezaevlerinde ya da özel şirketlerde psikologluk yapmak, klinik açmak ya da akademisyenlik yapmak. Açıkçası şu an ki düşüncem akademik olarak ilerlemek ve işin araştırma kısmında olmak ama daha yolun başındayım ilerde düşüncelerim değişebilir.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Bilkent üniversitesinin bana çok fazla katkısı olacağını düşündüm. Okulun kendisiniz getirdiği bi imaj ve ismi var her şeyden önce. Bu ismin bana uluslararası alanda çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Akademik olarak ne kadar iyi olduğu da su götürmez bir gerçek. Her şeyden önce tamamen İngilizce eğitim veren ve buna çok önem gösteren bir okul. Okul aslında psikoloji alanında klinik psikolog değil daha çok akademik alana önem veren bir okul. Ben de akademik bir kariyer düşündüğüm için okulun benim için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evimde kalıyorum. Şehrin her yerinden saatbaşı kalkan ring ve semt servisleri var. Dolmuşla da okulun içine kadar gelmek mümkün. Ulaşım anlamında bi sıkıtısı yok.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Kesinlikle evet. Dediğim gibi okul akademik kariyere çok önem gösteriyor. Öğrencilerin yalnızca kendi departmanlarıyla ilgili değil iş hayatında işlerine yarayacak her türlü dersi almalarını sağlıyor. Kendi bölümümle ilgili olarak da her hafta seminerler oluyor. Aynı zamanda çok fazla psikoloji deneylerine de ev sahipliği yapıyor. İstediğiniz deneylere katılarak da bunları yakından izleme şansınız var.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Öğrenci kulüplerinin çok yoğun ve ciddi olduğu bir okul. Okul çok fazla bütçe ayırıyor kulüplere. Onlarca kulüp var ve insanın kendini ait hissettiği bir kulüp bulmama imkanı yok. Bu kulüplerin hemen hepsi aktif olarak her hafta faaliyet yapıyor. Her gün 8-10 farklı kulubün etkinliği oluyor. Festivaller, case studyler, şehir içi ve şehir dışı geziler...


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okula girdiğiniz andan sıkı bir hazırlıkla karşı karşıya geliyorsunuz. Yatarak geçebileceğiniz bir hazırlık değil ve 2 sene içerisinde bitirmeniz lazım. Hazırlığı geçince de sıkı bir akademik hayat sizi bekliyor. Bölümünüzle ilgili olmasada almanız gereken zorunlu dersler var mesela felsefe de okuyor olsanız Ekonomi okuyanla aynı matematiği alıyorsunuz. Sadece ezber yaparak gireceğiniz sınavlar değil sunum yaparak, soru sorarak puan alacağınız bir çok ders var. Eğer kendinize güveniniz az ise bu derslerde sorun yaşayabilirsiniz.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Zorlama olayı genel olarak üniversitede hakim değil. Öğrenciler o dersi geçmek için katılım göstermek zorunda olduklarının farkında. Eğitimciler her anlamda yardımcı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kendi bölümünüzün hocası sizin yolunuzu çizmede size çok yardımcı olacaktır.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmusa çok önem veren bir okul. Zaten bunun için her türlü yabancı dil imkanını da sunuyor. Çok fazla öğrenci başvuruyor bu yüzden Bilkent yurtdışında çok fazla okulla anlaşmalı.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Zorunlu staj 3.sınıf yaz tatilinde başlıyor. Staj yapacağınız yeri siz belirliyorsunuz. İki sene boyunca da orda çalışıyorsunuz. Bence ön hazırlık için gayet yeterli bir süre.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Açıkçası okulun bu konuda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün Harvard, Princton gibi ivy league okullarından mezun olan kimseye ne mezunu oldun diye sorulmuyor çünkü hangi bölüm olursa olsun eğitimin ne kadar iyi olduğu gerçeği su götürmez. Okul mezun olmadan ve de mezun olduktan sonraki en büyük dayanağımız. Hayalimiz olan bi bölümü kötü bir üniversitede okumak bizi o meslekte başarılı yapmayabilir. Öbür yandan hem akademik hem sosyal alanda bize çok şey katmış bi okuldan mezun olmanın bizi işimizde daha başarılı yapacağını düşünüyorum. Böyle bir ikilemde kalan birine imkanı varsa yeniden hazırlanmasını tercih ederim. İlk senemde bende aynı ikileme düşmüştüm ancak ikinci senemde hem iyi bir üniversiteye hem de hayalimdeki bölüme girme imkanım oldu.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Bilkent size çok fazla şey katabilecek bir okul. Eğer hayalinizdeki bölümü içeriyorsa bence hiç düşünmeyin tercih edin. Psikoloji okumak isteyenlere gelince; çok eğlenerek ve severek okuyacağınız bir bölüm. Güzel bir bilim dersi okur gibisiniz. Sevmeden okunacak bir bölüm değil. İlginiz ve alakanız var ise hiç düşünmeden yazın mutlu olacağınıza eminim.


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!