1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, okulu ilk senemde kazandım. Tam olarak hatırlayamasam da YGS sıralamam 71 bin, LYS sıralamam ise 4 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Sınav sonucum açıklanana kadar aklımda olan birkaç seçenekten biriydi, tam olarak hayalim olduğunu söyleyemem ancak kendi isteğim ile bu bölümü seçtim.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Öğretmenlik en rahat iş bulunabilen mesleklerden biri halinde, özellikle yabancı dil öğretmenleri özel kurslardan özel okullara ve devlet memurluğuna kadar uzanan bir yelpazeye sahip. Bunun dışında alacağınız CELTA belgesi ile yurt dışında da öğretmenlik yapabilirsiniz. "Öğretmenlik yapmak istiyorum ancak küçük yaş grupları bana göre değil..." diyorsanız da üniversitelerde okutman ve/veya öğretim görevlisi olabilirsiniz. Sıkı bir çalışma ile akademisyenliği hedefleyebilir ve bu yolda da ilerleyebilirsiniz. Ola ki bölümü okumaya başladıktan sonra size göre olmadığını fark ettiniz, bu sefer de açık öğretim fakültesinden okuyacağınız başka bir bölüm, öğreneceğiniz başka yabancı diller, alacağınız farklı konulardaki eğitimler ve sertifikalar size bambaşka kapıları açacaktır.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında ben, okuldan önce İzmir'i seçtim diyebilirim. Şehrin bana sunduğu imkanları, düzenlenen etkinlikleri, ulaşımın kolaylığını, gezilecek yerleri, kültürel faaliyetleri ve hatta oturacağım semtin yurt ve ev fiyatlarını göz önünde bulundurdum. Yani tercihim önce İzmir, sonra Dokuz Eylül oldu.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Öğrenciliğimin ilk yılında yurtta kaldım, o yıl okula çoğunlukla otobüs ile gidip geliyordum ancak daha sonra eve çıkınca otobüs kullanma sıklığım azaldı. Çoğunlukla yürüyerek okula gidiyorum, bu da yaklaşık 20 dakikamı alıyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Dokuz Eylül birbirinden ayrı birçok fakülteden oluşuyor, her fakültenin içerisinde onlarca kulüp var ve birçoğu aktif. Fakat, maalesef, eğitim fakültesi bu konuda biraz yetersiz. Yıl içinde ELT alanında düzenlenen eğitimler çoğu kez 3'ü geçmiyor. Bizler de civar üniversitelerde ya da İzmir içinde bu alanda düzenlenen seminerleri takip etmeye çalışıyoruz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Kesinlikle, sadece Dokuz Eylül'ün değil İzmir'in de bu konuda gençlere sunduğu birçok imkan var. Kampüslere yakın gençlik merkezleri bulunuyor, ücretsiz kurslar ve eğitimler düzenleyen gençlik merkezleri mevcut. Bunun dışında, okul sınırları içine baktığımızda aktifliğine hayran olduğum tiyatro, edebiyat ve gönüllüler topluluğu var. Bu kulüplerin de neredeyse her hafta etkinlikleri oluyor.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Her dönem göreceğiniz dersler sizi bir sonraki yıla hazırlayacak niteliğe sahip, düzenli bir çalışma ile teorik olan derslerden iyi notlar alınabilir. Ancak öğretmenlik mesleğinde teori kadar uygulama da önemli, bu yüzden öğrencileri sınavlardan geçmek değil genellikle başarılı sunumlar/ ders anlatımları yapmak zorluyor. Bu da zaman içerisinde bolca pratik ile bir düzene oturtulmakta ve başarıya ulaşmakta.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bölümümüzdeki her öğretmen alanlarında oldukça başarılı, kendilerini geliştirmeye devam eden akademisyenler. Bizlere sadece anlattıkları dersle ilgili değil, yapacağımız meslekle ve seçebileceğimiz kariyer yollarıyla ilgili de oldukça yardımcı oluyorlar. Kabul etmeliyim ki sınavları biraz zorlu ancak Dokuz Eylül'de olduğumuzu da unutmayalım :)

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulun Erasmus programı mevcut, Avrupa'da birçok ülke ile anlaşması bulunuyor. İyi bir ortalama ve Erasmus sınavı puanı ile Finlandiya'dan İspanya'ya kadar istediğiniz birçok ülkeye gidebilirsiniz. Bunun dışında okul bünyesinde bulunan farklı projelere dahil olarak da yurt dışına çıkılabilirsiniz ancak lisans yıllarında bu pek de kolay olmayabilir.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Eğitimin son yılında kurum uygulamaları ile sahada öğretmenlik yapmaya başlıyorsunuz, bunu okul ayarlamakta. Ancak bunun öncesinde de stajyer öğretmenlik adı altında yarı zamanlı olarak özel kurumlarda çalışabiliyorsunuz, bunu da kendiniz ayarlayabilirsiniz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Aslında bölüm veya okulun ne kadar duyulduğu pek de önemli değil çünkü o iki isim sizin öz geçmişinizde sadece birer madde olarak kalacak. Asıl önemli olan sizin kendinize üniversite yıllarında neler kattığınız olacak. Elinizde birkaç yabancı dil, alanınızla ilgili birkaç sertifika ve eğitim, iyi bir staj geçmişi, sizi yansıtan hobiler olduğu sürece her daim önde olacaksınız. Kendinize ve seçmek istediğiniz okula/bölüme bir bakın, o okuldan/bölümden sonra da yine aynı şekilde görüyorsanız kendinizi, değişen tek şey yaşınız olacaksa, o zaman yanlış bir tercih yapıyorsunuz demektir.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğitim Fakültesi oldukça huzur verici bir ortama sahip, Japon bahçesi, kuş çiftliği, gül ağaçlarıyla sizleri şehirden uzaklaştırıyor. Bölümün binası ise oldukça küçük, çoğu öğrenci birbiriyle tanışık halde. Fiziki yapısıyla sizi zorlamayacak, binadan binaya koşturmayacak bir bölüm ancak zihinsel olarak oldukça yorulacaksınız. Dersler çok zor olmasa da bol bol okumaya, araştırmaya ve topluluk önünde konuşmaya kendinizi hazır hissetmeniz gerekmekte.

 

Hemen İngilizce Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!