Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisi Fırat bizlerle hazırlanma sürecindeki deneyimini ve okulu bitirdikten sonra yapmak istediklerini paylaştı. Her bölüm mezun olduktan sonra sana hiç ummadığın kadar kapı açabilir ya da önüne bambaşka fırsatlar sunabilir. İktisat bölümü de tercih listelerine çokça yazılan ve sonunda sana bir fırsatlar deryasında yüzmeni sağlayacak olanaklar sunan fakülte!

Okumaya var mısın?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazanmadım, olay şöyle gerçekleşti anlatayım hemen: İlk senemde hukuk için denemiştim ama çok çaba sarf etmediğimi düşündüm ve mezuna kaldım. İşler yine yolunda gitmedi maalesef ben de hukuktan sonra istediğim ve hukuk bitirdikten sonra benzer kapıları açacağına inandığım bir bölümü seçtim, iktisat.YGS'de 400 bindeydim. LYS'de TM1'de 130 bin civarı yaptım sanırım. TM3 puanım ve sıralamam daha iyiydi ama istediğim bölüm TM1’deydi. Arkadaşlar lütfen sizden rica ediyorum, atıyorum TM3 puanınız yüksek. Sırf o yüksek diye oradan bir bölüm tercih etmeyin, tercih ettiğiniz bölüm sizin istediğiniz ve ileride bunu zevkle yapabileceğiniz bir bölüm olsun. Buna dikkat edin.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tabii ki yukarıda da söylediğim gibi istemediğim bir bölümü tercih etmem çünkü bunun yükü ileride çok büyük olacak ve hayatım boyunca pişman olmak istemedim ben de.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

Aslında bu soruya bu sınıfta cevap vermek ne kadar doğru bilmiyorum, ben şu an neler yazarsam yazayım ileride değişecek biliyorum :)) Ben biraz bahsedeyim yine de, bu bölümü bitirdikten sonra özelde ve kamuda ciddi konumlarda olabiliriz. Ama bir yere değinmek isterim, bu konumlara sahip olabilmek için üniversitede ciddi bir çaba göstermeniz lazım. Her sene (milyonlarca desem yanılmış olmam herhalde) milyonlarca mezun var ve farkınızı önce diploma notunuz ile göstermek iyi bir seçim olacaktır. Sadece diploma notunuzun yeterli olmayacağını da söylemem lazım çünkü bunun yanında kişisel donanım da çok önemli. Yeterli potansiyele ulaşınca çok güzel konumlara gelebilirsiniz.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Çünkü bu Dokuz Eylül :)))) Şaka yapıyorum tabii ki, okul seçiminde puan ve sıralamadan ilerledim. Burayı yazmamak hata olurdu, yazdım ve geldi. Birkaç alternatifim vardı ama oralar biraz karışıktı ve dediğim gibi İzmir büyük bir şehir, Dokuz Eylül iyi bir üniversite. Bana katabileceği çok şey olduğunu düşündüm, öyle de oldu diyebilirim. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Evet. KYK çıktı, KYK'da kalıyorum. İzmir'de birçok KYK var ama bana biraz uzak olanı geldi. KYK'lar arası geçiş yapabiliyorsun, geçiş yapacağın yerde boşluk varsa dilekçe verip gidebiliyorsun. Fakat benim yurdum oldukça iyi, hatta Türkiye'nin sayılı en iyi KYK'larından diyebilirim. Tek kötü yanı benim fakülteme uzak ama bir yerden sonra alışıyorsun. Bazen canıma tak ediyor ama şu an yurttayım ve memnunum ileride ne olur bilmiyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

 Eğitim/seminer yeterliliği kişiden kişiye göre değişir tabii ki. Bence normal, ne çok ne de az; sürekli yapılmaya çalışılıyor. Sosyal hayat oldukça yeterli zaten İzmir'de olunca ister istemez ☺ Tabii bu yeterliliğin de kişiden kişiye değişebileceğini unutmayalım.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümüm ve fakültem oldukça kalabalık, bu bence en büyük sorun. Sınavlarımız kolay diyemeyeceğim üzgünüm, eğer çalışmazsanız gerçekten kalırsınız ve bunun şakası yok inanın. Üst sınıflarda vites biraz daha artıyor tabii ki, bölüm dersleri artıyorve koşuşturma başlıyor. Akademisyenlerimiz bizi zorlamayı, öğrettiklerini görmeyi çok sever. Aman dikkat.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Eğitimcilerimizle ilgiden yana pek problemimiz olmuyor, sağ olsunlar yardımcı oluyorlar her konuda. Zorlayan fakat aynı zamanda öğreten kişiler olduklarını da unutmayalım. Dokuz Eylül'de okumak kolay değil benden söylemesi, emek istiyor, fazlasıyla hem de.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus vb. değişim programlarımız her sene yapılıyor ve bunun hakkında duyurular aylar öncesinden başlıyor. Yüzlerce kişi bu imkandan yararlanıyor, o bakımdan sıkıntınız olmasın, gereken prosedür düzgünce uygulanıyor.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okuduğum bölüm yüzünden stajla bir işimiz olmuyor fakat okulumuzda mentor&mentee programı var. Okul bittikten sonra ya da 4. sınıfta katılabiliyorsunuz. Programdan bahsedeyim biraz; staj gibi aynı, bir koç ve öğrenciden oluşuyor. Bilgiler sınanıyor ve istediğiniz alanda yön veriliyor. Çok kapsamlı, burada derinlemesine anlatabileceğim kadar basit bir şey değil aslında, bunun hakkında günlerce seminer veriliyor okulda. Dokuz Eylül’lü olursanız katılıp bilgi sahibi olursunuz :))) 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi?

Bu soru bölüme göre değişir kesinlikle. Kendi bölümüm hakkında konuşmam gerekirse iyi bir üniversitede veya büyük şehirde olmasından yanayım. Ama unutmayın üniversitede yapacaklarınız çok çok önemli. İyi bir üniversiteye gittiğinizde her şey hallolmuyor, sadece bir adım önde oluyorsunuz ve asıl emek veren, çabalayan bu yarışı kazanıyor.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulum ve bölümüm hakkında yukarıda gerektiği kadar bahsettiğimi düşünüyorum. Sadece istemediğiniz bölüme gitmeyin, gidersiniz geri dönersiniz. Size söylemem gereken birkaç şey daha var, benim de hayallerim vardı ve gerçekleşmedi. Çok ağladım, üzüldüm ama hiçbir şeyi değiştirmedi bu. Kalkıp savaştım. İnsanlar konuşmayı sever, moralinizi bozacak birçok kişi olacak. Size kişisel olarak ve bölümünüz odaklı birçok yaftalamada bulunacaklar. Ben de biliyorum bölümüm hakkındaki ön yargıyı fakat hiçbir şey dışarıdan görüldüğü gibi değil, yukarıda söylediğim her şeye dikkat edin, bilinçli olun. Mezuna kalmaktan bahsetmek istiyorum biraz da, şu an birçoğunuzun kafasında bu var belki ama inanın bu yeterli değil. “Mezuna kalayım, olmadı bu sene yaaağ” demek çözüm değil. İnanmak ve çok istemek lazım, çoğu şeye göz yummanız lazım. Size çok laf söyleyecekler, kafaya takmayacaksınız ve çok çalışacaksınız. Ben de mezuna kaldım, benimle birlikte birçok arkadaşım kaldı ve hep aynı sonuç oldu. Ben çok şey değiştiremedim nitekim arkadaşlarım da öyle. Değiştirenler olmadı mı oldu ama çok çabaladılar, bir de kısmetinizde yoksa ne kadar çabalasanız boş. Fakat unutmayın, Allah kaderi emeğe bağlar, gerçekten emek verirseniz mutlu sona ulaşabilirsiniz. Aklıma başka bir şey gelmiyor, yorumlara sorularınızı bırakın ben mutlaka dönerim. Sevgilerle

Hemen İktisat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!