1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İlk senemde kazandım. TS-1'den 433 puan ve 8 bin sıralamayla yerleştim. TS-2 puanım 447'ydi ve sıralamam da 7 bindi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Tam olarak hayalim değildi. Özel eğitim ve ona yakın olan bölümler yani PDR, Psikoloji gibi birey odaklı ve sosyal bölümler genel olarak aklımdaydı. Fakat lisede hep sözel bölüm öğrencisiydim. En sevdiğim dersler psikoloji ve sosyolojiydi. İleri matematik için bir çabam olmadı. Benim sınava girdiğim sene özel eğitim öğretmenliğinin LYS sözel puanıyla alması benim için büyük şans ve mutluluk oldu. 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Bölümden mezun olduğumuzda devlet okulları (ilkokul, ortaokul, işitme görme ve zihin engelliler okulları) ve özel eğitim merkezlerinde, kreş ve anaokullarında, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde özel eğitim öğretmeni olarak çalışma imkanımız var. Akademik olarak ilerlemek istersek de özel eğitim anabilim dalı ve özel eğitimin alt dallarında, eğitim bilimleri anabilim dalında, aynı zamanda Dil ve Konuşma Terapistiliği alanında yüksek lisans yaparak dil konuşma terapisti unvanı alma gibi imkanlarımız var. Ben yoluma akademik olarak devam etmeyi ve aynı zamanda özel bir kurumda çalışarak deneyim kazanmayı düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslında Ege Üniversitesinde özel eğitim öğretmenliği yeni kurulmuş bir bölüm. Benim dönemim bölümün 2. öğrenci grubu. Bu yüzden ilerleyen süreçte bir şeyler daha çok yerine oturacak. Ama buna rağmen eğitim ve hoca kalitesi bakımından çok iyi bir bölüm. Benim Ege Üniversitesini seçme sebebim İzmir'de okumak istemem, İzmir'in Bornova'nın öğrencilik için pek çok imkan ve güzellikte olması.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ege Üniversitesinin kampüsü içindeki KYK yurdunda kalıyorum. Yurt kampüsün içerisinde ve metroya yürüyerek 5 dakika, fakülteye yürüyerek 15-20 dakika, bu yüzden ulaşım konusunda hiç zorluk çekmiyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Hocalarımız zaman zaman Özel Eğitim alanında uzmanlaşmış kişileri fakültemize getirerek konferans, seminer gibi imkanlar sağlıyor. İzmirdeki özel kurumlar, Bornova Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin de bu konuda çalışmaları oluyor. Aynı zamanda her yıl özel eğitim öğretmenliği bölümünün bulunduğu bir üniversitenin ev sahipliği yaptığı, yurt içinden ve yurt dışından birçok uzmanın çalıştaylar, seminerler düzenlediği Ulusal Özel Eğitim Kongresi ve Özel Eğitim Öğrencileri Kongresi düzenleniyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Ege Üniversitesi kesinlikle bu konuda en iyi okullardan birisi. Birçok kulüp aktif olarak çalışıyor. Bu yıl bizim bölümümüzün kurmuş olduğu Özel Eğitim Kulübü de açıldı. Bahar şenliklerinin de yapıldığı nadir üniversitelerden birisiyiz :) İzmir'in de bu konuda ne kadar önde olduğu tartışılmaz. Belediyeler, halk eğitim merkezleri öğrencilere çok fazla proje ve sosyal aktivite imkanı sunuyor. Her konuda çok sayıda imkan var. İzmir'deyseniz ve Ege Üniversitesindeyseniz sadece sizin kendinizi geliştirmek için istekli olmanız yeterli.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Okuduğum bölümün ve yapacağım mesleğin en önemli zorluğu özel gereksinimli bireylerle çalışmak. Toplumun çok hassas bir kesimine hitap ettiğimiz için her konuda dikkatli olmak ve her şeyden önce istekli olmak çok önemli. Sağduyulu ve gönüllü olmalıyız. Bakış açınız geniş olmalı ve en önemlisi yapacağınız işi ayrım yapmadan, sevgiyle yapmanız ve tüm insanları, yaşadığınız evreni sevmeniz gerekiyor. Çünkü özel eğitim sevgi ve istek olmadan, çıkar gözeterek, beklenti içine girerek yapılacak bir iş değil. Bölümde ise 1. sınıf çok zorlanmadan geçiyor. 2. sınıfta en temel alan dersleri ve öğretmenlik dersleri alındığı için biraz zor geçiyor. 3. ve 4. sınıfta normal derslerin yanında haftada belirli günler staja gidiliyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Alan hocalarımızın hepsi alanında yetkin, donanımlı, bilgili kişiler. Dersler dolu dolu geçiyor. Bizimle bire bir ilgileniyorlar, yardımcı oluyorlar.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Erasmus imkanı var.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

2. sınıfta okullara gözlem yapmaya gidiyoruz. 3 ve 4. sınıfta okul ve kurum deneyimi dersi adı altında okullara belirli günlerde staja gittiğimiz bir dersimiz var. Diğer öğretmenlik bölümlerinde sadece 4. sınıfta gidiliyor. Bu konuda deneyim imkanımız daha fazla. Okul bittikten sonra ise iş bulma kısmı bize kalıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalin olan bölümü seçmek çünkü üniversite hayatı 4 sene yaşanıyor ama geri kalan ömrünü o işi yaparak geçireceksin. Ayrıca hangi okulda olursan ol kendini geliştirmek senin elinde. "Sevdiğin bir işi yaparsan hayatın boyunca işe gitmemiş olursun :)"

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Sözel alandan hazırlanmanın en önemli noktası kitap okuma alışkanlığının olması. Kitap okumayı sevin ve hiç bırakmayın. Yeni şeyler öğrenmeye açık olun. O günler geçecek ve nasıl geçtiğini siz bile anlamayacaksınız. Umudunuzu hiç kaybetmeyin. Özel eğitim öğretmenliği bölümüne geleceksiniz bölümün hassasiyetini, zorluklarını bir kez daha düşünün. Herkesin yapamayacağı zorlu bir iş sizi bekliyor olacak. Ege Üniversitesi düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeyin. İzmir çok güzel gelsenize!

Hemen Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!