Dil öğrenmeye yatkınlığın, farklı kültürlere ilgin mi var? Hatta belki de farklı müziklere? Danslarıyla, pop müziğiyle, idolleriyle güncel dünyaya damga vuran Kore için şimdi geçmişin kapılarını aralama vakti! Her an gelişen bir edebiyat, onu öğrenmeye ve öğretmeye hevesli bir sen! Erciyes Üniversitesi senin için Kore Dili ve Edebiyatı bölümünü anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Ben merkezi geçişle yerleştiğim için önemli olan puanımdı ve Dil-3’ten 370 puanla yerleştim ama Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı ortalama 20 bin sıralamayla alıyor.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Hayır hiçbir baskı yoktu aksine hep desteklendim. 1 sene boyunca istemediğim bir bölüm okudum daha sonra hayalim olan mesleği yapmanın en önemli şey olduğunu anlayıp geçiş yaptım.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Yabancı dil bölümü olduğu için meslek alanları çok geniş. Samsung, Kia, Hundai, LG gibi şirketler Kore’ye ait olduğu için oralarda çevirmen olarak çalışabiliyoruz aynı zamanda konsolosluklarda ve hava yolu/turizm şirketlerinde iş imkanları bulabiliyoruz. Tabii ki akademisyenlik şansı da var. Ben mezun olduktan sonra Samsung’da çalışmak istiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Aslında sadece 3 üniversitede var. Bölümü seçmeden önce bütün üniversiteleri araştırdım. Kore dili alanında en iyi eğitim kadrosunun Erciyes Üniversitesinde olduğunu duyduğum için bu üniversiteyi seçtim ve hiç pişman değilim :)

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

Özel bir yurtta kalıyorum ve okula yurdumun servisiyle gidiyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Kesinlikle mevcut. Sürekli bölümümüzle ilgili konferans ve seminerler düzenleniyor.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Üniversite için çok bilgi veremem fakat Kore dili ailesi olarak biz sürekli etkinlikler düzenleyip Kore kültürünün büyük bir kısmını yaşayarak öğreniyoruz. Geleneksel Kore danslarını ve geleneksel Kore çalgı aletlerini çalmayı öğreniyoruz. Her yıl Kore Kültür Günü etkinliği düzenleyip gösteriler yapıyoruz.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Yeni bir dil öğrendiğimiz için sürekli kelime ezberlemek zorundayız bana göre en büyük zorluk bu. 3. sınıfa geçtiğimde Hanca yani geleneksel Çince öğreneceğiz ve bence kelime ezberlemekten daha zor olacak :)

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Hocalarımız hepsi gerçekten çok iyiler. Açıkçası ben bu kadar büyük bir ilgi beklemiyordum. Bize Koreceyi ve Kore kültürünü en iyi şekilde öğretmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kore Dili ve Edebiyatı bölümü olarak bir aile gibi hissettiğimizden dolayı sadece hocalarımız değil üst sınıf arkadaşlarımız da bize her konuda yardımcı oluyorlar.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Mevlana öğrenci değişim programında yararlanabiliyoruz. Bölümümüzün Kore’deki birçok üniversiteyle yaptığı anlaşma sayesinde en az 1 en fazla 2 dönem Kore’de eğitim alma şansımız da var.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Gerçekten başarılı öğrenciler olduğumuz sürece hocalarımız da bize çok yardımcı oluyorlar. Tatillerde çeşitli yerlerde staj imkanları bulabiliyoruz. Mezun olduktan sonra da aynı şekilde hocalarımızın desteğiyle iyi yerlerde işe girebiliyoruz ama dediğim gibi kendi çabalarımızla doğru orantılı bir şekilde alıyoruz bu yardımı.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Tabii ki hayalin olan bölümü seçmek. Çünkü sevdiğin ve mutlu olduğun konumda olduğun sürece başarı kapılarını kendin açabilirsin. İstemediğin bir mesleği yapmak bana göre o mesleğe de saygısızlıktır zaten bu yüzden okuduğum bölümü bırakıp istediğim yere geçtim.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Kore diline ve kültürüne gerçekten ilgi duyanlara tavsiye ediyorum. Bizler bu bölümde Kore dilini en iyi şekilde öğrenmek ve alanında en iyi çevirmenler olmak için çaba harcıyoruz ve bu bize bir sorumluluk yüklüyor. Sadece Kore dili için değil bütün yabancı diller için geçerli aslında bu. Bir dil öğrenmek ve onu kalıcı hale getirmek kolay bir şey olmadığı için öğrendiğimiz dille sürekli iç içe oluyoruz. Bütün bunları bilerek bu bölümü tercih etmelerinde fayda var :)

 

Hemen Kore Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!