1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 93 binlerdeydi. LYS sıralamam ise 4 binlerdeydi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet hayal ettiğim bölümü okuyorum. Çocukluğumdan beri pek çok meslek düşündüm. Lisedeyken de rehberlik hocamla bu konuda sık sık görüştüm ve en sonunda edebiyatı ne kadar sevdiğimi ve edebiyata dair bir iş yapmak istediğimi fark ettim. Ancak iş sıkıntısından dolayı ailem de dahil çevremdeki pek çok kişiden Edebiyat seçmememe dair baskı gördüm. Sonunda hayalimin peşinden gitmemdeki kararlılığımı görünce ailem razı oldu ve şu an hayalimdeki bölümü okuyorum.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Türk Dili ve Edebiyatı bitirdikten sonra formasyon alıp öğretmen olabilirsiniz, çeşitli dergi ve yayın evlerinde çalışabilirsiniz, yazar asistanı olabilirsiniz, arşivlerde çalışabilirsiniz, akademisyen olabilirsiniz ve daha benim aklıma gelmeyen bazı iş alanlarını deneyebilirsiniz.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Benim hayalim Erciyes Üniversitesi değildi. Başka bir üniversiteye başladım ancak üniversite kapandığı için yatay geçişle Erciyes'e geldim. Puanım çok daha iyi üniversitelere gitmeme elverirken Erciyes'i seçmemin sebebi ise yaşadığım şehirde bulunması.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Ailemle birlikte yaşıyorum.Okula tramvayla gidip geliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Hocalarımız ve bölüm başkanımız çok iyi ve ilgili insanlar. Bizi daha donanımlı hale getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Okulumuzda pek çok seminer ve sempozyum oluyor.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Malesef kulüp konusunda yeterli değil okulum.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Türk Dili ve Edebiyatı sanıldığından daha zor bir bölüm. Özellikle benim okulumun hocaları bizi biraz zorluyorlar. Önümüzdeki yıl ise okul dönemi alacağım formasyondan dolayı yoğun bir yıl olacak ve üçüncü sınıfın da zaten en zor yıl olduğu söyleniyor.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Hocalarımız alanında uzman ve bize ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan insanlar.Örneğin ben bir sıkıntım ya da sorum olduğunda istediğim hocamın kapısını çalabiliyorum.  Ancak zorlamıyorlar dersem de yalan olur.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Okulumuzun Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi programları var.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Her şey bize kalıyor. Bu bölümden mezun olduktan sonra ne yapmak istiyorsan kendin çabalamalısın.Tabii hocalardan yardım istersen elbette yardımcı oluyorlar. Ancak diğer bölümlerin bu konudaki tutumuyla ilgili bir bilgim yok.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Hayalim olan bölüm için sıradan bir üniversiteye gitmek çünkü insanın hayali bütün etiketlerden üstündür. Hem o sıradan üniversite belki sanıldığı kadar sıradan değildir :)

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Bütün olumsuz söylemlere rağmen hala Türk Dili ve Edebiyatı okumak isteyen insanların oluşu beni mutlu ediyor. Bölümüm için verebileceğim en iyi tavsiye Edebiyat ve Sosyal sınavlarına çok iyi hazırlanmaları. Ancak şunu unutmasınlar ki Edebiyat kazanması kolay okuması zor bir bölümdür ve son olarak hayaliniz neyse ondan sakın vazgeçmeyin.

Hemen Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!