Çukurova Üniversitesi Hukuk fakültesi öğrencisi İpek deneyimlerini ve bölüme dair gerçekleştirmek istediği hayallerini anlattı. Her zaman adil ve eşitlikçi kararlar verebiliyor musun? Haberleri okurken Yargı sisteminden bahsedildiğinde her cümleyi net olarak anlayabiliyor musun? Cevabın "Hayır" olsa bile içinde bu sorulara olumlu yanıt vermek için ufacık bir istek dahi varsa seni böyle alalım!

Gel ve bu heyecana sen de ortak ol!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde bu okulu kazandım. 2016 girişliyim. YGS-5 puan türünde 47 bin, TM-3 puan türünde 15 bindeydim. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında seçtiğim bölüm tam da benim hayalim değildi. Fakat seçmek istediğim bölümün iş alanı çok az olduğu için bana çok da uzak olmayan bu bölümü seçtim. Aile baskısı değil ama bu bölümü okumam yönümde çok fazla pozitif yorum aldım. 

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Okurken bir yandan da İngilizce ve Almanca öğrenmeye çalışıp bu mesleği bitirdikten sonra yurt dışıyla bağlantısı olan bir şirkette çalışmak istiyorum. Çünkü bu küreselleşen dünyada kendi ülkeme kapanıp kalmak açıkçası benim için tatmin edici bir seçenek olmayacak. 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Özel bir üniversitede bu bölümü okumak istemiyordum. Zaten zor olan bir bölümü, bursum kesilir mi korkusuyla okumak bana çok cazip gelmiyordu. Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Adli Yargı Sınavları’nda oldukça başarılıydı. Hem biraz bu yüzden hem de özel sebepler sebebiyle bu üniversiteyi tercih ettim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

KYK yurdunda kalıyorum. Okula ulaşımımı dolmuşlar vasıtasıyla sağlıyorum. Her iki dakikada bir yurdun önünden dolmuş geçiyor ve zaten yurt okula çok yakın olduğu için 3 dakikada okulda oluyorsunuz. Fakat bu sene yapılan fakülte binamız ana kampüsten biraz uzak olduğu için yarım saatte bir seferleri olan ringler aracılığıyla 5-10 dakikada fakülteye varmak mümkün oluyor

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Fakültemin bünyesinde bulunan ve fakülte öğrencilerimizin faaliyetlerini yürüttüğü Çukurova
 Üniversitesi Hukuk Kulübü yıl boyunca birçok baroya gezi düzenledi. Ben katılmamış olsam da katılan öğrencilere birebir avukat, savcı ve hâkimlere soru sorma imkânı sundu. Bu yargı gezilerinin yanı sıra birinci sınıfların kaynaşmasını sağlayan yemekler ve yıl içinde birçok sefer de seminerler düzenledi. Üniversitenin de birçok kulübü var ve özellikle bahar şenliklerindeki konserlerde çok eğleneceklerini umuyorum.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Hukuku ciddi anlamda öğrenmeye hevesli gelin okula başladığınızda. Geçen senenin yoğun temposunun bittiğini sanıyorsanız eğer hukuk okuyacaksanız çok yanıldığınızı göreceksiniz. Her yılın bir önceki yıldan çok daha zor olduğunu üst sınıflar sürekli söyler. O yüzden son bir haftaya bırakıp da onca dersi lisedeki gibi halletmeye çalışırsanız asla umduğunuzu bulamazsınız. Düzenli çalışma ve çok okuma gerektiren bir bölüme geliyorsunuz eğer ki okumayı sevmiyorsanız bu bölümden uzak durun derim.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Her hoca çok ilgili diyemem ama özellikle ana derslerimizin hocaları bizden gelen soruları cevaplamak konusunda çok ilgililer. Sınavlarda zorlayan fakat ders anında daha çok öğretmeye odaklı bir yapıları var. Tabii bu her hoca için geçerli değil. Onlar sadece size gidiş yolunu gösterip geri kalan çalışmalarınızla kendi kendinize öğrenmenizi istiyorlar. 

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümümde Erasmus var. Anlaşmalı olduğu üniversiteleri net olarak bilmesem de fakültemizin web sayfasından bu bilgilere ulaşabilirsiniz. 

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Bu bölüm için böyle bir şey söz konusu değil. Okul bittikten sonra 1 yıllık stajı tamamlamak için kendimiz bir avukat bulmalıyız. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Eğer ikinci tercihim birinci tercihime yakın bir bölümse ismi duyulmuş bir üniversitede okumayı tercih ederdim. Ama kesinlikle istediğiniz bölümden çok alâkasız bir bölüm tercihi yapmayın. Hem okumak hem de çalışmak sizin için oldukça can sıkıcı geçebilir.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

YGS konularını yaz ayında bitirip özellikle edebiyat ve matematiğe yoğunlaşırsanız istediğiniz okula girebilme ihtimaliniz artar. Asla YGS bittikten sonra çalışmayı bırakmayın ve o asıl zaman asılmaya başlayın. En yakın arkadaşım bu sayede 110 binden 6 bine çekti sıralamasını ve şu an hayallerini yaşıyor. Asla ama asla yapamam demeyin. Çalıştıkça yaptığınızı göreceksiniz. Hukuk kazanırsanız eğer düzenli ders çalışmayı ve sürekli okuma yapmayı kendinize görev edinin. Ayrıca okulu bitirdikten sonra hedefinizin ne olduğunu belirleyip bu konuda yolun başındayken sağlam adımlar atın. En azından İngilizce’yi çok iyi öğrenin. Yanında başka diller de öğrenirseniz iş hayatında hep bir adım önde olacağınızın garantisini verebilirim. Herkese başarılar :)

Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!