Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik bölümü öğrencisi Ezgi Çelik, hayallerini ve bu mesleği neden seçtiğini senin ise neden seçmen gerektiğini anlattı! Ah, güzel İzmir! Hayallerinin arasında İzmir'de öğrenci olup Kordon'da çimlere uzanmak var değil mi? Ya da önünde masmavi denizi izlerken arkadaşlarınla saatlerce sohbet edip sabahları boyoz yemek? Seni anlıyoruz, peki ya hangi bölümü tercih etmelisin? Mutlaka sağlıkçı olmak istiyorsan hemşirelik sana göre mi? Yoksa karakterinle taban tabana zıt bir meslek mi? Gel, birlikte keşfedelim!

1-Öncelikle ismini, soy ismini, hangi okulda okuduğunu, bölümünü, kaçıncı sınıfta olduğunu merak ediyoruz!

Ben Ezgi Çelik, Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisiyim.

2-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 Evet, ilk senemde kazandım. YGS 150 bindi, MF3 80 bindi.

3-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hazırlandığım sene hayalimdi. Bunda ablamın hemşirelik okuması da etki oldu.

4-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

KPSS ile devlet hastanelerine veya mezun olduktan sonra mülakat ile özel hastaneye girilebiliyor. Benim hedefim okulu bitirdikten sonra 2 sene Dokuz Eylül Üniversitesinde yüksek lisans yapıp akademisyenliğe yükselmek.

5-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

 İzmir’i çok istediğim için Ege veya Dokuz Eylül ilk tercihlerimdi. Puanım 2015 sıralamasında Dokuz Eylül’ü tuttu ki zaten eğitim açısından Ege’den daha sıkı ve staj verimliliği çok yüksek. Bu yüzden çok memnunum.

6-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

 Yurtta kalıyorum Bornova’da. Metro ve otobüs kullanıyorum, 40 dakikamı alıyor ya da almıyor. İzmir’de ulaşım gerçekten çok rahat.

7-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

 Kesinlikle, çok yeterli. Ben 2. sınıfta staja başladım ve diğer üniversitelerin intern hemşireleri ile aynı bilgiye sahiptim. Seminerler ÖHDER üyeliği veya dışında çok fazla gerçekleşiyor. Şehir dışı sempozyumları da oluyor, ücretleri de çok uygun. Kesinlikle İzmir öğrencilik için en doğru tercih. İnsanları öğrenciyi çok seviyor ve şehirde sayıca çok fazla öğrenci mevcut. Bu yüzden yabancılık çekmiyorsun. Sosyal faaliyet için belediye tesisleri, okulların kulüpleri, buz pateni, dans okulları, spor tesisleri vs her şey mevcut.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Hemşirelik gerçekten sevilerek yapılması gereken bir meslek. Her gün yeni vakalar göreceksiniz ve değişik insanlar tanıyacaksınız. Ayrıca bakımlarının içten gelerek yapılması gerekiyor, titiz bir meslek. Hastaya bütüncül bakmak çok önemli ve bir o kadar da zor; her hastanın ayrı ayrı hastalığını, yan etkilerini, ilaçlarını, bakım planları öğrenmek çok zorlu bir süreç. Intern hemşire olduğumda nöbetlerin ve hasta sayılarının artması gibi yorucu bir süreç bekliyor. 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Aşırı ilgi mevcut. Zaten kendileri de “Size hasta emanet edebileceğimize inanana kadar size çok şey öğreteceğiz.” diyorlar. 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus ve Farabi mevcut. Ancak hangi ülkeler ile anlaşmalı malesef bir bilgim yok.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

Çoğu klinikte staja çıkma şansımız oldu ve staj anında kliniğe hakimiyetimizi çok iyi sağlıyorlardı. Mezun olduktan sonra ‘yeni mezun’ için çok şey biliyor olacağız.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Ben üniversite için istemediğim ya da hayal etmediğim bir bölüme gitmek istemezdim çünkü bir meslek seçmek hayatını seçmek gibi. Onu severek ve isteyerek yapmak gerekiyor ki işinden verim alabilesin.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Biyoloji ve Kimya ağırlıklı bir bölüm. Eğer hemşireliği tam anlamıyla öğrenmek ve yoğunluğa şimdiden alışmak istiyorsanız kesinlikle Dokuz Eylül. Konum olarak da İnciraltında, denize yakın, nezih bir yerde bulunuyor. Eğer yeterli bilgi almak isterseniz de her zaman yardımcı olurum.

Hemen Hemşirelik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!