Dişler elden gidiyeah, çürükler geliyeah. E sen önce dişlerini fırçala? Bir hekimlik macerasında daha sizlerle birlikteyiz; diş hekimliği! “Milletin ağız kokusunu mu çekeceksin yeağ”lara inat yaşasın tam bağımsız inci gibi dişler! Diş hekimliği çok çalışma, çok azim ve sabır gerektirmesinin yanı sıra; gerçekten bir sanatçı gözü gerektiriyor. Sabunlardan tencereler yapmakla başladığınız bu yol, milimetreleri dahi hesapladığınız bir kabusa dönüşebiliyor. Saatleriniz küçücük bir hatayla heba olabiliyor. Bu sebeple diş hekimi olmak, kendime hakim olmak demek. Ağlama krizlerinden çıkıp bir anda kendinizle gurur duymaya hazır olun. Hayır delirmediniz, evet HEKİMLENDİNİZ!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


2. Senemde kazandım. YGS sıralamam 18600, LYS sıralamam 21615’ti.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Aslında hayalim değildi. Ben tıp fakültesini istiyordum ama 2. senemde devlet tıp fakülteleri gelmeyince en başta kabullenemesem de diş hekimliğini araştırmaya başladım. Tanıdığım diş hekimleriyle konuştum. Onlar bana diş hekimliğinin üniversite hayatının zor fakat eğlenceli, meslek hayatınınsa rahat olduğunu söyledi. Ailemin herhangi bir baskısı olmadı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Aslında bu bölümün iş imkanı diye bir şeyden bahsedebilmem için özel klinik açan doktorlardan bahsetmem gerekir çünkü devlet hastanesine atanan doktorların maaşı ve meslek hayatı garanti. Özel klinik açan doktorlardan bahsedecek olursam da iş imkanları oldukça fazla. Sonuçta günümüzde insanlar dişlerine çok daha fazla önem verir hale geldiler, aynı zamanda insanlar artık bu konuda daha bilinçli. Yani bu yüzden aslında maddi durumu yeterli olup da devlet hastanesini yeterli bulmayan ve özel kliniğe başvuran insan sayısı çok fazla.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Aslında başarı sıralamam da biraz bunu gerektirdi. Ama tabi ki benim sıralamama baktığımızda 12-13 devlet üniversitesini kazanabiliyordum. Ama benim ailem Diyarbakır’da yaşıyordu ve bunun yanında biraz araştırma da yaptım. Hangi üniversitede kaç tane profesör var araştırdım ve ona göre bu 12-13 üniversite arasından seçim yaptım. Dicle Üniversitesi’nde 13 profesör bulunuyor. Bu da bir üniversite için yüksek bir sayı tabi ki.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Yurtta kalmıyorum, evde kalıyorum. Okula otobüsle gidip geliyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Ben henüz 1. sınıf olduğum için pek bir şey görmedim ama üst sınıflara yapıldığını biliyorum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Bu konuda okulumun yeterli olmadığını düşünüyorum. Çok fazla sosyal kulüp veya proje yapıldığını söyleyemeyeceğim.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okuduğum bölümün teorik yükü fazla ama bence asıl yük pratik yükü. El becerisi iyi olan kişiler diş hekimliğine 1-0 önde başlıyorlar bana göre. Ama tabi ki iyi olmayanlar bile bir süre sonra diğer öğrencilerle aynı seviyeye geliyor. Sadece biraz pratik yapmak gerekiyor. Üst sınıflarda yaşayacağım şeyler konusunda sadece 2.sınıfta anatomi dersinin çok ağır olduğunu biliyorum.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Hocalarımız arasında hem zorlayan hem de yardımcı olan kişiler var. Ama hepsinin öğreten kişiler olduğunu söyleyebilirim.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurtdışı imkanlarıyla alakalı Erasmus imkanlarını biliyorum. Okulumuzun Erasmus konusunda anlaştığı 2 ülke var. Bunlardan biri İtalya diğeri de Romanya. Okulun yaptığı yazılı sınavı geçenler sözlü mülakata girmeye hak kazanıyor. Sözlü mülakatı geçenler de Erasmus’la yurtdışına gitmeye hak kazanıyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj imkanları konusunda pek bir bilgim yok ama eğer okul sürecinde iyi bir öğrenci olursanız hocalar tabi ki size bir referans sağlıyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hayalim olan bölüm için sıradan bir üniversiteyi seçerdim. Çünkü benim hayalim olan bölüm tıp fakültesiydi ve tıp eğitiminin her yerde aynı şekilde verildiğini düşündüğüm için bu benim için pek soru teşkil etmez diye düşünüyorum. İyi bir doktor olmak da benimle alakalı bir durum. Kendimi ne kadar geliştirirsem, ne kadar çok hasta görürsem o kadar iyi bir doktor olurum.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Şu anki sınav sistemini pek bilmiyorum ama genel olarak arkadaşlarımın düzenli ve oturmuş bir çalışma sistemine sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum.


Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!