Dokuz Eylül Üniversitesi - Fen Bilgisi Öğretmenliği 'nden bahsediyoruz! En umutsuz anlarımızda elimizden tutan, yüzümüze tebessüm, yüreğimize ve yolumuza ışık olan öğretmenlerimizin aziz mesleğini paylaşmak ister miydin? Biliyoruz, çok büyük bir sorumluluğun altına gireceksin! Ama yıllar sonra binlerce evladın kalplerinde sevgiyle öğrettiğin her şeyin izi olan yetişkinler olarak gülümseyecek sana! Öğretmenliği bir de Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencisi Gizem'den dinleyelim!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS’yi hatırlamıyorum ama LYS 170binlerdeydim sıralama olarak. 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Aslında açık konuşmak gerekirse İzmir’de okumak hayalimdi ama bölüm hayalim maalesef değildi. Hatta seçerken bile birazcık ailem için seçtim diyebilirim. Sonradan sonuçlar açıklandı kendi kendime dedim ki bir mesleği sevmesem bu iş yürümez . Okula geldikten sonrada eğitim psikolojisi dersi benim öğretmenliğe karşı bakış açımı büyük ölçüde değiştirdi . Öğretmenin sadece derste eğitim veren bir pozisyon da görmek yerine öğretmenin günlük hayatta da hem öğretim hem eğitim verdiğini anladım . Birçok meslek iş yerinden çıktığı anda onun görevi biter ama öğretmen her yerde öğretmendir evde sokakta örnek olmak zorundadır . Öğretmenin insan üzerinde etkisini öğrenince gerçekten bu mesleği yapabileceğime inandım

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

KPSS’ye girmem gerekiyor ve şunun farkındayım çok az fen bilgisi öğretmeni atanıyor ama bu yönden bakarsak her mesleğin zorlukları var buda öğretmenlik için bir zorluk. Ben şöyle düşüyorum, Dokuz Eylül Üniversitesinden mezun olduğum için bazı özel okullarda iş bulmam daha kolay olur diye düşünüyorum. Eğer atanabilirsem gerçekten ilk doğuya atanmayı oradaki yardım bekleyen birçok çocuğa öğretmenlik yapmak en büyük hayalim. 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

9.sınıftan beri tek hayalim İzmir'de okumak orada yaşamaktı, gerçekten İzmir'e aşığım diyebilirim bu en büyük etken oldu. Tabii ki bundan önce Buca Eğitim Fakültesi çok köklü bir okul ve öğretim kadrosu olarak hepsi birbirinden iyi olduğunu öğrendim. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Özel yurtta kalıyorum. Yürüyerek 20 dakika falan okula ama yurdun servisi olduğu için sabahları servisle gidip geliyorum. Okula gidip gelirken genelde ara sokaklardan gitmek zorunda kalıyoruz çünkü ana cadde gerçekten dar kaldırımlı Buraya gelecek arkadaşlar trafik konusunda zorlanabilirler.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Okulda pek bölümle ilgili demiyim çünkü bölümle ilgili daha önce bir seminere götürmedi maalesef okul . Ama farkındalık seminerleri ve buna benzer seminerler mevcut zaten İzmir de gelişmiş insan seviyesi yüksek olduğu için İzmir çevresinde de birçok seminer yapabiliyor . Okulun eğitimine gelirsek çok zorluyorlar diyebilirim bir bilgiyi sen öğrenmediğin sürece o dersten geçemiyorsun . Başka bir yerde fen bilgisi öğretmenliği okuyan arkadaşım var ona sorduğumda onları çok zorlamadıklarını söyledi . Genel olarak Dokuz Eylül Üniversitesinde başka bölümlerinde ve hazırlık da hocalar baya bir zorluyorlar ve sen gerçekten bir bilgiyi öğrenmediğin sürece derslerden geçemiyorsun. 

Bence İzmir'den daha sosyal bir yer olur mu bilmiyorum. Okul olarak pek sosyal olmasak da Bahar şenliği falan olmadı mesela bu sene. İzmir'de eğlenecek ortam buluyorsun. Gezilecek o kadar çok yeri var ki gördükçe iyi ki de buraya gelmişim diyorum. Birçok festival ve konserler oluyor. Seminerler açık oturumlar paneller oluyor .Gezmeyi sevenler için bir çok yere ulaşım kolaylığı var. Okulun bir çok kulüpleri oluyor . Dans tiyatro gibi birçok kulüp var . En önemlisi kendini geliştirmek isteyenler için imkanları bol olan bir şehir .

 

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Laboratuvar derslerimiz oluyor . Kimyayı seviyorum ama fizik laboratuvarlarında biraz zorlanıyorum . Bazı sınavlar gerçekten çok zor oluyor. Onun dışında bir sorunum yok. Gelecek senelerde biraz daha zorlaşacakmış diye duydum. 

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bazı hocalar dersten geçmemiz için elinden geleni yapıyorlar ama bilgiyi öğretmenden de bırakmıyorlar. Çoğu güler yüzlü soru sorduğun zaman geri çevirmiyorlar.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Birçok projesi var ama inanın bende hepsini bilmiyorum. Sanırım Polonya’ya ve bir çok ülkeye Erasmus ile gidebiliyorsunuz diye biliyorum.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Sanırım 4. sınıfta stajlarımız olacak ve kendimizi geliştirme imkanı verecekler. 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Kesinlikle üniversite için şehir çok önemli . Kendinizi geliştirmek istiyorsanız bir çok projeye bir çok etkinliğe katılmak için güzel bir şehirde okumalısınız. 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Her şey sizin elinizde arkadaşlar. Eğer isterseniz birçok şeyi başarabilirsiniz. Kendi arzularınız doğrultusunda hareket edin . Sınav süreci boyunca bir çok psikolojik sorun yaşayabilirsiniz bende yaşadım sizi çok iyi anlıyorum umudunuzu ve umutsuzluğunuzu bir arada yaşayacaksınız yılmayın, çalışın. Son olarak güzel bir şehirde imkanı bol bir yerde size kazandıracağı birçok şey olan bir şehirde okuyun.

Hemen Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!