Diş hekimliği masraflı mı? El becerisi mi gerektiriyor? Bir daha matematik çözmeyecek miyim? Kafanda daha onlarca soru olabilir, üzülme. Hepsini açıklığa kavuşturacağız, Ege Üniversitesi senin için preklinikten kliniğe, lisans eğitiminden doktorasına birçok şeyi anlattı. Peki ya diş hekimliği fakültelerindeki disiplin mevzusundan da haberdar mısın? İşte en çok bunu araştırmalısın, küçük bir tavsiye! Gönüllümüz hepsini bir röportajda topladı, hazır!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Hayır ben mezuna kalarak kazandım. İlk senemde YGS sıralamam 36 bin, LYS sıralamam 32 bindi. Mezuna kaldığım sene YGS sıralamam 4 bin, LYS sıralamam 8 bindi.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Son birkaç senedir diş hekimliğine kafayı takmıştım, gerçekten çok isteyerek ve  severek yazdığım bir bölümdü. Açıkçası ailem/çevrem daha çok tıp yazmam konusunda baskı yaptılar, ki sıralamamı görünce neden tıp yazmadığımı düşünenler olmuştur mutlaka okuyanlar arasında da. Tıbbı kendime uygun görmedim ve istemedim de açıkçası. Aklım hep diş hekimliğindeydi, tıp yazsaydım keşke dediğim bir an bile olmadı. Bence meslek/bölüm seçiminde de en önemli şey bu, keşke dememek.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Tesadüfe bakın ki tam da bu konuyu geçenlerde kendi hocamla konuşmuştuk, bana mezun olduktan sonra yapabileceğimiz 5 farklı şey olduğunu söylemişti. İlki normal bir diş hekimi olarak devlet hastanesinde, özel hastanede veya kendi açtığın muayenehanede mesleğini yapmayı sürdürmek. İkinci olarak kendine uygun gördüğün bir alanda uzmanlaşarak devam etmek. Yine devlet/özel hastane veya muayenehane olabilir. Üçüncüsü akademik alanda ilerlemek. Üniversitede çalıştığınca birbirinden çok farklı vakalarla karşılaştığınız için araştırma yapmaya ve kendini geliştirmeye çok açık bir alan. Dördüncüsü tasarım sever diş hekimleri için, bir diş hekiminin halinden en iyi bir diş hekimi anlar diyerek meslek hayatlarını kolaylaştıracak araç gereçler üretmek, tasarlamak. E biraz da girişimci olursan kendi dental markanı kurabilirsin, demişti bana hocam. Son olarak beşincisi de teknolojiye ilgisi olan diş hekimleri için. Teknoloji yavaş yavaş bizim de meslek hayatımıza giriyor fakat geliştirebilmek için diş hekimlerinin yazılım bilmesi şart ve bilenlerin sayısı çok az olduğu için bu biraz ticarete dökülmüş diyebiliriz. Yanlış bilgi vermek istemem ama en basit anlatabileceğim şekil şu, bir dişin şeklini, duruşunu veya dişlerin kapanış şekillerini bilgisayara dökerken yazılım bilmenin yanında dişlerin morfolojisini de bilmek şart. Ve bu işi sadece yazılım bilen biri yapınca farklı diş şekilleri çıkıyor ortaya, buna en çok sinirlenenlerden biri belli ki benim hocam :)

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Pratik derslere daha ağırlık verdikleri için çünkü hekimlik mesleğindeki en önemli unsur bol pratik bence. Bildiğim kadarıyla hasta başına diğer üniversitelerden daha erken geçiyormuşuz.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Okula metroyla gidip geliyorum, ailemle yaşıyorum. Ama kampüs içinde bir özel yurt, bir devlet yurdu, bir de üniversitenin öğrenci köyü var.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Her sene İzmir'de düzenli olarak Diş Hekimliği Kongresi oluyor, Türk Diş Hekimleri Birliğinin (TDB) düzenlediği. Onun dışında bu sene Ege Üniversitesi Ağız Diş Sağlığı Topluluğu, Türkiye'nin en kapsamlı Diş Hekimliği Öğrenci Kongresini düzenledi ve kongreye olan ilgi muazzamdı, resmen Türkiye'nin neredeyse her yerinden öğrenci gelmişti, inanılmaz bir deneyimdi bizim için.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Yeterince kulüp var, fakat çoğunluğu aktif değil. Sosyal açıdan yeterli bulmuyorum açıkçası. Kulüplere kayıt yaptırıyoruz ama genelde tek yaptıkları Whatsapp grubu açmak oluyor.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

El becerisi çok istiyor. Geliştirilemez mi? Elbette geliştirilir. Ama çok emek ve sabır ve sabır ve sabır ve sabır istiyor. Ben 1. sınıf olduğum için bu sene genellikle dişlerin anatomilerini, yerlerini vs. öğrendik. İlerleyen senelerde dolgu, çekim, kanal tedavisi vs. öğreneceğiz. Heyecanlıyım bakalım el becerim yetecek mi ?

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Bölümün zaten kendisi zor, e asistanlarımız da bizi biraz zorluyorlar dersem yalan söylemiş olmam. Ama o da disiplin kazandırmak için, çünkü insan sağlığıyla ilgileniyoruz. Atacağımız her adım çok kıymetli. İlgi düzeylerine de iyi/kötü diye yorum yapamam çünkü bilgiyi almak isteyene veriyorlar, yani yanınıza gelip sen neden bunu böyle yaptın demezler sizin peşlerinden koşturup bir şeyler öğrenmenizi bekliyorlar.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Erasmus diğer fakültelerden farklı olarak bizde 5. sınıfta yapılabiliyor ve bildiğim gidebildiğimiz ülkeler Hollanda, Fransa, Macaristan, Almanya. Ama eğer staja gitmek isterseniz istediğiniz her yere gidebilirsiniz, tabi okulu, konaklayacağınız yeri, masrafları vs. her şeyi kendiniz ayarlayıp karşılıyorsunuz diye biliyorum.

 

 

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalin olan bölümün sonuna kadar arkasındayım. Çünkü adı olan üniversitede çok isteyerek gitmediğin bölüme ilgin git gide azalabilir. Üniversitenin adının olması bir süre sonra sana anlamsız gelebilir. Ama hayal ettiğin bölümde, üniversite hayal ettiğin üniversite olmasa bile hayatın boyunca çok seveceğin işi yapacağını bilmek hep huzur verir.

 

 

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Her bölüm gibi bu da çok zor, o yüzden sevmeden ilerletilebilecek bir olay değil. Neyi sevdiğinize ve neyi istediğinize kesin olarak karar verin, sevgiyle kalın ♥️

 

Hemen Diş Hekimliği Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!