Maneviyatı hayatının merkezi haline getiren, 'Günümü güzelleştirdi.' kalıbına en çok uyan meslek belki de onlara ait. Dezavantajlı gibi görünen bireylerin hayat kalitesini artırmak birinci odakları, hem özelde hem de kamuda. Onlar birey olarak bile birer sivil toplum kuruluşu! Karakterine, beklentilerine uyuyorsa hiç durma yaz; emin değilsen gel ve oku: Eskişehir Anadolu Üniversitesi senin için Sosyal Hizmet bölümünü anlattı!

 

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

Evet ilk senemde kazandım. YGS sıralamam 175 bin. LYS 49 bin.

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Açıkçası sınav dönemi kafam çok karışıktı. Aklımda kesin yazarım diyebileceğim bir bölüm yoktu. Ama çok fazla araştırma yaptım kendime uygun olan bölüm neyse tercihimi bu şekilde yapmak istedim. Bu bölümün de benim karakterime, yapmak istediklerime ve beklentilerime uygun olduğunu düşünüyorum.

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Bölümü bitirdikten sonra Sosyal Hizmet Uzmanı unvanı alıyoruz. Adliyelerde, çocuk izleme merkezlerinde, hastanelerde, huzur evlerinde ve bunun gibi birçok alanda toplumda dezavantajlı konumda olan bireylerle onların temel ihtiyaçlara ulaşabilmesi, içinde bulundukları koşulların iyileştirilmesi için maddi kaynak ve psikolojik destek, ev ziyareti gibi uygulamalarda bulunuyoruz. Ben yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum. Mağdur kadın ve çocuklarla ya da göçmen çocuklarla çalışmak istiyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Okulumu seçmemdeki en önemli unsur şehirdi. Eskişehir üniversite hayatı için çok imkânı olan ve her açıdan dolu dolu bir şehir. Bölüm okulumuzda yeni ama giderek daha iyi olacağını düşünüyorum.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

KYK'da kalıyorum. Fakülteme yürüyerek yarım saat, tramvayla da 15 dakikada ulaşabiliyorum.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Bölümüm okulda 6 yıldır var o yüzden bazı şeyler yeni yeni gelişiyor. Ama Ankara’ya yakın olduğumuz için ulaşma imkanımız kolay oluyor (Sosyal Hizmet bölümü ilk olarak Ankara’daki okullarda açıldı).

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Kesinlikle yeterli. Gençlik Merkezleri'nde birçok kurs ve sivil toplum kuruluşu faaliyetlerini sürdürüyor. Okulda da çok fazla kulüp var ve çok güzel etkinlikler düzenliyorlar.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Her sene çok fazla dersimiz var, fakültede iki bölüm olduğu için yaz okulunda ders alma gibi bir durumumuz da maalesef olmuyor. Birinci sınıfta alan dışı çok ders var, bu bir yandan iyi bir yandan kötü çünkü hepsine ilgin olmuyor bu durum zorlayabiliyor fakat birçok alanda yeni şeyler öğrenebiliyoruz.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Şu ana kadar çok zorlayan bir hocamız olmadı ama bence biraz öyle olsalar daha iyi olabilir.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Anadolu Üniversitesi'nin yurtdışı olanaklarının geniş olduğunu biliyorum fakat bu bölümden bölüme fakülteden fakülteye değişebiliyor. Erasmus'taki kontenjanların azaltıldığını biliyorum. Bizim Erasmus anlaşmamız sadece Almanya’daki bir üniversiteyle ama bölümümüzle alakalı kurulan ilk kurumlardan biri bu açıdan bir avantaj.

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Son sene iki farklı kurumda stajımız var.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Hayalin için sıradan bir üniversite. Çünkü belki yıllarca o bölüm için çalışıp emek verdin, bir üniversitenin ismi var diye orada her şey harika olacak diye bir durum yok. Önemli olan senin mutlu ve istediğin bölümde olman, çoğu şey bizde bitiyor.

 

 

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

 

 

Öncelikle kendinizi iyi tanıyın ve hayattan beklentiniz ne, neler yapmak istiyorsunuz, nasıl bir insansınız gibi soruları kendinize sorun. Aileniz istiyor diye sıralaması yüksek diye bir bölümü seçmeyin çünkü orada olmak sizi mutlu etmeyebilir. Her şeyi araştırın hiç bilmediğiniz duymadığınız bir bölüm sizin için çok uygun olabilir.

 

Hemen Sosyal Hizmet bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!