Hayal değil hedef! Nedir Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü? Bilgisayar öğretmenliği ve akademisyenlik dışında özel sektörde çok fazla çalışma alanı bulabileceğiniz bir bölüm. Yazılımdan tutun da photoshopa kadar birçok konuda çalışma yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak kendi alanınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Özgürlüğe bir kapı açılıyor bu bölümle beraber. Yalnızca çaba, çaba ve çaba gerekiyor çokça. Fakat Halil, sizlere kendinizi geliştirmek istiyorsanız bölümden ziyade iyi bir üniversiteyi seçin çünkü iyi bir üniversite sizi her mesleğin en iyisi yapmaya iter diyor. İzmir mi? Anlatılmaz, yaşanır.

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. Sıralamam YGS'de 170 bin, LYS'de 120 bin.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Evet ama hayal değil hedef diyelim. Bu bölümü tamamen kendi seçimlerim doğrultusunda seçtim. Sıralamam bazı üniversitelerdeki bilgisayar mühendisliğine yetiyordu hatta bu bölüme girmek için bu kadar sıralama yapmanıza da gerek yok ama ben seçimimi kendi bölümümden yana kullandım. Çünkü hedefim bilgisayar mühendisi olmak değildi.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bu bölümün öncelikli iş imkanı eğitim fakültesinde olduğu için bilgisayar öğretmenliği, tabii ki üniversitede kalmak isteyip akademisyenlik yönünde de ilerleyebilirsiniz. Gelelim özel sektöre. Giriş yapmadan önce bazı dedikodulardan bahsetmek istiyorum; kendine verilen eğitim dışında hiçbir şey katmayan, ek çaba göstermeyen, istediklerinin ayağına gelmesini isteyen kesim, bölüm hakkında bazı dedikoduların oluşmasına sebep olmuştur. Kendini geliştirmeyen birinin özel sektörde iş bulamayacağını herkes bilir. Bu biraz, kendini iş bulamadığından dolayı sorumlu tutmamak için bir bahane gibi. Özel sektördeki iş imkanlarına giriş yapayım:

1) Aldığınız web tasarımı dersi ve üstüne sizin koyacaklarınız ile birlikte sektörde web developer olarak çalışma imkanı bulabilirsiniz. Buna ek herhangi bir şirketin veya kişinin web sitesini hazırlayan da olabilirsiniz. Ayrıca bu ders tasarım adına da insana çok şey katıyor.

2) Microsoft'un office programlarından Word, PowerPoint ve Excel'le ilgili aldığınız dersle birlikte size yine özel sektörde iş kapıları açılıyor. (Bahsettiğim programları biliyorsunuz gibi düşünebilirsiniz, ben de öyle düşünmüştüm ama bilinmeyen ve işe yarayan o kadar çok şey var ki...)

3) Algoritmaya Giriş dersi ile birlikte bir problemin(matematik problemi değil hayatın içinden problemler) nasıl çözüleceğini ve algoritma şemalarının tasarlanışını öğrenebilir, sektörde algoritma tasarımı ile ilgili yerlerde çalışabilirsiniz. Bu ders programlamaya giriş için çok önemli. Bir problemin programını yazmadan önce kafanızda çözümünü oluşturmanız gerekir, bu dersle onu öğreniyorsunuz.

4) Alacağınız Photoshop ve Illustrator dersi ve kendinize katacaklarınız ile birlikte sektörde tasarım yönünde iş bulabilirsiniz.

5) Programlama Dilleri I ve II dersleri ile birlikte C# programlama dili hakkında ileri seviyeye ulaşabilir, kendinize katacaklarınız ile birlikte sektörde C# developer olarak çalışabilirsiniz. İlerleyen senelerde seçmeli ders olarak PHP dili de önünüze çıkıyor. Buna ek kendinizi daha fazla geliştirip software developer olarak da çalışabilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirip bir bilgisayar mühendisi gibi iş bulabilirsiniz(çabanız, azminiz burada kritik rolde). Daha fazla yazmayacağım, bölümümüzden mezunları arayan birçok şirket var, size açılan özel sektör imkanları sizin çabanıza bağlı, ders programını siz incelersiniz ama demek istediğim önemli bir şey var; alacağınız bir ders sizin kariyerinizi derinden etkileyebilir.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Dürüst olmak gerekirse ilk tercihim ODTÜ'den yanaydı, ikinci tercihim Ege Üniversitesi'ydi. Peki neden bu iki üniversite benim listemde ilk iki sırayı almıştı hemen onu da açıklayayım. Tercihimi yapmadan önce çoğu üniversitenin ders programını ve öğretim görevlilerini inceledim, ODTÜ ve Ege'yi daha üstün gördüm. Tabii ki şehir faktörü de çok önemliydi benim için. İzmir, İstanbul, Eskişehir, Ankara dışında bir şehre gitmek istemiyordum.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Kampüsün içinde olan özel bir yurtta kalıyorum. Fakülteye uzaklık yürüyerek 15 dakika.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Ege Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde verilen eğitimin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Bazen seminerler de oluyor. Bölümümüzde, ilk dönem Apple işbirliğiyle bir proje gerçekleştirildi, ikinci dönemde de Microsoft işbirliğiyle bir proje gerçekleştirildi.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


İzmir'in sosyal olarak çok iyi bir yer olduğunu gönül rahatlıkla söyleyebilirim, İzmir'in avantajlarından biri, çok fazla etkinlik yapılıyor ve kendini geliştirmek için inanılmaz fırsatlar elinize geçiyor, yeter ki isteyin. Bir sürü topluluk var, ben bunlardan IEEE'yi kendime uygun gördüm. Üniversitemizde toplulukların düzenlediği birçok etkinlik oluyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okuduğum bölümün zorluğu, bölüm hakkında çok fazla dedikodunun olması. Takmayıp, mantıklı düşünmek lazım =). Onun dışında çok zorlandığım konu yok.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Öğretim Üyelerinin çoğundan memnunum, hatta tanıştığıma inanılmaz sevindiğim hocalarım var. Gerçekten inanılmaz derecede yardımcı oluyorlar, yeter ki siz bir şeyler üzerine çalışın ve yardım isteyin. Proje yapmaya teşvik eden hocalarımız var, bir proje fikriyle yanına gittiğinizde size yardımcı olacaktır. Onun dışında bazı hocalarımızla çok güzel samimiyetimiz var, odasına gidip konuşabiliyoruz, birlikte okul dışında bir yerde kahve içip sohbet edebiliyoruz.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus+ ile birlikte İsveç, Almanya, Bulgaristan gibi yerlerde yarım dönem veya tam dönem değişim programına katılabiliyorsunuz. Detaylı bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz. 


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Son sınıfta okullarda öğretmenlik stajı yapma zorunluluğu var, ama bu konuda çok bilgili değilim, yanlış bilgilendirmek istemem, üzgünüm.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Benim düşüncem, iyi bir üniversitenin daha iyi olacağı yönünde. Çünkü şehirde ve üniversitede karşınıza çıkan imkanlar sizin gelişmenizde kritik rol oynuyor ve eğitim, iyi üniversitelerde daha iyi oluyor. Kendini geliştirmek isteyen biri bence kesinlikle iyi bir üniversiteyi tercih etmeli, önüne gelen imkanlar çoğu şeyi değiştirebilir.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Hedefiniz bilgisayar öğretmenliğiyse kesinlikle üniversitemizi ve tabii ki bu bölümü öneririm. Bilişim sektöründe bir yerlere gelmek istiyorsanız dediğim gibi yine bu bölüme ve üniversiteye gelip, kendinizi geliştirip ilerleyebilirsiniz, tabii bana kalırsa tercihleriniz iyi üniversitelerden yana olsun. Hedefinizin bilgisayar mühendisliği mi olduğunu kendinize tekrar sorun, her bilgisayar seven bilgisayar mühendisi olmak zorunda değil, sektörü araştırın, karşınıza çıkacak zorlukları inceleyin, sürekli kod mu yazmak istiyorsunuz bunu da bir sorgulayın, yanlış tercihte bulunmayın, çevre baskısını değil kalbinizin sesini dinleyin. Kendinize iyi bakın.


Hemen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!