Ben tekdüze yaşamayı sevmiyorum mu diyorsun? Geniş yelpazesi ve odağı “insan” olan bir bölüm mü arıyorsun? Aramayı bırak, işte burada: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi! Okulu bitirdikten sonra genelde kamu sektörü öne çıksa da aslında birçok alanınız oluyor bu bölümde. Devlet kurum ve kuruluşları, özel kurum ve kuruluşlar; hepsinin kapısı size açık. Her şey sizde bitiyor fakat eğitim üniversite ile bitmiyor; kendinizi geliştirmelisiniz, dil öğrenmelisiniz, okumalar yapmalısınız. Peki Bilkent? Bilkent, her koşulda ve her konuda yanınızda oluyor. Size sayısız kariyer imkanı sunuyor. Eee sen de Bilkent’li ve mutlu olmak istemez misin?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İlk senemde TM2 puan türünde 30 bin küsür sıralama ile kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Eşit ağırlık öğrencisi olmam sebebiyle önümde çok geniş bir yelpaze yoktu açıkcası. Ama sayısaldan çok sözel içerikli bir bölüm seçmem gerektiğini hep biliyordum. Bana geniş imkanlar sunabilecek ve odağı “insan” olan bir bölüm seçmeliydim. Bu bölüm ve psikoloji arasında kalsam da bugün siyaset bilimi kamu yönetimi öğrencisiyim. Herhangi bir aile baskısı ile de karşılaşmadım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümü bitirdikten sonra genelde kamu sektörü öne çıksa da çok geniş çerçeve sunduğu için aslında kişi kendini sınırlamamalı. Tabiki ilk başta tüm devlet kurum ve kuruluşlarında uzman müfettiş veya denetçilik yapabileceğiniz gibi kaymakamlık idari hakimlik gibi yollara da girebilirsiniz. Ama özel sektörde de iyi birer yönetici be idareci olabilirsiniz. Özellikle büyük firmalar, medya kuruluşları ya da sivil toplum örgütlerinde çalışabilirsiniz. Ya da benim gibi akademik hayat seçmeyi düşünebilirsiniz.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Bilkent Üniversitesi Türkiye’de olduğu gibi Dünyada da tanınırlığı yüksek bir üniversite. Özellikle öğrenci merkezli bir okul olması, iyi bir hazırlık eğitimi ile %100 İngilizce eğitimi vermesi, akademik kadrolarının tanınırlığı ve sosyal anlamda da size çok şey katacak bir üniversite olması benim tercih sebeplerimdi.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta değil şehir merkezinde kalıyorum. Okulun şehrin ana 2 noktasından saatte başı kalkan semt servislerini kullanıyorum. Ayrıca öğrenci semt servisleri de bulunmakta bazen de onu kullanıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Fazlasıyla. Özellikle bu alanda size yol gösterecek kişileri getiren çok sayıda öğrenci kulübü var bir yandan okulda akademisyenlerle (hem okul içinden hem de okul dışından) çok sayıda seminer düzenleniyor ve çok ufuk açıcı oluyorlar.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Ben yeterli buluyorum. 100ü aşkın öğrenci kulübünün olması ve bunların da aktif olma zorunluluğu olması bence fazlasıyla açıklıyor meseleyi. Öte yandan Bilkent bu açıdan da tanınan bir üniversite.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümümün zorluğu belki de çok yoruma ve araştırma odaklı olması diyebilirim. Çünkü çoğu derste hocalardan sizden analiz yapmayı yorumlamayı ve araştırmayı istiyor. Dönem içerisinde çok sayıda proje mini sınav ve essay dediğimiz kompozisyon yazımlarıyla uğraşıyoruz. Yani öğrencinin tek bir perspektifle yetinmemesi daha çok bilgiye bir şekilde ulaşması ve bu bilgiyi de güzel bir zeminde sunması şart.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Akademisyen ve öğrenci ilişkisi oldukça iyi düzeyde. Özellikle hocaların haftalık görüşme saatlerinde onlarla görüşebileceğiniz gibi kimi durumda kahve bile içebilirsiniz (Yaşandı onaylanıyor).

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Bilkent Üniversitesi’nde iki çeşit program var bunlar Erasmus ve Exchange programları. İkinci sınıfta başvuru yapıp üçüncü sınıfın güz ya da bahar döneminde genelde 6 aylık şekilde gidiyorsunuz. Her bölümün çok sayıda okulla anlaşması var ve bu okullarda çoğunlukla dünya tanınırlığı olan okullar. Exchange ise genelde 1 yıllık yapılan denizaşırı ülkeleri kapsayan bir program.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bilkentin bünyesinde bir Kariyer Merkezi bulunuyor. Buraya CV'nizi bırakıyorsunuz ve veritabanında saklanıyor. Şirketler sizlerle iletişime geçebileceği gibi kariyer merkezi size bir tür aracı olabiliyor. Staj konusunda çok destekçi Bilkent. benim bölümümde de zorunlu bir staj bulunmakta.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Çok net bir cevap veremeyeceğim bir soru. Genç nüfusun çok fazla olduğu bir ülkede yaşıyoruz (her bölümden yıl sonunda çokça sayıda mezun veriliyor) ve 17-18 yaşında bir bölüm tercihi yapmak durumunda kalıyoruz. Benim cevabım kalbinizin dediğini yapmanız. Bu iyi bir okul ya da hayali bir meslek olabilir. Önemli olan kendinizi geliştirin ve bunu sağlayabileceğiniz tercihlerde bulunun.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Sınava hazırlanırken hedefleri gözünüzde büyütmeyin ya da çok odaklı şekilde çalışmayın. Siz elinizden geleni yapın ve düzenli şekilde çalışmanıza devam edin. Çabanız elbet başarınızı da getirecektir. :)


Hemen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!