Celal Bayar Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü hakkında ne biliyorsun? En çok merak edilen soruları senin için Celal Bayar Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon öğrencisi Nur cevapladı! Belki de daha önce hiç duymadın ama ne kadar çok iş imkanı olduğunu bilsen şaşırırsın! Çok mu mezun var, nerelerde çalışıyor bunlar? Tam olarak ne yapıyorlar? İnsanların yaralarına dokunarak ruhlarını görmek kolay değil! 

Var mısın? Anlamaya ve çabalamaya?


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde bu bölümü kazandım.TM'de 30 binde, MF'de 50-60 bindeydim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm tam hayalimdi diyemem. Ama sonra oturup kafa yorunca o meslek olmadı başka neler yapabilirim, nerede mutlu olurum diye düşününce sağlık alanında yapabileceğime karar verdim. Lise hayatımın son senesinde hep Anatomi ve Fizyoloji’yi detaylı görebileceğim bir bölüm olsun diye düşünürdüm. Eğer ki FTR’ye gelirseniz bunu haylice hissedeceksiniz. Zaten tercih yaparken de buna göre yaptım. Asla şu da şurada öylesine dursun, şunu da A kişisi şöyle dedi diye yazayım demedim. Tercih listemde de okul sıralamalarını en yüksekten en düşüğüne doğru değil hangi şehirde okumak istediğime göre yaptım. Gönlümden ne geçiyorsa. (İşin ilginç yanı burayı tercih ederken sonradan görüp son anda sıralamasını dahi bilmeden yazmıştım.) Meslek seçimimde ailemin hiçbir baskısı olmadı. Düşüncelerime saygı duydular (LYS sınavı açıklandığında babam bir kere daha hazırlanmamı istemişti ama ben kendimi çok iyi tanıyorum 2. sefer deneseydim o yıl çalıştığım kadar çalışamazdım. Sıralamamı düşürürdüm, burada kendimizi tanımak son derece önemli. O yüzden babamın teklifine karşı kararlı durdum, kendi çevremin baskısından ziyade toplum baskısından kaçmış biri olarak Uluslararası İlişkiler yazmadım. Aslında bu bölümü de okumayı çok isterdim, tabi iki bu ileride okumayacağım anlamına gelmiyor. İnsanların “İşsiz mi gezeceksin, ne yapacaksın?” sorularını duymak istemedim. Bir de sene başından beridir MF olarak hazırlanıp o kadar Fizik, Kimya, Biyoloji çözüp sonradan TM’den tercih yapmak içime sinmedi. Çünkü eğer TM’den hazırlanmış olsaydım ben o sıralamayı rahat 10 bine çekebileceğimi düşünüyordum. Emeklerimi orada heba etmek istemedim. Ama o TM puanımın da öyle durması birazcık üzdü. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Bu bölümün iş imkanı o kadar fazla ki sadece Türkiye’de biraz daha tanınması gerekiyor o kadar. Bence atamasına bakıp yazmazlık yapılmamalı. Hayat sadece devlette çalışmaktan ibaret değil. Özelde de iş imkanınız var, dünyaya da açılabilirsiniz. Çünkü alternatif tıp sayesinde ilaçsız tedavi ettiğimiz için çok ilgi görüyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin, özellikle Avrupa ülkelerinde, mesleğimizi tanıyorlar. Ben şimdiye kadar yabancı arkadaşlarıma kendimi tanıtırken söylediğimde "Aaa, o nasıl bir bölüm?" diyen olmadı. Ben bitirdikten sonra aklımda çok fikir var ama Kadın Sağlığı Fizyoterapistliği, Spor Fizyoterapistliği ya da Pediatri (Pediatrik Gastroenterolojide çalışma yapmak bayadır hedeflerim arasında) düşünebilirim. Ama daha şimdiden kendimi çok geliştirmeye odaklandım. Ben UZM. DR. FZT. BENAN USUL olmalıyım. Büyük hedefler için küçükken başlamak lazım.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Ben tercih listemde sadece Ege Bölgesini yazmıştım. Buradan neresi gelirse gidecektim. Manisa Celal Bayar Üniversitesini delicesine isteyip yazmadım, hatta son anda yazmıştım. Burası oldu ve hiç ama hiçbir gün pişman olmadım (Ama üniversite kampüs olarak beklentilerimi karşılamadı, bunu da yazmasam olmazdı). Hem şehri, hem şehir lokasyonunu çok beğeniyorum. Her güne başlarken iyi ki diyorum... Manisa’da yapacak çok şey buldum, sadece biraz aramak gerekiyor. Kendime haylice vakit ayırabildim. Hem doğal ortamın da çok olduğu bir şehir, bu bana huzur veriyor. Okulumuz Spil Dağına bakıyor. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ben Manisa’da şehrin merkezindeki özel bir yurtta kalıyorum. Otobüsler var okula ulaşım sağlayan, onun haricinde benim gibi yürümeyi seviyorsanız yazın yürüyebilirsiniz de (11 km gidiş dönüş). 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulumda eğitimin ve seminerin çok yeterli olduğunu düşünmüyorum ama ülke ve dünya genelinde kongre, seminer, konferans, kurs çok fazla. Kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar takip edip gidebilir, bazen ücretli bazen ücretsiz oluyor. Gittiklerimin hepsinden birçok bilgi öğrendim. Gidebildiğiniz her şeye gidin, kendinize bir şeyler katın. Üniversite sosyal değil. Benim sosyal üniversite anlayışımla hiç uyuşmuyor. Buraya gelirken ODTÜ, Boğaziçi gibi kulüpleri olan üniversitelerle karşılaştırırsanız mutsuz olursunuz. Ama şehir spor ve özel günler konusunda gayet sosyal. Burada trekkinge başladım. Her hafta istisnasız grup bisikletlileri, hatta çılgın motosikletlileri görebilirsiniz. İlla çok sosyallik, deniz istiyorsanız da İzmir arabayla 15-20 dakika yalnızca.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölüm zor, her şey ezbere dayalı. Tabi ezberden sonra da pratik uygulama geliyor. Bana kalırsa o kadar eğlenceli ki hiçbir gün okula giderken ayaklarım geri geri gitmedi. Sadece iyi, sistematik çalışma gerekli. Çalışmazsanız geçemezsiniz her bölümde olduğu gibi. Ayrıca çaba sarf etmeniz gereken uykusuz kaldığınız zamanlar olacak. Ama düzenli çalışmayla yapılabilir her şey. Sınavlara asla son gün çalışarak giremezsiniz. Yoksa kağıda boş boş bakmanız olası. Üst sınıflarımız o kadar iyi ki okula daha başlamadan, bizi tanımadan bile yardımcı olmak için uğraştılar. Yardım istemeden yardım edenler de var. Sürekli destek olurlar. İlişkilerimiz çok iyi. Hatta 3’lerin 4’lere güle güle, 2’lerin 1’lere hoş geldin şeklinde yıllardan beri olan gelenekselleşmiş partilerimiz var.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Zorlayan hocalar baya var. Ama öğrenmemiz için yapılıyor. Bence böyle de olmalı zaten. Hocalarımızın hepsi belirli bir klinik deneyimden geçmiş insanlar. Sorduğumuz sorulara hepsi ilgiyle ve bilgiyle, bilimsel temellere dayandırarak cevap verir. Usanmadan anlatır. Onlara kolayca erişebiliriz. Sıkıntılarımızı çekinmeden anlatabiliriz. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus öğrenim hareketliliği için sadece 1 okulla anlaşması var bildiğim kadarıyla. Bana kalırsa yurt dışı anlaşmalar konusunda yetersiz. Zaten sınavlarda çok zorluyorlarmış. Giden birkaç kişi var diye biliyorum. 1. sınıf olmamdan kaynaklı daha sınava giremedim ama giden kişi sayısını görünce zorluğunu tahmin edebiliyorum.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Staj konusunda üniversitemizde staj yapma imkanımız yok o yüzden herkes kendi staj yerini kendisi buluyor. İyi yönü de var kötü yönü de. Olaya nereden baktığımıza bağlı. Meslek hayatı için de okul bittikten sonra kendimiz iş yeri buluyoruz. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Bu sorunun cevabı kesinlikle kişide saklı. Neyi ne kadar istediğini bilmeli. Bu karar çok zor, ben bile şu an düşündüğümde nasıl yapardım sorusuna cevap veremedim. Hayalinin peşinden gidip en iyisini yapabileceğine inanıyorsan hiç durma git ama en iyisi olmalı. Ama üniversite ismine güvenip de hayatın boyunca belki 40-45 yıl yapacağın mesleği 4 yıllık üniversite hayatının çılgınca geçmesine değeceğini düşünüyorsan bunu da seçebilirsin. Ben üniversite isminden ziyade galiba hayalimi seçmişim. Eğer üniversitemi seçmiş olsaydım belki şu an ODTÜ de sırf okumuş olmak için normal halli bir bölüm okuyor olurdum. Benim için 40 yılım daha önemli geldi. Ama dediğim gibi bu benim başka yeri bir kere daha okumayacağım anlamına gelmez.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bölümüm yurt dışı düşünenler için, kendini el değmemiş konularda geliştirmek isteyenler için mükemmel bir bölüm. Benim için mesleki doygunluk çok önemliydi bu yüzden burayı seçtim. Elbette ki zorluğu çok ama verdiği zevk ayrı. Okul için daha iyi yerlere gidebilirsiniz. Ama araştırın. CBÜ çok kötü bir yer değil. Ama başka üniversitelerde gördüğüm imkanları da henüz karşılayabilecek düzeyde değil. Zaman tanımak lazım çünkü daha 5 yıldır bu bölüm bu okulda. Bölüme gelirseniz umutsuzluğa hiçbir zaman kapılmadan çok güzel işler de başarabilirsiniz. Normal düz fizyoterapist de olabilirsiniz. Ben düz biri olmaktansa hayata anlam katmayı seçiyorum. Hangi meslekte olursanız olun en iyisi olun. Ve her şeyden önce kendinizi tanıyın. Kendi isteklerinizle harekete geçin.

Hemen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!