Günümüz teknoloji çağında herkes konuşuyor, kimse dinlemiyor. Bazen sadece durup düşüncelerimizi aktarabileceğimiz insanlara ihtiyacımız oluyor. Tam da bu noktada psikologlar devreye giriyor. Cumhuriyet Üniversitesinden gönüllü arkadaşımız Psikoloji okumak için bireyde bulunması gereken özelliklerden tut, staj yapmanın sana faydalarına; yurt değiştirmesinin sebeplerinden ileride çalışabileceğin alanlara kadar çok şey anlattı! Unutma, psikoloji ezbere dayalı dersleri çoğunlukta olan bir bölüm, günü gününe çalışman gerekebilir, seni şimdiden uyarıyoruz! Artık Cumhuriyet Üniversitesinde Psikoloji okumak nasıldır ayrıntılı bir şekilde bakabilirsin!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


2. senemde 31 bin ile kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Tercih döneminde hepimizin yaptığı gibi ben de birçok meslek dalı hakkında araştırma yaptım. Gerek iş ortamı olsun gerek iş tanımı olsun beni bu mesleğe çeken ve evet ben bu mesleği arıyormuşum dedirten bölüm benim için psikoloji oldu. Bu bölümle tanışmam ilk senemde oldu ve 2. sene hazırlanmaya başlarken bu bölümü hedef alarak yola çıktım. Bu hedef doğrultusunda ilerlerken de herhangi bir çevre veya aile baskısına maruz kalmadım, aksine ailem her zaman arkamdaydı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Psikoloji bölümünün en büyük avantajı mezun olduğunuzda pek çok alanda ve kurumda yer alabilirsiniz. Psikolojinin birçok alt dalı var, hepinizin çok iyi bildiği klinik psikoloji başta olmak üzere sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, deneysel psikoloji, adli psikoloji, sağlık psikolojisi gibi daha birçok başlık adı altında istediğiniz bir dal seçerek yüksek lisansınızı yaptıktan sonra o dalda uzman unvanını kazanıyorsunuz. Ayrıca çalışma sahamızın da çok geniş bir yelpaze sunması bu bölümün bir diğer artısı. Bu alanlardan da kısaca bahsetmek gerekirse Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vb. birçok bakanlıkta iş imkanı sağlanabilir. Bunun yanı sıra özel hastaneler ve diğer özel kurumlarda da çalışabilirsiniz.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


İlk nedenim tabii ki sıralamamın okul seçme doğrultusunda önümde bir engel olmasından kaynaklı bu okula yöneldim. Diğer bir neden ise kendi şehrime yakın olması, hedeflerimi gerçekleştirme doğrultusunda kaliteli eğitim veriliyor olması ve akademik kadrosuna da baktığımda tatmin olmam bu okulu seçmemde etken oldu.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İlk dönem özel bir yurtta kalıyordum merkezdeydi ve okula ulaşımımı otobüsle sağlıyordum. Ben Atatürk'te kalıyordum. Durak da zaten yurdumun yanındaydı o anlamda zorluk yaşamadım. Yurt ortamını baz alırsak da fiyat/hizmet anlamında yetersiz kalsa da merkezde olması şehri tanımam ve ihtiyacım olan her şeye kolay ulaşabiliyor olmam tercih nedenimdi. Ama şimdi KYK'da kalıyorum, okul ve yurt arası yakın olduğu için yürüyorum. Yine aynı şekilde fiyat hizmet anlamında bakarsak da gayet uygun ve tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir şeye ihtiyacım olduğunda da kampüsteki birçok market işlerimizi halletmemizde yardımcı oluyor ama yine de merkeze de çok kolay bir şekilde otobüsle ulaşımını sağlayabiliyorsun.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Ben bu anlamda kendimi şanslı görüyorum çünkü bölümümün kulübü fazlasıyla aktif, birçok üniversiteden mesleğinde yetkin akademisyenler, alanında uzman psikologlarla söyleşiler yapılıyor. Psikoloji öğrencilerinin kurduğu siteler aracılığıyla hem araştırmalar yaparak yazılarla siteye katkıda bulunup hem de oradaki yazıları okuyarak paylaşılıp çoğalan bir bilgi hazinesine sahip oluyorsun.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Kendi bölümümde proje gelişmek gibi fırsatları zaman zaman elde etsek de diğer bölümler hakkında pek bilgim yok.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Tabii ki her bölüm kendi içerisinde zordur fakat psikoloji açısından bakarsak derslerimizin sözel ve çoğunluğunun ezbere dayalı olması günü gününe çalışmazsan zorlayan taraflarından birisi oluyor. Ayrıca ilerleyen dönemlerimizde aldığımız her dersin sonrasında staj yapma imkanı buldukça bol bol alanlarımızı tanımamız ve kendimizi sürekli bilgi anlamında dinamik tutmamız gerekiyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bence bu öğrenciden öğrenciye değişen bir durum, eğer gerçekten idealist davranıp çalışmaktan geri durmazsak her zaman desteklerini arkamızda hissedebileceğimiz hocalara sahibiz.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus programı var. Bunun haricinde yurt dışı imkanı yok diye biliyorum.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulumuzda önceden son sınıfta zorunlu staj varmış fakat benim girdiğim sene kaldırıldı. Ayrıca tatillerde staj yapmak isterseniz kendiniz bulup yapabilirsiniz eğer halledemiyorsanız da hocalar destek olabilir.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Ben bölüm iyi olduğunda üniversitenin pek bir önemi kaldığını düşünmüyorum çünkü eğer sen istediğin, sevdiğin bir mesleğin adayı olacaksan zaten elinden geleni yapar, kendine katman gereken her şeyi katarsın. Amaç sevdiğin işe sahip olmak, dışarıdan kendine eklediğin şeylerle zaten kendini bir adım ileriye taşırsın.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Günümüz teknoloji çağında herkes konuşuyor, kimse dinlemiyor. Bazen sadece durup düşüncelerini aktarabileceğimiz insanlara ihtiyacımız oluyor. Bu noktada psikologlar devreye giriyor, bence bu yüzden şimdi ve gelecekte ihtiyacımız olan kendini gerçekten bu mesleğe uygun hissedip emek vermekten çekinmeyecek her psikolog adayını yanımıza bekleriz. Biz yapabildiysek sen de yapabilirsin, seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Başarılar...


Hemen Psikoloji bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!