Okuyacağınız ve çalışacağınız kitapları üst üste koysanız gökdelen olabilir desek, sizi korkutmuş olur muyuz? Hayır, korkmayın! Cesaret etmekle başlıyor şey! Sen de onlardan mısın; hani kendisine yapılanı bırak bir kediye yapılan haksızlığa bile tahammül edemeyenlerden? Doğru yerdesin. Burası adalet için bir çapa da senin vuracağın yer: Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Araştırma, okuma, takip. Bu bölümde bu kelimelerin hayat felsefeniz olması gerekiyor. Felsefe demişken; yalnız hukuk kitaplarıyla sınırlı kalmayıp felsefe, psikoloji, sosyoloji okumanız gerekiyor. Dünyayı anlamlandırmak için dünyayı öğrenmeniz gerekiyor. Ön yargılardan arınmanız gerekiyor. Ben yaparım mı? İşte bu! Hoş geldin avukat, savcı, hakim. Hoş geldin sen ne olmak istersen.

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. YGS 158.299 LYS ise 28.589


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Seçtiğim bölüm YGS'ye kadar hayalimdi ve çok istiyordum fakat YGS de bu kadar kötü bir sıralama yapacağımı düşünmemiştim ve sonuç açıklanınca sanırım kendimi kandırarak ben hukuk kazanamam deyip psikolojiye yöneldim. Daha sonra LYS'de böyle bir sıralama yapınca biraz da babamın baskısıyla hukuk tercihi yaptım. Ama şu an zerre pişman değilim iyi ki bu bölümdeyim.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Hukukun diğer eşit ağırlık bölümlerine göre yelpazesi daha geniş. Hâkim, savcılık, avukatlıktan tut da noterlik, valilik, müsteşarlığa kadar her alanda kamu ya da özel hiç fark etmez görev alabilirsin. Benim şu anlık hedefim avukat olmak.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Aslına bakarsak sıralamama en yakın ve sıralamama göre eğitim seviyesi en iyi olan okul Erzincan Üniversitesiydi. Köklü bir üniversite olması en önemli özelliği diyebilirim. 1987 yılından bu yana iyi bir akademik kadrosuyla eğitime devam ediyor.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


İlk senemde yurtta kalmak daha mantıklı geldiği için özel yurtta kaldım. Ama yeni yapılan KYK yurtları çok temiz ve güzel bana çıkmadığı için özel yurdu tercih ettim. Eğer KYK yurtlarında kalacaksanız -birkaç yurt hariç- 2 vasıta değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Fakültemiz kampüsten ayrı bir yere kurulu. Bu yüzden üniversite otobüslerinden ayrı otobüslere binmek gerekiyor. Ama çok fazla sıkıntı çekmiyoruz.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Okulumuzda çok fazla seminer yapılmıyor özel günler haricinde. Fakat kulüpler her hafta bir konu üzerinde konuşabileceğimiz tartışma tarzı bir ortam hazırlıyor.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Maalesef Erzincan'ın en kötü yanı bu sosyal faaliyetlerimiz çok kısıtlı. Aslında fakültemizde kulüp yeteri kadar var. Ama sınırlı şeyler yapabiliyoruz. Örneğin at binme, kayak yapmaya gidiyoruz başka da doğru dürüst etkinliğimiz olmuyor. Ayrıca üniversitemizin her hafta Batum, Erzurum, Karadeniz turları oluyor.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Hukuk fakültesinin zorluğu çok fazla araştırma isteyen bir bölüm. Sürekli yargıtay kararları çıkıyor ve onları takip etmen gerekiyor. Güncel olaylara ister istemez hakim olmak zorundasın. Hiçbir şekilde durağan bir bölüm değil sürekli kendini geliştirip okumak zorundasın. 1. Sınıf bölümün en kolay yılı diyebiliriz. Ama liseden yeni çıktığımız için ve bölüm ile ilgili doğru düzgün bir bilgiye sahip olmadığımız için hemen hemen herkes afallıyor.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bu hocalardan hocalara çok değişiklik gösteriyor. Bizden çok fazla şey bekliyorlar. Normal bir üniversite öğrencisinin sahip olduğu bilginin 3 belki de 4 katı fazla şey istiyorlar. Sürekli güncel olayları takip edip araştırmamızı istiyorlar. Özellikle ana dersimizin hocaları ayrı zorluyor. Ama kendini göstermeye çalışırsan özellikle araştırma görevlisi hocalar çok fazla üstüne düşüyorlar yeter ki bir şeyler öğrenmek istediğini belli et ve onlara kanıtla.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Her üniversite olduğu gibi Erasmus yurtdışı imkanı sunan bir proje. Sınavına girip geçersen anlaşmalı olan okullarda 1 yıl eğitim görebilirsin.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bildiğim kadarıyla okul bittikten sonra staj imkanımızı kendimiz yaratıyoruz. Okul staj ya da çalışma işleriyle ilgilenmiyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Bence önemli olan çok iyi bir üniversitede okumak değil de istediğin bölümde kendini çok fazla geliştirebilmek. Çünkü tanıdığım arkadaşlarım Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde okuyorlar çok fazla seminer, konferans imkanları olduğu halde gitmiyorlar. İlk amacınız istediğiniz bölümü okumak olsun istemediğiniz bir okula gitseniz bile kendini geliştirerek iyi ama kazanamadığın okulun standartlarına gelebilirsin ya da iyi bir ortalama yaparak istediğin okula geçebilirsin. Her şey sende bitiyor.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


2 tane tavsiye verebilirim herkese hem eşit ağırlık hem sözel hem sayısal hem de dilcilere:

1) Elinizden gelenin en iyisini yapın yani hedefiniz ve geleceğiniz için çok çalışın.

2) Umudunuzu kaybetmeyin hedefinizden siz istemediğiniz sürece vazgeçmeyin. Unutmayın ki güneş bir gün sizin için doğacak !


Hemen Hukuk Fakültesi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!