Gittikçe çağa ve geleceğe yönelen mesleklere rağbet artıyor, yeni bilim insanlarının her zaman arkasındayız! Tam da bu hayal için yaşayanlara göre bir bölüm, Moleküler Biyoloji ve Genetik. Durağanlığı sevmeyen, gelişen işlerin peşinden koşturmaya aşık bireyler için biçilmiş kaftan! Bu yolda Erzurum Teknik Üniversitesinden kendine katabileceklerini ise iyi araştırman gerek, seviyorsan durma, devam et!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

YGS ve LYS sıralamamı hatırlamıyorum maalesef.

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

Üstteki soruya daha net burada cevap vermiş olayım. Ben küçük yaşımın verdiği heyecan ve düşüncesizlikle öncesinde hiç istemediğim bir bölümü tercih edip gittim daha sonra sevmediğim bir işle ömür geçiremeyeceğim düşüncesiyle tekrar sınava girdim ve gerçekten hayalim olan bu bölümü kazandım.

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

Çok güzel şeylerin başarılacağı bölüm. Ben durağan olmayı sevmediğimden, gelişen bir şeyleri kovalamayı istediğimden dolayı hep bu bölümü istedim. Yurt dışı ile çok şey katılabilir bu bölümde edinilen bilgilere. Okulların yurt dışı imkanı sunduğu dönemlerdeyiz. Değerlendirilebilir. Ben bu iş imkanı konusunu çok dar tutmuyorum. Deneyimlerimle şunu anladım ki sadece okuduğun bölümü sevmek önemli, eğer seversen işsizlik endişesi hiç de sarmıyor seni. Çünkü kendindeki o mutluluk her kapının açılacağı güvenini veriyor.

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

Açıkçası benim puanım buna yetti diyeydi :) Hiç pişman değilim ama okulum yeni bir okul olduğu için sunduğu imkanlar harikaydı, hocalarla iletişim kurmakta hele ki bizim bölüm gibi bir alanda bilgiye ulaşmak bu denli önemliyken hiç sıkıntı çekmedim. Çok değerli, bilgili, üst eğitimli hocalar (Amerikada ve diğer çeşitli ülkelerde eğitim almış hocalar) mevcutken pişmanım desem haksızlık ederim :) Yeni üniversite oluşunun dezavantajları elbette vardı ama dediğim gibi bölümü çok seviyordum, hocalarım çok iyiydi, hiç sıkıntı çekmedim :)

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

Yurtta kaldım. Okula ulaşım konusunda da hiç sıkıntı çekmedik, sadece hava koşulları nedeniyle otobüslerin gecikmişliği çok nadir oluyordu.

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

Dediğim gibi okulum yeni ama çok değerli hocaların mevcut olduğu kongreleri bölümümüzün kulübü hazırlamıştı. Merak edenler "Erzurum Teknik Üniversitesi Nobelyum" şeklinde aratabilirler. Hocalarımız çok genç ve çok heyecanlı insanlar. Bu tarz çalışmalarda çok aktifler.

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

Bu konuda işte üzülerek hayır diyeceğim. Erzurum bilindiği üzere uzun zaman kış mevsimi yaşayan bir şehir. O yüzden sosyal aktivite olarak kayak yapmanın pek de ötesine gidemiyorsun. Fakat turlar düzenleniyordu çevre illere. O şekilde bir değerlendirme olabilir.

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

Okulum yeni oluşuyla zaman zaman sistemsel eksiklikler yaşatarak üzdü. Ama dediğim gibi hocalar yardımcı olmaktan hiç çekinmedi. Bir telefonla ulaşmak hiçbir zaman zor olmadı. Bölümün zorluğu ise sürekli takipte canlı olman gerekiyor. Sevmiyorsan asla okunacak bir bölüm değil.

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

Zorlamak yok. Çok güzel öğretenler var. Bazı hocalarımız seni bir meslektaşı olarak gördüğü için sınavlarda ya da ödev tesliminde senden o derece bir performans bekliyor. Fakat zaten kendisi o performansı sunmanı sağlayacak eğitimi ve ilgiyi sunuyor. Ödev sürecinde hocanın odasına defalarca gitme rahatlığını sunuyor. Bu gerçekten çok önemli bir ayrıntı.

 

10-Okulunun yurt dışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

Okulum kişinin kendi imkanlarını kullanmasıyla Tayvan'a gönderiyor. Hedef ülke okullarıyla yazışmaları, belgelerin gönderilmesini, yazılacak mailleri danışman hoca ayarlıyor. Okulla yapılacak mailleşmelerde yardımcı oluyor. Sadece ücretler kişiye ait. 1 senelik/yarım dönemlik lisans eğitimi, staj ya da yüksek lisans, doktora gibi imkanlar sunuyor Tayvan'da. Kendi imkanları dediğimde göz korkmasın çok ucuz bir ülke. Giden arkadaşlarım 1 senede 20 25 gibi (her şey dahil) bir harcamayla döndüklerini söylediler. Staj için İESTA (adını yanlış yazmadıysam) imkanı var. Bu program da ücretlendirmeyle alakalı bir bilgim yok maalesef :) Ve yine staj ya da lisans eğitimi için Erasmus imkanları sunuyor.

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

Hocalarımız referans olma konusunda hiç sıkıntı çıkarmıyor. Tekrar söylediğim gibi hocalardan her konuda yardım almak çok kolay. Yeni bir okul olduğu için de akademisyen olarak kalma imkanı üst düzeyde oluyor. Hocalarımızın beklentisi: "Kendiniz tek başınıza bir şeyler başarmak için gerçekten gereken emeği gösterdiğinize inanıyorsanız ama yine de başarıya ulaşamadığınızı söylüyorsanız işte o zaman bizim kapımızı çalın". Önce kendin çabala, olmadıysa bana gel diyorlar ve ilk gittiğinde gerçekten kendinin emek verip vermediğini sorguluyolar. Eğer en ufak bir hazırcılık hissedilirse geri gönderilmek çok mümkün :))

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

Ben bunu bizzat yaşamış biri olarak diyorum ki sadece sevdiğin bölüm. Gerisi etiketten başka hiçbir şey değil. Çok iyi bir üniversiteden, sevmediğin bölümle mezun ol ve hayatını sevmediğin bir bölüm üzerine kurmaya çalış. Ben sevdiğim bölüm için sınava gireceğim sene diğer bölümü terk etmeden önce kendime şunu sordum "Zemin sağlam değilse ama apartman çok güzelse oradan daire alır mısın?" Bu da tam olarak ona benziyor. Belki çok iyi para kazanacaksın, belki çok iyi iş imkanın olacak ama tamamen sevmediğin, mutlu olmadığın bir bölümdesin. Ben bunu düşününce bile çok mutsuz olmuştum. Şimdi mezunum, yeni mezun. Bu sene iş için birkaç bir şey kovalıyorum. Belki zorlanacağım ülkemiz bu bölümde gelişmemiş olduğu için. Ama kendime "Sen moleküler biyolog genetikçisin" dediğimde inanılmaz mutlu oluyorum. Çünkü bu bölümü en başından beri ne kadar istediğimi biliyorum. Bir bölümü tercih etmeden önce unvanı adınızın önüne koyun. Gerçekten iyi hissettirecek mi ? :)

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

Okulumun kötü yanlarını biraz söyleyeyim. Yaz okulu açmıyorlar, büt yok. Ama hocalar bunları göz önünde bulunduruyor. Ve ona göre sınav ya da notlandırma yapıyorlar. Sosyal aktivite sınırlı. Fakat ben gelirken gerçekten geliştirmeye yönelik çok şey vardı. Fuar merkezi yapıldı düzenli olarak fuarlar düzenlenecek. Kültür merkezleri açıldı. Yani daha detaylı şekilde Google'da da mevcuttur. Benim diyeceğim tek şey sevdiğiniz bölüm olsun. O zaman gerçekten her şey katlanılabilir hale geliyor. Bir şeyi sevmek en önemli ayrıntı.

 

Hemen Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!