Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencisi Ahmet Faruk Kılıç'tan neler öğrendik neler! Pratik ve teorik birbirine hiç bu kadar yakın olmuş muydu biz bilmiyoruz. Sağlık bölümlerinin incisi olan Diş Hekimliği Fakültesinde aynı anda pek çok şeyi bir arada yapabileceğinden haberin var mıydı? Teorik derslerinin yanı sıra, pekiştirmen için hastanelerde göre aldığını duymuş muydun?

Hazırsan, birlikte tekrar şaşıralım diyoruz! Ne dersin?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. YGS’de 9bin, LYS’de 15bindeydim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Doğruyu söylemek gerekirse değildi. Aslında hiçbir bölüm hayalim değildi ama mühendis olan amcamın beni yönlendirmesiyle tıp okumak istiyordum. Puanımdan dolayı İstanbul’da tıp kazanamadığım için diş hekimliğini seçtim ve mutluyum.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Hastanelerde ya da özel sektörde çalışılabilir. Okulda kalınıp akademisyenlik de yapılabilir. Mezun olduktan sonra direkt çalışmak dışında uzmanlık ya da doktora da yapılabilir. Ben uzmanlık sınavına girip henüz karar vermediğim bir alanda ilerlemek istiyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

İstanbul’da olması ilk tercihimdi. Tercih ettiğim senedeki imkanları güzel olan ve tam burslu girebileceğim okulları yazmıştım. Biruni Üniversitesi ben tercih ederken yeni kurulmuş bir okuldu ve tanıtım günlerinde okulu güzel anlattıkları için tercihlerim arasına girmişti. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ailem de İstanbul’da olduğu için bir sene evden gidip geldim. Her gün Beylikdüzü’nden Cevizlibağ’a 1,5 saat gitmek çok yorduğu için 2. ve 3. sınıfta Yenibosna’da bir yurtta kaldım. Yolum yarı yarıya kısalmıştı. 4. sınıfta ise Cevizlibağ’a babaannemin yanına geçtim. Şu an yolum yürüyerek 15 dakika fakat önümüzdeki sene hem uzmanlık sınavına hazırlanırken gideceğim dershaneye yakın olduğu için hem de babaannemin evini satacağımız için Cerrahpaşa’da bir arkadaşımın yanına eve çıkacağım.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Diş hekimliğinde eğitim temel ve klinik bilimler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Okulumda çok güzel bir klinik bilimler eğitimi alıyorum. Ancak temel bilimler için aynısını söyleyemeyeceğim. Kadro güzel olsa da bazı derslerde eksik olduğumu hissediyorum. Okulumun konumu her yere kolay ulaşmamı sağlıyor. Bu sosyalliğim açısından baya güzel bir şey. Kulüp olarak da yeterince kulüp var okulda fakat ben ilgilenmediğim için bana bir şey katmıyorlar.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölüm beş yıl sürüyor. İlk üç sene laboratuvarlarda eğitim alıyoruz. Her hafta bir ödev teslimi oluyor ve bu hem fiziki hem de mental olarak yoruyor. Bazı ödevler iki-üç haftalık olabiliyor ve son aşamadaki bir hata üç hafta geri atıyor. Bunun stresiyle başa çıkabilmek de pek kolay değil. Bir de ödevler için malzeme almak cüzdanı yorabiliyor. Son iki sene hasta bakmaya başlıyoruz. Aslında bir nevi mesleğe başlıyoruz ama hala öğrenciyiz ve para almıyoruz. Bu da aynı şekilde maddi manevi yıpratıyor.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Okulun ilk öğrencileri olduğumuz için bize karşı ayrı bir ilgileri var. Hocalarımızla çok güzel muhabbet edip sorunlarımızı tartışabiliyoruz. Bize gösterilen ilgiden memnunum.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus+ ile anlaşmaları var. Staj ve öğrenim hareketliliği yapabiliyoruz. 3. sınıfı bitirdiğim yaz ben de Almanya’ya 2 ay staja gittim ve Erasmus hibesi sayesinde maddi olarak çok rahattım. Hem mesleki hem de kültürel açıdan çok şey kazandım.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Eğitim içerisinde iki senelik hasta bakma zorunluğu olduğu için çalışma konusunda ekstra bir şey yapmamıza gerek kalmıyor. Okul sonrası için imkanlar nasıl olur henüz bir fikrim yok ama hocalarımızın referansıyla bazı işlere girmemizin daha kolay olacağını düşünüyorum.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Aslında ben bu ikilemde az da olsa kaldım. Koç Üniversitesinde okumayı çok istiyordum. Puanımla Kimya bölümünü tam burslu kazanabiliyordum ama üniversite hayatımın sadece 4-5 senesinde benimle olacaktı. Bu yüzden hayatım boyunca benimle olacak olan mesleğimi ön planda tuttum ve diş hekimliğini seçtim. Tabii sonradan farkına vardım ki üniversite de benimle hayatım boyunca kalabilirmiş; kuracağım arkadaşlıklar, katılacağım etkinlikler sayesinde. Fakat yaptığım tercihten pişman değilim çünkü bölümüm sayesinde de çok güzel arkadaşlıklar ve çevre kazandım.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tercihleri yapmadan önce okuldan birkaç kişiyle iletişim kurup merak ettiklerini sorsunlar. Her şey tanıtım günleri gibi olmuyor çünkü, en iyi bilgiyi orada okuyan kişilerden alırlar. Bölümle ilgili ise sağlık alanının bir fedakarlık gerektirdiğini iyi bilsinler. Sadece iyi para kazanacağım deyip yola girerlerse ileride mutsuz olurlar. İmkanları varsa bir diş hekiminin yanına gidip gözlem yapsınlar ve onlara merak ettiği şeyleri sorsunlar.

Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!