Hem elektrik elektronik hem de sağlık tabanlı bir dal. Peki ya mezun olunca? Ar-ge sahaları mı, hastaneler mi yoksa kod yazarlığı mı? Daha sayamadığımız birçok kapı da senin becerine ve isteğine kalıyor! Bir de bu bölümü açıldığı ilk devlet üniversitesinden dinlemek varken, araştırmaya ne dersin? Biyomedikal Mühendisliği senin elinden tutmadan önce gönüllümüz tuttu, Erciyes Üniversitesi senin için anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Geçen sene sınava girip kazandım (2017 YGS-LYS),  sayısal öğrencisiyim. MF4 ile tercih yaptım, 109 bindeydim.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Bu bölümü sınav puanım açıklandıktan sonra keşfettim. Aklımda mühendis olmak hep vardı ama puanım beklediğimden biraz düşük geldi. Ben de araştırma yaparken Biyomedikal Mühendisliğini buldum. Araştırdıktan sonra da devlette bu bölümün ilk Erciyes Üniversitesinde açıldığını gördüm ve eğitim olarak da kaliteli olduğunu kanısına vardım. Tamamen kendi isteğim ve araştırmalarımla yazdım.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bölüm geleceğin meslekleri arasında yer alıyor ve değindiği konu çok önemli, sağlık. Yurt dışında popüler meslek olmakla beraber çok değerli. Ülkemize yeni yeni giren Ar-ge ile bize ihtiyaç artacak. Şu an hastaneler de biyomedikal mühendisi bulunmak zorunda, özel ya da devlet fark etmez. Aynı zamanda satış danışmanı, kod ve sistem yazarı gibi değişik alanları var. Ben henüz karar vermedim, bunun için ilerleyen yıllarda kendimi geliştirdiğim alana yönelmek istiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Başta da dediğim gibi Erciyes'te bu bölüm değerli. Geniş ve kaliteli bir kadrosu var. İlk sıradaydı tercih listemde. Ve açıkçası geleceğini düşünmüyordum, 88 bin ile kapatmıştı bölüm. Lakin puanı düştü ve ben de bu sayede girebildim. Bunda geçen yılki sınavın biraz zorlayıcı olmasından da kaynaklanıyor. Aynı zamanda Kayseri benim için güzel bir şehir çünkü memleketim, alışmak kolay oldu.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Yurtta kalıyorum. Ve okula istersem otobüs ile istersem de yürüyerek gidebiliyorum. Yürümeyi tercih ediyorum, 20 dakika sürüyor fakülteme ulaşmak. Diğer kız yurtlarında tramvay ile ulaşım çok kolay ve onlar da yürüme mesafesinde. Erkek yurtları için de geçerli bu durum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Daha birinci sınıfım ve gördüğüm kadarı ile yeterli. Zaten bir çok kol var hem bölüm hem de hobi için. Bende bunlardan birkaçına üyeyim.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Yani son derece iyi olmamakla beraber gördüğüm kadarı ile var. Çoğu hoca destekli, öğrencilerin kurduğu kulüpler oluyor.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Bölüm özellikle ikinci dönem beni zorladı. Zaten mühendislik okuyorum daha kolayı düşünülemez. Biz elektrik elektronik ve sağlık tabanlı bir dalız. Özellikle üst sınıflarda devreler ile uğraşıp sağlık alanında kodlar yazacağız. Biyoloji, anatomi ve fizyoloji gibi derslerimiz var. İlk sınıfta daha çok fizik, kimya gibi dersleri de aldım. Üst sınıflar birçok dalda olduğu gibi daha mesleki olacak. Size tavsiyem severek ve çalışmayı göze alarak gelmeniz.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Danışman hocalarımız var, araştırma görevlileri oln. Her kişiye belli bir isim atanıyor, onlarla kafamızı karıştıran ve zorlandığımız kısımları hallediyoruz.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Seneye Erasmus'a gidecek arkadaşım var bizim sınıftan. Öncelikle dil sınavına giriyorsunuz. Dil önemli bildiğiniz gibi ama öyle üst düzey bir seviye de gerektirmiyor. Okul ortalamanızın da illa ki çok çok yüksek olması şart değil. Her üniversite ve bölüm belli ülkeler ve üniversitelerle anlaşmalı oralar gidebilirsiniz sadece. Yanlış olmasın diye hangi ülkeler olduğunu maalesef söylemeyeceğim. Ama kolayca araştırarak öğrenebilirsiniz.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Daha önce gittiğim seminerlerden anladığım kadarıyla hocalarımız size referans olabiliyor. Staj yerlerimizi kendimiz buluyoruz. Özellikle stajlar çok önemli, genellikle staj yaptığın yerde işe giriyorsun.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

İlk üç tercihiniz bence çok önemli, buralara istediğiniz ve sizin sıralamanızdan yüksekleri yazmanızda fayda var. Benim ilk tercihimdi bu bölüm ve gelmez dediğim halde geldi. Bu arada gelmez deyip de çıkınca üzüleceğiniz bir tercih sakın yazmayın sonra pişman olunulabiliyor. Ve tercih listenizi araştırarak, severek yapmanızda fayda var.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Okulun zaman zaman zorladığını düşünüyorum. Özellikle bu yıl araştırma üniversitesi seçildi. Anadolu'da ve ülkemizde iyi bir üniversite olduğunu araştırınca anlayacaksınız. Bölümü özellikle sağlık alanında çalışmak isteyeceklere sonuna kadar öneriyorum. Son olarak sınav sizden önemli değil ve istediğiniz yere gelene kadar tekrar tekrar deneme şansına sahipsiniz.

 

Hemen Biyomedikal Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!