Dil öğrenme yatkınlığı çok başka bir yetenek, peki sende daha derinine inme sevgisi var mı? Bambaşka bir birikim, bambaşka bir kültür; her şey yabancı dizilerde gördüğün gibi olmayabilir! E ne demiş William Shakespeare? "Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu." Biraz modifiye edelim, "Senin için 'o' bölüm ya da değil, araştırmadan bilemezsin!" Eğer göz atmak istersen Dumlupınar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı hakkında bildiklerini aşağıda anlattı, senin için!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım,18 bin sıralamayla girdim. Dil için yüksek bir sıralama sayılmaz tabii ki ama zaman şartlarında elimden gelen buydu.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Lisede eşit ağırlık okuduğumdan dille uzaktan yakından alakam yoktu, sadece Fatih civarında özel bir dil kursuna gitmiştim lise zamanımda, beni İngiliz dili ve edebiyatına taşıyan bu oldu. Dolayısıyla hayalimdeki bölüm diyemem fakat sonradan avantajlarını ve bana kattıklarını görünce ben de tatmin oldum. Herhangi bir baskı olmadan, kendi isteğimle seçtim bu okulu ve bölümü.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Joker bölüm diyebilirim. Öğretmenlik, çeviri, dış işleri, resmi kurumlar, bakanlıklar, editörlük, özel şirket, özel dil okulları gibi yerlerde çalışmama imkan tanıyan geniş bir yelpazesi var fakat ben öğrendiklerimin hakkını daha iyi verebilmek adına akademisyenlik yolunda ilerlemeyi düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Metropol ve kalabalık şehirlerden uzak durmak istedim her zaman üniversite hazırlık yolumda, günümün 4 saatini yolda geçirecektim şayet İstanbul'da okusaydım. Dumlupınar ise gerek ferah kampüsü, gerek okulun mimari yapısı gerekse havası, suyu bakımından benim için zamanın şartlarına en ideal olanıydı.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Merkezde yurtta kalıyorum, her küçük şehir gibi bizim üniversitemiz de dağın tepesinde ama otobüsle 15 dakika gibi kısa bir süre okula ulaşmış oluyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Öyle olmasını gerçekten ELL(English Language and Literature) ciler olarak biz de çok isterdik ama maalesef yok, bölüme girmeden buraya eğilimi olan öğrencilerin öncelikle bir eğitim veya bilgilendirme seminerinden geçmesi gayet faydalı olurdu.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Kütahya'nın nüfusu benim İstanbul'da oturduğum mahallenin çeyreği kadar bile yok dolayısıyla yetiştiğim çevreye kıyasla sosyal diyemem fakat üniversitenin kendi içinde kulüpleri ve faaliyetleri, güzel projeleri geçenleri aktifleştirmeye yönelik kapalı veya açık hava alanları mevcut

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Davulun sesi uzaktan hoş arkadaşlar, İngilizce öğreneceğiz/konuşacağız ehe ehe diye geldiğim bölüm aslında çoook daha derin ve yoğunmuş meğer, 3. sınıfta daha çok ağlayacaksın diyorlar fakat ben pozitifliğimi elden bırakmamakta büyük fayda gördüğümden öyle yapmaya devam edeceğim. Bir de 18. yy İngilizcesi biraz zorluyor. Finalde 15 puanlık soruyu (sorunun kullandığı dili anlayamadığımdan) yapamadım mesela.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Öğrenciye göre değişiyor, ilgisiz öğrenciye hocalar da ilgisiz ama çaba gösterdiğiniz takdirde umduğunuzdan çok daha fazlasını buluyorsunuz. Zorlama konusunda, burası ELL burada her şey gerçek, diyorum ve konuyu kapatıyorum (Bazı sınavlarda tek klasik soru oluyor).

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Ben okulla Almanya'ya Erasmus stajına gideceğim bu yaz, sadece staj değil Erasmus öğrenim hareketliliğini de diğer okullara kıyasla daha kolay elde edebilirsiniz. Mevlana ve Farabi de aynı şekilde. İsteğiniz ve yeterince çabaladığınız takdirde kolayca elde edebilirsiniz bu değişim programlarından birini (belki birden fazlasını).

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Okul sağlamıyor tabii ki, üniversiteler iş bulma kurumu değil, devlet üniversitesi burası. Her şey sizin elinizde, kendinizi yeterince geliştirdiğiniz takdirde isteğiniz alanda yer edinebilirsiniz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalinizi okuyun arkadaşlar. Okul dediğiniz şey maksimum 5 yıl size eşlik edecek, sonra öğrendiklerinizle kalacaksınız istemediğiniz bir şeyi okumanın ne denli zor ve bunalıma sürükleyen bir şey olduğunuz tasvir etmem mümkün değil. Sizi uzun süre mutlu ve tatmin olmuş tutacak nadir şeylerden biridir isteğiniz şeyi okumak ve o yönde çaba sarf etmek.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

ELL emek, acı ve gözyaşı ister, öğretmen olmak istiyorsanız öğretmenlik bölümüne gidin, olmadıysa ELL kapılarında hocalara sövmeyin çünkü burası öğretmenlik bölümü değil. Bir de motivasyonunuzu düşürmeyin, biz bu ülkenin bir sonraki nesliyiz, geleceğinizi nasıl görmek istiyorsanız kendinizi o yönde eğitin.

Hemen İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!