Aklına İşletme mezunu birinin yer almadığı bir alan geliyor mu, açıkçası bizim gelmiyor! Zorunlu stajı olmayan, 4 yıllık bir bölüm; işte bu tam da kendini geliştirebilmen için bolca zaman demek. Dumlupınar Üniversitesine sorduk, yeterince faal midir, ulaşımı nasıldır diye; o da hepsini cevapladı. Kafandaki soru işaretlerinin cevapları yalnızca birkaç satır aşağıda olabilir!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

İlk senemde kazandım, LYS sıralamam 80 bin küsürdü.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Seçtiğim bölüm malesef hayalim değildi ben başka bir bölüm istiyordum. Ama aile baskısı vardı üstümde, sıralamam iyi olmasına rağmen mantıklı bir tercih yapamadım malesef. Dayımla birlikte tercihlerimi yaptığım için o söyledi işletme bölümümü yazmamı.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Daha birinci sınıfı bitirdiğim için pek fazla bir bilgim yok iş imkanlarıyla ilgili. Sadece hocalarım iş imkanlarının çok olduğunu, kendimizi geliştirirsek çok iyi yerlere gelebileceğimizi söylemişlerdi. Benim hedefim bitirdikten sonra işletmenin yönetim bölümünde çalışmak, yönetici yardımcısı/asistanı olduktan sonra kendimi geliştirip yöneticiliğe yükselmek. Çünkü kendimden eminim, sorumluluklarını bilen, çalışkan, kendini geliştirmiş, insanlarla iyi diyaloğu olan bir yönetici olacağıma inanıyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Tamamen tesadüftü aslında, sonradan tercihler açıklandığında işletme bölümünün öğretim üyelerine baktığımda çoğunun profesör olması ilgimi çekmişti. Çünkü diğer üniversitelere baktığımda profesör sayılarının çok az olduğunu görmüştüm, bu bölümün bir avantajının olduğunu düşündüm.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Üniversitenin içinde üniversiteye ait bir yurtta kalıyorum. Üniversitenin içinde olduğu için ulaşım çok kolay üniversitesinin içinden otobüsler geçiyor ve üniversitede bir fakülteden diğer fakülteye gitmek için ücret ödemiyorsunuz bu çok iyi bir imkan bir öğrenci için.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Eğitimler seminerler mutlaka çok olmasa da genellikle oluyor ve çoğu sertifikalı oluyor zaten. Gittiğiniz zaman mutlaka kendinize bölümünüzle ilgili bir şeyler katıyorsunuz

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Üniversitenin Kütahya'da olması açısından sosyal olduğunu pek fazla düşünmüyorum çünkü Kütahya küçük bir şehir olduğu için sosyal imkanlar az oluyor. Kulüplerin olduğunu biliyorum ama yeterli mi onu bilmiyorum malesef.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Pek bir zorluğunu görmedim açıkçası üst sınıflarda yaşayacaklarım hakkında da bir bilgim yok malesef.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Hocalarımızın ilgi düzeyi çok güzel her konuda bize yardımcı olmaya çalışıyorlar, bir sorumuz ya da aklımıza takılan bir şey olduğunda rahatlıkla sorup cevabını alabiliyoruz.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Okulun Erasmus, Mevlana vb programlarının mevcut olduğunu biliyorum.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Bölümümde staj zorunlu değil malesef ama hocalarımız kendimizi geliştirmemiz için staj yapmamızı öneriyor.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Bence hayalim olan bir bölümü seçmeyi tercih ederim çünkü ilk tercihim olmayacak, bölümü seçtiğim zaman pişmanlık duyabilirim ve 4 yıl boyunca sevmediğim bölümün dersleri görmek beni mutsuz eder, mutlu olmadığım bir bölümde de başarılı olamam.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Okulumun küçük bir üniversite olması tek kötü tarafı çünkü küçük bir şehir olduğu için yapabileceğiniz çok fazla sosyal bir faaliyet yok ama bölümümün hocalarımın birçoğu çok iyi gerçekten, eğer bir şeyler öğrenmek istiyorsanız her zaman size gereğinden fazla yardımcı olmaya çalışırlar.

 

Hemen İşletme bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!