“Sardı korkular, gelecek yıllar, düşündüm sensiz nasıl yaşanacaklar?” Şarkı sözünde sensiz derken parayı kastediyor olabiliriz. Çünkü diş hekimliği biraz masraflı bir bölüm. Maddi ve manevi yıpranmalara sebep olabilecek bir bölüm. Bunca felaket tellallığı yettiyse? Hekim oluyorsun bir kere, aşşşırı büyük gurur! İnsanların gülümsemelerine ve güzel gülümsemelerine sebep oluyorsun. Katil 20’lik dişlerin gazabından gençleri sen kurtarıyorsun! Sudan, sabundan, çimentodan! Bulduğun her maddeden sanat eseri çıkartıyorsun! Öhöm, yeterince gaza geldiysek? Sabırla, azimle, çok ama çok emekle dost olmak zorunda kalıyorsun; istesen de istemesen de. Eğer varım diyorsan, kap diş fırçanı gel. “Bembeyaz” bir sayfa açalım! J

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet, ilk senemde kazandım. Ygs-2:20549 MF-3:18549


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Gerçekten hayalim olan bölümü okuyorum şu an. Yeteneklerimi ve bir meslekten neler istediğimi bildiğim için buradayım. Herhangi bir çevre baskısı görmedim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Öncelikle DUS sınavına girip uzmanlığımı yapmak istiyorum. Bölümleri tanıdıkça hangi alanda yoğunlaşacağıma karar vereceğim. Kurum hekimliğine çok sıcak bakıyorum. Bir kurumda işe girmek ilk hedefim.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Ankara'da yaşıyorum. Bolu'ya 2 saat uzaklıkta bir şehir. Sakin, doğası güzel. Daha ne olsun!


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İlk senemde yurtta kaldım, ama bu yıl eve çıkmayı düşünüyorum. Okulun ulaşımında hiçbir sıkıntı yok. Zaten küçük bir şehir. Çok sık otobüs var. Tek otobüsle en uzak yerden bile 20 dakikada okula ulaşılabiliyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Eğitiminden gayet memnunum. Fiziki şartlarımız da çok iyi. Fakat hoca konusunda biraz eksiğimiz var. Biz birinci sınıfları etkilemiyor bu ama üst dönemleri etkiliyor. Şu an hoca açığımız kapatılıyor.


7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Hayalim demiştim ya, yaşayacağım her şeyi bilerek geldim bu bölüme. Okula girmeden çoğu şeyi biliyordum. En büyük zorluk: Her hocanın beğenisi farklı! Yaptığın ödevi bir hoca beğenirken diğeri beğenmiyor. Ya da ödevi sabah götürüyorsun farklı, akşam götürüyorsun farklı not veriyor. Bu özellikle birinci sınıf için geçerli. Diğer sınıflarda bu azalıyor. Zorluk olarak görebileceğim ikinci bir etken: El becerisi. Evet, el becerin olmadan da Diş Hekimliği okunur. Fakat yetenekli olan biri 2 kere denerken sen 10 kere denersin. Ama yaparsın. Üçüncü bir zorluk: Ders sayısı çok fazla ve yoğun içerikli. Mesela benim bu yıl 15 tane dersim vardı. Normal bir fakültede bu sayı en fazla 9 falan oluyor.


8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Öğretmenlerinle arkadaş gibi oluyorsun. 8 saatini preklinikte bir hocayla geçir, nefret etsen bile kaynaşıyorsun. Zorlayan mı öğreten mi sorusu çok değişkenlik gösteriyor. Dersten derse, hocadan hocaya çok farklı. Ama ilk yılımızın en önemli derslerinde hocalarımız genelde üç boyutlu düşünmeye zorluyordu bizi. Yapacağımız şeyin nasıl yapıldığını açıkça hemen anlatmıyorlardı. Bizim keşfetmemizi, o yeteneği kazanmamızı istiyorlardı.


9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Her okulda meşhur olan ERASMUS. Ama ben bu programı bizim bölüm için biraz zor gerçekleştirilebilir buluyorum. Şimdi açıkça konuşalım. ERASMUS'a gideceksen ölümüne gezeceksin abi. Bunun içinde bölümün ders toleransını kaldırabilir olmalı. Ama senin zaten ödev yapmaktan başını kaldırabileceğin zamanın olmuyor. O yüzden bence sıkıntı biraz. Ayrıca dil konusunda sıkıntı çekip bir şey öğrenemezsen de belki de en önemli yılını çöpe atmış gibi olacaksın. Ve Diş Hekimliği hocalarla sürekli diyaloğunun olması gereken bir bölüm. O bağlantıyı koparırsan bu da senin için sıkıntı olur. Ama yaz için bir kaç aylık stajlar yapılabilir. Bunun tam olarak ayrıntısı bilmiyorum. İnternetten araştırabilirsiniz.


10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj için yardımcı olabilir ama çalışma imkanları konusunda okulun bir yönlendirmesi olduğunu sanmıyorum.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Benim hayalim Diş Hekimliği'ydi. Çok iyi üniversitelerde çok iyi başka bölümlerde okuyabilirdim. Ama hayalim buydu ve yapmalıydım. Düşünsene, belki de hayatının yarısını bu mesleği yaparak geçireceksin. Nasıl mutlu olmadığın bir mesleği yapabilesin ki? İnsana eziyet olur. Ama eğer seversen her gün ayrı bir heyecanla gidersin. Zorluklarını daha fazla görmezden gelebilirsin. Bazen zorluklarıyla mutlu olursun hatta. İşte bunu hissettiğinde iyi ki diyebilmek için HAYALİNİN PEŞİNDEN GİT!


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer gerçekten seviyorsanız seçin bu mesleği. Gerçekten sevmeden yapılabilecek bir meslek değil. Zaten insanla uğraşıyorsun. Onlara güzel gülüşler verirken kendi gülüşünüzden eksilmesin her gün. Zorla gitmeyin işe. Eğer seversen kendini, işini, insanları; işte o zaman senden mutlusu olmaz! Umarım bilgilendirici cevaplar verebilmişimdir. Yorumlarda sorularınızı bekliyor olacağım. Hayallerinizin gerçek olduğu ve olacağı günler diliyorum.


Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!