Sınırlarım yok, ben her yolu denerim diye düşünüyor musun? Farklı denemeler, farklı tatlar, farklı insanlar, farklı mutfaklar ilgini mi çekiyor? Ben çayı severim fakat ice latteyi de severim mi diyorsun? Hoş geldin, Beslenme ve Diyetetik tam sana göre! Sağlık beslenmenin yanı sıra düzenli beslenmeyi de kapsayan BvD, insan sağlığı için çok önemli bir bölüm. Yalnızca zayıflatmayla da ilgilenmiyor üstelik; yaşam koçluğu, hastalıkları olan insanların beslenme kontrolü, okul çocuklarının sağlıklı beslenmesi vb. her konuyla yakından ilgilenebiliyor. Yemek ve insan olan her yerde çalışabiliyor. Eee Ela ile meslektaş olmak ister misin?

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


2. Yılımda kazandım.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Bölüm benim okul hayatım boyunca aklımda olmayan sınava hazırlanırken de aklımda olmayan hep diş hekimliği hayali kurarak ancak okul puanımın beni aşağılara itmesi ve geometri bölümünde kaydırma yaparak tesadüf eseri yolumun kesiştiği bir bölümdü. Ailem yeniden hazırlanabileceğimi söyledi sonrasında olan aksiliklerden dolayı tercih yaptım.Bir kere tercih yapacaksın çevreni kafanda sustur hayat senin hayatın.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün iş imkanları sınırsız diyebileceğim kadar fazla yemek ve insanın olduğu her ortamda her türlü çalışma fırsatı var.Hastaneler,toplu yemekhaneleri olan yerlerde çalışılabilir.Sadece bu işi para için değil insan ve insan sağlığı için yapmak isteyen adaylar iş imkanını kendisi oluşturabileceğini bilmeli. Ben henüz karar vermedim ancak bütün alanlarında kendimi denemek ve sınırlarımı görmek istiyorum.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Ben tercihlerimi yaparken 2 tercih yapmıştım diş hekimliği ve beslenme ve diyet.Atatürk Üniversitesi çok köklü çok gelişmiş ve kendini geliştirmek isteyenlere öncülük sağlayan bir üniversite. Ben Ankara ya da İstanbul istiyordum puanında yeterliydi ancak ailem şehir dışında benim için zor olacağını düşündü ben de o dönem yeni bir operasyon geçirmiştim ve sağlığım hayallerime ağır bastı pişman değilim öğrenci için güzel bir yerdir.Özellikle maddi anlamda büyük şehirler kadar hırpalamaz, çevre olarak da herkes kendi işine bakar.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Erzurum’da yaşıyorum.Okula otobüsle gidiyorum. Ulaşım imkanları gayet kolay yurtlar için ek hatlar eklenmiş durumda ulaşımla ilgili hiçbir sıkıntı yaşayabileceğinizi sanmıyorum. Kyk yurtları üniversite içinde var.Diğer yurtlar ise yakın çevrelerde konumlandırılmış biçimde.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Seminerler veriliyor. Farklı şehirlerde olan seminerler duyurulur ve yeterli bilgilendirme yapılır.Eğitim olarak beslenme ve diyet bölümü olarak tüm üniversitelerin bu bölümle ilgili olarak sıkıntısı kadro buna Atatürk üniversitesinde dahil ne yazık ki ancak olan üyelerden bizim okulumda çok başarılı iki diyetisyen var Hacettepe mezunu ikisi de zaten derslerin hepsine diyetisyen giremiyor branşlara ayrılmış bunlara gerek tıp fakültesinden,diş hekimliğinden gerek hemşirelik ve ebelik öğretim üyelerinden gelerek dersleri en güzel şekilde işleniyor.Sadece bazen eksik kaldığımızı düşünüyoruz bunun içinde okula diyetisyen alınmaya başlandı.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Sosyal anlamda gelişmiştir.Kampüs alanı Türkiye ve dünyada sayılıdır.Kulüpler etkin olarak çalışıyor.Bahar şenlikleri ve okul tanışma toplantıları önemli günler için yürüyüşler yapılır. Kafe alanları mevcuttur.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Bölüm olarak zevkli özellikle 1.sınıfta mutfak dersleri var, yemekler yapıyoruz hangi hastalar için uygun değerlendiriyorsunuz.Şuana kadar zorluklarla karşılaşmadım gelecek yılda daha çok tıp dersleri mevcut ancak bunlar bize belli standartlarda veriliyor.3.sınıf ise artık diyet listeleri hazırlama öğretiliyor.4.sınıf genel olarak hastane stajına çıkıp belli kliniklerden hastalarla ilgileniyorsunuz.Hocalarınızdan eksiklerinizi kapatmaya çalışıyorsunuz. Ve artık her zorluğa rağmen GERÇEK BİR DİYETİSYEN oluyorsunuz.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Üniversite ortamından çok bilgilerini tecrübelerini nesillerce aktarılmasını isteyen bir anne baba gibiler.Bazıları özel hayatımızla dahi ilgilenip yardımcı olmaya çalışıyorlar.Devamsızlıkla yada notlarla değil de gelecekteki bizlerle ilgileniyorlar bizleri donanımlı birer birey olmaya teşvik ediyorlar.Bugüne kadar hiç bir zaman gereksiz zorlamadılar sadece seminerlere gidin kulüplere katılın kulüp kurun derken zorladılar


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Yurt dışı için özel olarak bir şeyleri yok belirli YÖK imkanları


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Bize yeteneklerimizin hangi alanda olduğunu gösterip nerede bunu pekiştireceğimizi söylüyorlar kurum olarak nerelere başvurmamız gerektiği hakkında bilgi veriyorlar.Ancak öğrenci fazlalığı sebebiyle maalesef okul bitince işi kendimiz onlarında bize verdiği öz güven ile bulmaya çalışacağız.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Hiçbir zaman üniversiteye değil bölüme değer verilmesi gerektiği fikrimden vazgeçmedim okul bittiğinde ilk sorulacak soru ne mezunusun ? Kimse ilk hangi üniversite mezunusun demez o yüzden mesleğini seç ve başla üniversitede öğretim iyi değilse kendin çalış çabala ama ilgin dahi olmadığı bir meslek seçip mezun olunca boş boşuna geçmiş yıllarım deme.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Seminerlere katılın ancak belge almak için değil bir şeyler öğrenmek için. Yeniliklere açık olun olmaz demeyin arayın yeni şeyler. İnternetten yapılanlara bakın ve en önemlisi korkmayın, yılmayın. Başarılar dilerim. Gönlünce olsun.


Hemen Beslenme ve Diyetetik bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!