Canım çocuklar! Her şey sizin için olsa bu hayatta. Çocuklar; kimi zaman güldüren, kimi zaman düşündüren, kimi zaman kızdıran ama her zaman kendini sevdiren. Yüreklerinde hiç kötülük barındırmayan, bir kediye anne-baba şefkati besleyen güzel çocuklar.
Onlarla olmak özveri ve sorumluluk istiyor. Sevgi, sabır, sebat istiyor. Yerleri silmeyi, dökülenleri toplamayı, çığlık çığlığa bağırmayı kabullenmek istiyor. Hepimizin unutamadığı en az bir öğretmen var değil mi? İşte, öğretmenlik hayatlarda iz bırakmayı ve hayatlara dokunmayı istiyor. Sen de çocukları seviyorsan gel. Bir yuva inşa et ya da var olan bir yuvayı renklendir. Sessizlik ve sakinlik, geçin son kez oturun şöyle, bir daha buluşamayacağız. J

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet,ilk senemde bu okulu kazandım ama ilk senede veya ikinci senede girmekten çok daha önemli şeyler olduğunu düşünüyorum.Bunu da anlatacağım.Şöyle ki ben TM öğrencisiydim,TM3 sıralamam 75 bin gelince hukuk olmadı ben de öylesine girdiğim TS alanından tercih yaptım.TS sıralamam da 24bin civarındaydı.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Hayır, bu bölümün hayaliyle sınava hazırlanmadım.Ben TM3 ağırlıklı olan hukuk için çalıştım.75binle hukuk olmayınca önümde iki seçenek vardı.Ya mezuna kalıp hukuk için bir kez daha hazırlanacaktım ya da başka bir meslek seçecektim.Mimar Sinan’da sosyoloji,İstanbul Üniversitesi’nde işletme gibi çok tercih edilen birçok bölüme gidebilecek olmama rağmen istemiyordum.Bunda İstanbul'da kalmak yerine yalnız yaşamayı deneyimlemek istiyor oluşum da etkili oldu.Bahçeşehir Üniversitesi gibi adını duyurmuş büyük özel üniversitelerin hemen hemen hepsinde yüzde elli burslu olarak Psikoloji -PDR de okuyabilirdim.Bunlar da sıcak baktığım alanlardı ancak para vereceksem sadece hukuk olmalı diye düşündüm.Ailemle bu konuda sağlıklı bir konuşma yapmadım.Bu bölümü yazma kararım da şöyle oluştu; hukuk olmayacaksa mezuna da kalmaya cesaretim yoksa öğretmenlik olacak gibi bir şeyler kafamda vardı.Öğretmenlikler arasında seçim yaparken de okul öncesi ve sınıf öğretmenliği arasında düşündüm.Şartlarının bana daha olumlu gelmesi nedeniyle de öne bu bölümü yazdım.Ailem ya da çevremdeki hiç kimse bana bu bölümle ilgili baskı yapmadı.Aksine bu bölümü kazandığımda: “Biz senden hukuk bekliyorduk” gibi tepkiler aldım.Yakın çevrem “Sen daha iyisini yapardın” gibi son derece destekleyici olmayan moral bozan tepkiler verdiler.Tebrik eden ve beni kutlayan çok az insan oldu.Babam dahi bölümümü “Dadılık Okulu” olarak değerlendirdi.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bütün öğretmenliklerde olduğu gibi ilk ve genellikle istendik olan seçenek KPSS’ye girerek devlete atanmak.Devlete atanamama durumunda ise özel bir okulun-kreşin-anaokulunun-gündüz bakım evi gibi kurumların kadrosuna dahil olmak.Tabi özel sektörün bütün alanlarında olduğu gibi okul öncesi öğretmenliğinde de genellikle çalışma saatleri daha uzun,genellikle maaşlar da daha düşük.(Yabancı diliniz,sizi meslektaşlarınızdan.bir kademe öne çıkaracak sertifikalarınız vs yoksa.) Diğer seçenek ise benim de bu bölüme devam edersem aklımda olan akademisyenlik.Yani okulda kalıp öğretim üyeleri kadrosuna katılabilmek olarak özetleyebilirim.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Öncelikle tercih listemi hazırlarken en çok istediğimden en az istediğime göre sıralama yaptım.Zaten tercih yaparken en önemli noktanın bu olduğunu düşünüyorum.A şehrinin sıralaması B şehrinden daha iyi diye onu üste yazmamak lazım.Eğer ben de öyle yapsaydım şuan bambaşka bir şehirde olabilirdim.Çanakkale benim için her yaz yazlığa giderken geçtiğim gözüme tatlı görünen bir şehirdi.Burayı kazandığımda (şehir anlamında) mutlu oldum.Çünkü üst sıralarda sırf hukuk okuyabilmek için yazdığım Konya vs vardı.Çanakkale’de istediğiniz bölüm varsa bence geldiğinizde mutsuz olmazsınız.Evet küçük ve imkanları kısıtlı bir şehir.Bir noktada yapacak bir şeyler kalmıyor.Ancak gerek rahatlığı, gerek size tanıdığı özgürlük alanıyla İstanbul’dan gelmiş benim gibi biri için çok güzel.İstanbul’da akşam saatlerinde gönül rahatlığıyla sokakta yürüyemezken burada yürüyebiliyorsunuz.Diğer yandan büyük şehir sosyalliğine alışmış biri için de fazla sakin olabilir.Bu tamamen kişiyle alakalı.Ben Çanakkale’yi çok seviyorum, tatillerde eve gittiğimde özlüyorum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalıyorum.Birinci dönem özel yurtta kaldım, ikinci dönem ise devlet yurduna hak kazandım ve KYK’ya geçtim.Yurdumuzun tek kötü yanı Çanakkale’nin en tepesinde olması.Haliyle de otobüslerin ilk durağı.Okula ulaşımımı da otobüsle sağlıyorum.(Yurt kampüsün içinde ama gerçekten tepede olduğundan yürümek biraz zor olabiliyor.)


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümde yeteri kadar seminer ve eğitim verildiğini düşünmüyorum.Kesinlikle geliştirilmesi gerekiyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Okulumuzda etkinliklere devam eden birçok kulüp var ama bu kulüpler de sürekli devamlılık istediği için ben birinci dönem üyesi olduğum hiçbir kulübe şuan devam etmiyorum.Benim için kulüpler eğlenip yeni arkadaşlar edinebileceğim yerler. Olayın içine gereğinden fazla disiplin girince ben yokum dedim ve ikinci dönem devam etmedim.Ben devamlılık sağlarım diyenler için sosyalleşebilecekleri farklı alanlarda kulüpler var.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölümümün ilerleyen yıllarında staj yapmam gerekiyor ve KPSS’ye hazırlanacaksam sınava hazırlık süreciyle okulda stajı bir arada yürütmem gerekecek.Bu bakımdan zaman sıkıntısı olduğunu duyuyorum.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Okulumuzda, fakültemizde fazlaca hocamız var.Bize bir şeyler katmak için çabalayan mesleğini sevgi ve özveriyle yapan hocalarımız olduğu gibi egosunun yüksek olduğunu düşündüğüm hocalar da var. Bu tamamen benim şahsi fikrim. Dediğim gibi gerçekten iyi bir eğitim vermek için uğraşan hocaların yanında tavırlarıyla rahatsız edici olabilen hocalar da ne yazık ki her okulda olduğu gibi yok değil.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuzda Erasmus programı var. Bizim bölümümüzde çok yaygın olmasa da okulun bu imkanı sağladığını biliyorum. Bölümümüzün sitesinde Finlandiya’ya giderek bir süre eğitimine orada devam eden öğrenciler görmüştüm.


11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalin olan bir bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek bana daha mantıklı geliyor. Çünkü kişinin o bölümle ilgili hayalleri idealleri varsa sıradan bir üniversitede de kendini geliştirip ileriye taşımanın yollarını bulur.


12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Eğer okul öncesi bölümünü gerçekten istiyorsanız ve benim hayalimdeki meslek bu çocuklarla iç içe olmak istiyorum diyorsanız akademik anlamda elbette Çanakkale’den daha iyi seçenekler var. Boğaziçi’ne giderek İngilizce bir eğitim alabilirsiniz. Yani en azından ben sınava okul öncesi hedefiyle hazırlansaydım böyle yapardım ama puanınız Çanakkale’ye uygunsa ve ben İstanbul kadar hareketli bir şehir de okumasam da olur diyorsanız kesinlikle tavsiye edebilirim. Çanakkale bana hayatımın en güzel dönemlerinden birini yaşattı. Her istediğimde sahilde yürüdüm, istediğim saatte tedirgin olmadan arkadaşlarımla dışarıda vakit geçirme imkanı tanıdı. Kalabalık şehirden gelmiş biri için huzur dolu olabilir. Aksi de söz konusu tabi ki. Yapılabilecek faaliyetler sınırlı, unutmayın. Umarım sizi en çok mutlu edecek bölüme ve şehre gidersiniz. İstemediğiniz hiçbir şeyi tercih listenize yazmayın. Ha birde mezuna kalmak istiyorsanız kalın, sonra her şey daha zor olabiliyor.Başarılar dilerim.

Hemen Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!