1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Kız meslek lisesi mezunu olduğum için temeli yeterince sağlam olmayıp genelinde meslek dersleri gördüğümüzden sınava 3. girişimde kazandım üniversiteyi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Ben sınavdan istediğim sonucu almış değildim bana göre. Anneannemin yanına köye gidip bırakın interneti, telefonun dahi çekmediği bir köyde kafamı dinlemeye gittim. Babam tercih zamanı geldiğinde beni arayıp ne yapacağımızı diye sordu. Ona söylediğim tek şey “Beni kötü yere yollayacak değilsin baba, ne tercih yapmak istiyorsan yap.” oldu. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır, ben ailemin sözünü her zaman dinleyen bi insandım ve yine öyle de oldu. Annem okul öncesi öğretmenliğini istedi, babam adana olsun memleketimiz dedi ve tercihimi o yönde yaptılar. Şimdi olsa bırakır mıydım bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da zerre pişmanlık duymadığım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

0-6 yaş grubu olarak anaokulu, anasınıfı, kreş vs. gibi kamu veya özel kurumlarda çalışma imkanımız var. Kız meslek liselerindeki öğretmenlerimiz de benim bölümümden mezun ama şu anki sistemi bilmiyorum lise öğretmenliği konusunda. Tabii ki diğer bölümler gibi yüksek lisansla ‘üniversitede kalmak‘ olayını gerçekleştirebiliyoruz. Benim önceliğim biraz anaokulu veya anasınıfında tecrübe kazanıp daha sonra liseyi, üniversiteyi hedeflerim diye düşündüm. Bu sebepten KPSS faktörü bizim için çok önemli.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Ailem Hatay/Dörtyol'da olduğundan memleketimiz olan Adana ilini tercih etmemdeki sebep tamamen ailemin tercihi. Ben zaten her zaman küçük ilçelerde yaşadım babamın mesleğinden ötürü o yüzden benim herhangi bir ile gitmem zaten benim için güzel olacaktı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyorum. Toplu taşıma kullanıyorum. Okuluma biraz uzak benim kaldığım yurt ama okulumuzun içinde oldukça büyük iki kız yurdu ve bir erkek yurdu bulunuyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümüzün her sene Okul öncesi öğretmenliği konferansı yapılıyor her yıl bir okulda. Okulumuzun kendi adı altında yaptığı eğitim/seminer fazla yok. Belki benim bulunduğum ortamdan belki de öğrencilerle alakalı pasiflikten kaynaklanan bir durgunluk var. PDR bölümü oldukça aktif okulumuzda.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Kulüplerimiz çok fazla. Her sene başında kulüpler kendi standını açıp tanıtımlar, gösteriler vs. yapıyorlar. Okulun sosyal faaliyet alanı fazlasıyla var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Eğitim fakültesinin zor olduğunu düşünmüyorum ben. Tabii ki her bölümün kendine göre bir zorluğu var ama çok fazla emek edecek, geceleri gündüzlere katacak kadar kendini yoracağın bir zorluk yok. Bütün finali bir geceye bırakmadıysan tabii.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimiz inanılmaz bilgili, hoşgörülü, çoook yardımcı olan öğretmenler. Çoğu hayranlıkla izlediğim ve mutlaka rol model aldığım öğretmenler.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Yurt dışı için bütün programlar var. İlgilenen hocalarımız derslerimize giren hocalar, açık açık her konuda yardımcı oluyorlar. Erasmus için toplantılar, konferanslar düzenlenip önceden bize duyuruyorlar.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Staj imkanı bu bölüm için dehşet yararlı bir şey. Bir dönem staja gittiğimizde sanki iki yıllık bilgiyi orada depoluyormuşuz gibi oluyor. Birinci sınıfta ve dördüncü sınıfta yapılıyor. Öğretmenlerimiz ayarlıyor okulları ve mutlaka bizi ziyarete geliyorlar. Daha önce birinci sınıfta yokmuş ama 2016 itibariyle gelmiş.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu soruyu tercihini ailesine bırakmış biri olarak cevaplamam ne kadar doğru olur bilemiyorum fakat mantıken istemediğin bir bölümde ne işin var derler insana. Üniversitenin adı mı? Her gün zevkle derslere girdiğin bölümün mü?

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Öncelikle bölümle alakalı tanışma partileri, piknikler, uçuş uçuş bir hayallere girmemelerini öneriyorum. Okulda arkadaş ortamıyla vakit geçirilebilecek çok alan var, inanılmaz büyük bir okul fakat dediğim gibi bu konular tamamen bizim pasifliğimizden kaynaklanıyor. Aranızda bu bölümü canlandırıp bütün sınıfları kaynaştıracak, ortam oluşturacak olan varsa seve seve bekliyoruz. Ve tabii ki her ne olursa olsun okul şartları, öğretmenler, asistanlar vs. bunların hepsini staja gittiğinizde ve bir süre sonra o çocuklar sizi çok sevip "Öğretmeniiiiiiiim!" diye sarılınca unutuyorsunuz.

 

Hemen Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!