1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Başka bir okulda okuyordum. Ege’ye yatay geçişle geldim. Önceki okulumu ilk senemde kazanmıştım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Seçtiğim bölüm tam olarak hayalim değildi. Mimarlık okumak hayallerimin arasında en baskın olanıydı. İnşaat sektöründe çalışmak istediğim için tercih döneminde mimarlık ve inşaat mühendisliği arasında gidip geldim. Bolca araştırma ve yetenek-ilgi alanı araştırmasıyla bu bölümü yazmaya karar verdim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümümün çalışma alanı çok geniş. Sahada veya ofiste çalışabiliyorsunuz. Sahada çalışmak isterseniz eğlenceli ve zorlu bir şantiye yaşamı sizi bekliyor. Ofiste çalışmak isterseniz statik projelerle ve bolca hesaplamayla uğraşmanız gerek. Şantiyenin çalışma koşulları daha gerçekçi çünkü yaptığınız işi somut olarak görebiliyorsunuz. İşinizin ilerleyişi tamamen sizin sorumluluğunuz altında oluyor. Ofiste mimarlarla beraber çalışıyorsunuz yapının statik projesiyle ilgileniyorsunuz. Devlette veya özel sektörde çalışabilirsiniz. Ayrıca inşaatın yapı dışında pek çok çalışma kolu var. Su yapılarında çalışıp baraj, su kemeri, liman projeleri vb. gibi suyla ilgili bir işte çalışabilirsiniz. Geoteknik yani zeminle alakalı işlerde çalışıp temel projelerinde uzmanlaşabilirsiniz. Karayollarında çalışıp köprü, yol yapımı, viyadük, demiryolu, karayolu gibi pek çok ulaştırma projesinde çalışabilirsiniz. Malzemede uzmanlaşıp inşaatlarda kullanılan çimento, beton, metal alaşımları, çelik gibi malzemelerle haşır neşir olabilirsiniz. İnşaat mühendisliğinin çalışma kolu gerçekten çok geniş.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Şehir faktörü benim için baya etkili oldu. İzmir’de okumak istedim. Ege Üniversitesi gerçekten çok renkli bir okul. Bölümüm açısında ise okulumuz inşaat mühendisliği eğitimi yanında işletme yöneticiliği eğitimi de veriyor. Bu sayede hem mühendis hem de yönetici vasfına sahip olup mezun olabiliyoruz.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Okulumuzun içindeki KYK yurdunda kalıyorum. Bölüme yürüyerek 10-15 dk içinde ulaşıyorum.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümüzle ilgili çok fazla seminer yok. Ama bölümümüzün altındaki yapı topluluğu ile pek çok teknik geziye gidiyoruz.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Ege Üniversitesi sosyal bir üniversite. Zor bir bölümde okuyorum. Bana okulumuzun sosyal imkanları yeterli geliyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölüm derslerimiz gittikçe zorlaşıyor ve açıkçası yüksek lisans istiyorsanız sizi hangi alanda başarılı olabileceğinize göre yönlendirebiliyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Danışman hocam ve araştırma görevlileri ilgili ve anlayışlı insanlar. Bir sorunla karşılaştığımızda yardımcı oluyorlar. Genel olarak hocalarımızda öğreten ve yardımcı olmaya çalışan insanlar.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuz erasmus imkanı sunuyor. Yüksek bir bölüm ortalaması ve ortalama bir ingilizce ile rahatlıkla erasmusa gidebilirsiniz.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bölümümüzde 2 tane zorunlu staj bulunuyor. 1 tanesi zorunlu şantiye stajı, diğeri istediğimiz koldan yapabileceğimiz bir staj. Okulum staj imkanı sunuyor. Belli bir çalışma imkanı da sunuyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence hayalim olan bölümü en iyi şehirde okumak. Okulunuzun etiketi belli bir süreye kadar üzerinize yapışır. Daha sonra karakteriniz ve bilgi birikiminiz-deneyimleriniz önemli olmaya başlar. İyi bir şehirde okumak size çok fazla deneyim katar.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Matematik ve fiziği seviyorsan; yeni bir şey oluşturma ve bunu somut olarak yapma fikri hoşuna gidiyorsa inşaat mühendisliğini seçebilirsin. Ege Üniversitesini rahatlıkla tercih listene ekleyebilirsin, İzmir sana çok şey katacaktır.


Hemen İnşaat Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!