Boğaziçi mi? Psikoloji mi? Hangisine övgüler yağdıralım kararsız kaldık! Boğaziçi Üniversitesi; her öğrencinin hayallerini süsleyen, derya deniz bir kampüs yaşamı sağlayan ve her bölümde başarılı bir üniversite. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. Psikoloji; ilgi duyan ve seven her öğrencinin bir gün bile pişman olmayacağı, hep birbirinden faydalı işler yapacağı, ruhları boğulmaktan kurtaracağı bir bölüm. Teorik eğitimden çok okumalara ağırlık vermeniz gereken bir bölüm. Teori sizi yalnızca yolun başına getirir, okumalarınız size bu yolda yürümeyi öğretir. Uygulama kısmı ise apayrı. O atmosferi stajlarda bile yarım yaşıyor ancak mezun olunca sahada tamamlanıyor, pişiyorsunuz. Bir insanın ruhunda çiçekler açtırman dileğiyle. Hoş gel!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


İkinci senemde kazandım. YGS5- 16343 TM3- 1821


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Seçtiğim bölüm yıllardır hayalimdi ve gerçekleştiği için çok mutluyum. Bu bölümü seçerken çevremdekiler her zaman destekçim oldu.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Psikoloji çeşitli alt dallara sahip olması çeşitli iş imkanları sağlıyor. Klinikler, hastaneler, okullar, özel sektör, akademisyenlik ve daha bir çok iş alanı mümkün. Ben endüstri ve örgüt psikolojisi alanında yüksek lisans yapıp ardından insan kaynaklarına yönelmeyi düşünüyorum. Elbette bu planlar yıllar içinde aldığım derslerle birlikte değişip gelişebilir.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Nitelikli öğretmen ve öğrencilerle bir arada olmanın beni zenginleştireceğini düşündüm. Ayrıca Boğaziçi'nin öğrencilere kapıları açmaya yardımcı olduğuna ve bir kimlik kazandırdığına inanıyorum. Sosyal oluşu da büyük bir etken seçimimde. Çeşitli ve nitelikli kulüp etkinlikleriyle iş dünyasındaki insanlarla kolayca bir araya gelebilmek ya da hobileri üniversite yıllarında geliştirmek büyük bir avantaj. Eğitim dilinin İngilizce oluşu ve akademik çalışmalara katkıda bulunması da elbette başka bir artısı oldu benim için.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum. İlk sene Sarıtepe Kampüsü'nde kaldım ve Güney Kampüs'e ulaşımımı 59RK ile sağladım. 59RK ile Güney Kampüs trafik yoksa 1 saat sürüyor. Bazen sefer saatlerinde ve iptallerinde sorunlar yaşadık elbette. Hazırlığın merkezden uzak oluşu biraz beni zorladı ancak seneye Kuzey Kampüs'te kalacağım. Bundan sonra ulaşım sıkıntılarımın azalacağını düşünüyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Lisans seviyesindeki seminerler hakkında derin bir bilgim yok ancak dil bilim bölümü ile birlikte bir etkinliklerine denk gelmiştim. Bununla beraber Boğaziçi Üniversitesi her sene katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu çeşitli konuları içeren açık dersler yapıyor. Bu açık derslerde psikoloji bölümü hocalarının da dersleri yer alıyor. Ayrıca kulüpler sayesinde de psikoloji ile ilgili çalışmalar düzenleniyor. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi Davranış Bilimleri Kulübü (BÜDAV) her sene psikoloji günü düzenliyor ve burada çeşitli konular ele alınıyor. Aynı zamanda BÜDAV seminer alt kurulu da sene içerisinde birçok etkinlik düzenliyor. Bu kulüp etkinliklerinde psikoloji bölüm hocaları da oldukça yardımcı oluyorlar.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kesinlikle sosyal olarak yeterli bir yerde okuyorum ve bu açıdan çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Birçok kulüp birbirinden güzel ve değerli etkinlikler yapıyor. Bunların yanında köklü kulüplerin gelenekselleşmiş etkinlikleri ve festivalleri öğrencilere müthiş deneyimler sağlıyor ve kendisini geliştirmesine yardımcı oluyor. İşletme ve Ekonomi Kulübü sayesinde Harvard'da eğitim alanlar, Radyoboğaziçi Müzik Ödülleri sayesinde ünlülerle tanışmak, Boğaziçi Üniversitesi 38. Spor Festivali ve niceleri. Boğaziçi Üniversitesi kulüpler açısından kesinlikle çok zengin.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okuma yükünün ağır olduğuna dair söylentiler aldım ancak ders yükü öğrenciden öğrenciye değiştiği için lisans eğitimini sabırsızlıkla bekliyorum. Eğitim dilinin İngilizce olması her ne kadar hazırlık eğitimi alsak da bizi zorlayabilir.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Lisanstaki öğretmenler hakkında bir fikrim olmasa da hazırlıktaki öğretmenler gerçekten ilgililer. Öğrenmeye hevesli öğrencilere her zaman yardımcı oluyorlar. Sınavlarda da öğrenciden yana olduklarını düşünüyorum.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Exchange ve Erasmus imkanları var ancak detaylı bilgiye sahip değilim. Okulun web sitesinden detaylı bilgi edinilebilir ve anlaşmalı okulların listesine ulaşılabilir.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bölümde zorunlu staj olmadığından çalışabileceğimiz yerleri kendimiz bulmamız gerekiyor ancak bölümdeki öğretmenler küçük önerilerde bulunuyor. Öte yandan, okuldaki kulüp etkinlikleri sayesinde şirketleri tanıma ve staj imkanımız oluyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence eğer net hedeflerimiz ve planlarımız varsa tercihimiz bölüm odaklı olmalı çünkü yeteri kadar kendimize inanırsak nerede olursak olalım iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum. Bir diğer açıdan ise eğer hedeflerimiz ve planlarımız net değilse iyi ve duyulmuş bir üniversiteyi tercih etmek faydalı olabilir. Bilinirliği sayesinde daha çeşitli kapılar açılacak ve çeşitli alanlara yönelme fırsatı doğacaktır.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Düzenli çalışma ve kendine inanmayla bence her şey mümkün. Hepimizin çalışma yöntemi çok farklı ve herkes için ortak bir yöntem yok ne yazık ki. Bu sözler klişe olsa da doğru olan şeyler. Ayrıca sınava hazırlandığınız dönemde istediğiniz okulu ziyaret edebiliyorsanız mutlaka ziyaret edin. Bu motivasyonunuzu artıracaktır. Çalışmaktan yorulduğunuz anlarda istediğiniz okuldaki bir gününüzü de hayal edebilirsiniz, bunu yapmak beni hep heyecanlandırmıştı. Umarım hayallerinize en iyi aracılık edecek üniversiteyi kazanırsınız ve heyecanınız hep aynı kalır.


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!