1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senede kazandım. YGS'de 180 bin civarı bir sıralama yapmıştım sanırım, LYS ise 90 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Benim hayalim yazılım mühendisliğiydi. Babam inşaat mühendisi olduğundan "Kızlar mühendislik dallarında zorlanırlar, sana yardımcı olabileceğimiz bir mühendislik seç." diyerek beni inşaat mühendisliği yazmaya zorlamıştı fakat seçtiğim bölümden şu an çok memnunum. Ağırlıklı olarak matematik ve fizik görüyorum. Lise hayatım boyunca en sevdiğim derslerdi bu yüzden çok zorlandığım söylenemez.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

İnşaat mühendisliği için insan oldukça konut olacak, konut oldukça inşaat olacak düşüncesinin sonuna kadar arkasındayım ve kolay kolay bitecek bir meslek olduğunu düşünmüyorum. İnşaat işiyle uğraşan şirketlerde mühendis konumunda çalışılabileceği gibi, yurt dışı ile ithalat/ihracat yapan firmalar da mühendis unvanına sahip insanları yönetici, müdür konumunda çalıştırmaktan büyük zevk alıyorlar gözlemlediğim kadarıyla.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Açıkçası Adana hiç istediğim bir şehir değildi. Sosyal olarak daha aktif, seminerden seminere koşabileceğim, network ağımı genişletebileceğim bir şehirde okumayı tercih ederdim fakat gittiğiniz yerden nasıl faydalanacağınızın size bağlı olduğunu Adana'ya gidince gördüm. Kendi imkanlarımı kendim kurdum ve ilk seneden Adana içerisinde bulunan bütün inşaat şirketlerini tanıyor sayılırım :) Çukurova Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği okuyabileceğim, puanımın yettiği en iyi üniversitelerden biriydi ve ailemin olduğu şehre yakındı, en temel nedenim bu.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Evde kalıyorum, kendi sınıfımdan, aynı zamanda, aynı şehirden geldiğim bir arkadaşımla. Okula giden çok fazla otobüsün olduğu 20 dakikalık mesafede bir semtteyim.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okul dışında çok fazla faaliyet gösterdiğim için duyumlarıma göre yorum yapacağım; yeteri kadar olmasa da okulun bu konuda elinden geleni yaptığını düşünüyorum.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Öğrenci kulüpleri açısından Türkiye genelinde en sosyal okullardan biri diyebilirim Çukurova Üniversitesi için. Ne kadar kulüp varsa hepsi kendi içlerinde fazlasıyla aktifler. Namı en çok duyulmuş tiyatro kulübümüzün ise aldığı fazlasıyla ödül var. Bu konuda okulum gerçekten çok çok iyi!

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümüm her bölüm gibi kendine göre zor fakat halledilemeyecek kadar zor olduğunu düşünmüyorum. Matematik ve fizik ağırlıklı bir bölüm, benim de fazlasıyla iyi anlaştığım dersler onlar olduğu için zor her türlü dersle başa çıkabilirim gibi geliyor ya da kendime inanmadan başaramayacağımı düşündüğüm için kendime sonsuz inanıyorum. Üst sınıflar alt sınıflara son derece yardımcı oluyor, hele geçmiş yılların sınav soruları konusunda :) Başıma gelecekler hakkında çok duyum aldım ama inanıyorum ki inşaat mühendisliği beni değil ben inşaat mühendisliğini yeneceğim.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Üniversitede bulunduğum 1 yıl ve tanıdığım eğitimcileri göz önünde bulundurarak bu soruyu cevaplayacak olursam "4 yıl sonra diğer inşaat mühendislerinden farkınız olması gerektiğini siz de biliyorsunuz değil mi?" düşüncesinde olup, diğer öğrencilerden bir adım önde olabilmemiz için ellerinden gelen her türlü yardımı yapıyorlar. Eğitim seviyesi özellikle mühendislik dallarında bence gerçekten çok iyi.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus konusunda çoğu öğrencinin faydalandığını ve genel olarak Polonya'ya gönderildiğini biliyorum.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bu konuda okulun fazlasıyla yardımcı olduğunu düşünüyorum. Zaten Adana içerisinde aktif bir öğrencilik hayatı sürerseniz staj konusunda okuldan yardım istemenize bile gerek kalmayacaktır.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek. Sebebi ise üniversitenin, diplomanın bir öğrenciye sadece insanların gözünde statü kazandırdığını onun dışında insanlar arasında söz sahibi olabilmek, yaptığı mesleği öğrenmek, deneyim sahibi olmak, kendine bir şeyler katmak konusunda işin tamamen öğrenciye kaldığını düşünüyorum. Okuduğu okulun sağlamadığı ama dışarıdan elde edebileceğiniz bir sürü fırsat var ben işin okulda ya da okuduğumuz şehirde değil de öğrencide bittiğini düşünüyorum.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Hayallerinin peşinden gitmekten asla vazgeçme. Kendine bir rota çiz ve önüne çıkan her engeli istediğin hedefe ulaşabilecek olmanın verdiği azimle geç. Okuduğun şehir, arkadaş ortamın bunlar senin hayatını belirleyecek şeyler değil. İstediğin bölümü seç, ulaşmak istediğin yeri belirle ve kendi fırsatını kendin yarat. Kimsenin sana ne yapacağını söylemesine izin verme. Başkalarının içinde yüzdüğü fırsatlara senin çok zor ulaştığını düşünerek umutsuzluğa kapılma sakın. Unutma başarı, zorluklarla savaşmadan eline geçen bir şey değil. Umarım her şey dilediğin gibi olur :)

Hemen İnşaat Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!