Karşılaştırmalı Edebiyat nedir ve bu bölümün öğrencileri nelerle ilgilenir? Hangi alandan bu bölüm için tercih yapabilirsin? Kafanı karıştıran, merakını cezbeden tüm soruların cevabını senin için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü öğrencisinden dinledik ve derledik! Tüm imkanlarıyla Eskişehir'de üniversite yaşamı ve olanakları için yazıyı okuman yeterli!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk yılımda LYS-5 yani dil sınavı ile kazandım ve 20 bindeydim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Lisede yabancı dil bölümünde olduğum için ve her zaman İngilizcenin yanında başka bir yabancı dil daha öğrenmeyi istediğim için hayalim olmasa bile çok istediğim bir bölümdü. Bölüm hakkında internet üzerinden bilgi edindikten sonra, bölümü seçmemde en büyük etkisi olan kişi lisedeki İngilizce hocamdı.


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Bölümün iş olanakları gerçekten çok geniş. Kabaca tabir edecek olursam aslında bu bölümü bitirince her şey olabilirsiniz. Bölümden mezun olduğunuz takdirde bu alana kendinizi verebilir, akademisyen olabilirsiniz. Bunun dışında kendinizi hangi alanda geliştirdiğinizle ve hangi alana ilgi duyduğunuza bağlı olmak üzere özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilir, çevirmenlik, tercümanlık, yazarlık, editörlük, eleştirmenlik yapabilirsiniz. Medya ve basın yayın organlarında çalışabilirsiniz, kültür elçiliği yapabilir ve elçiliklerde çalışabilirsiniz.


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Dünyada yüzyıllardır var olan bölümümüz ülkemizde maalesef çok yeni ve yavaş tanınıyor. Osmangazi Üniversitesi'ni seçtim çünkü Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi'ni ülkemize sunan, bu ekol hakkında en bilgili en tecrübeli olan kişi Prof. Dr. Ali Gültekin'nin ESOGÜ'de eğitmen olduğunu öğrendim. ESOGÜ'yü seçmemdeki bir diğer önemli neden ise hazırlık sınıfında verilen yabancı dil eğitiminin çok iyi olduğunu öğrenmemdi ki bunun sonucunda 1 yıl içinde iyi bir Fransızca eğitimi aldım.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


2 kız arkadaşımla beraber merkezdeki bir apartta kalıyorum.Okula ulaşımım bazen tramvay bazen halk otobüsü ama en çok da okulumuza ait öğrenci servisiyle oluyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Bölümümüz bünyesinde sene içinde sürdürülen seminerler evet oluyor ama ben daha sık ve daha eğitici seminerlerin de düzenlenebileceğini düşünüyorum.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


Şehir olarak kesinlikle EVET! Eskişehir gerçekten sanata ve bilime düşkün bir şehir. Özellikle halkı 7'den 70'e tiyatroya çok önem veriyor, bunu kuşkusuz söyleyebilirim. Okuluma gelecek olursam düzenlenen faaliyetler/etkinlikler bakımından zayıf olduğumuzu düşünüyorum. Okulumuzun ve aynı zamanda Eskişehir'in de ilk tiyatro topluluğu olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (ESOGÜTT)'na üyeyim. Yıl içinde gerek okulumuzda gerek okul dışında ve hatta kendi imkanlarımızla düzenlediğimiz turnelerimiz ile şehir dışında oyunlarımızı sergileyen aktif bir topluluğuz fakat okulumuzda bu şekilde aktif olan kulüp sayısı ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda.


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Okuduğum bölümün zorluklarının kişiden kişiye değişeceğini düşünüyorum. Çok fazla incelemeye dayalı ödevler verildiği göz önünde bulundurulursa kitap okumayı, araştırma yapmayı sevmeyen insanlar için seminer dersleri en büyük zorluk olabilir.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bölümümüzdeki eğitmenlerin çoğunun ilgili olduğunu ve yardımcı olan kişiler olduğunu düşünüyorum.


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Okulumuzda hemen her bölümde Erasmus/Farabi anlaşmaları mevcut. Hatta okulumuzun en iyi Erasmus iş birliği sayılan, Avrupa'nın en eski okullarından birisi olan Paris Sorbonne Üniversitesi'ni Fransızca yabancı dil sınavını geçerek kazanabilir, eğitiminize en az bir dönem Paris'te devam edebilirsiniz! :)


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Staj imkanı sunduğunu söyleyemem. Staj yerlerimizi kendimiz ayarlıyoruz. Okul bittikten sonra da bölümün verdiği imkanlar doğrultusunda herkes kendi kariyer çizgisini belirlediği için bu konuda da ne yapmak istediğimiz bize kalıyor.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Kesinlikle hayalim olan bölümü her hangi bir x üniversitesinde okumak. Başarının iyi bir üniversitedeki zengin imkanlarla daha üst düzeye çıkabileceğine evet inanıyorum ama hem hayalin olmayan bir bölümde okunduğunda gerçekten başarılı olunacağını düşünmüyorum hem de önemli olanın üniversitenin adı olduğuna inanmıyorum. Önemli olan kendini geliştirebilmektir. X üniversitesinde de alanında en iyisi olup gayet başarılı olunabileceği kanısındayım.


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Okulumu hem bölümümü sevdiğim için hem de Eskişehir'de bulunduğu için çok seviyorum. Sınava hazırlanan üniversite adaylarına verebileceğim tek tavsiye gerçekten ne istediklerine karar vermeleri. Ne istediğinizi her zaman bilmelisiniz. Eğer Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünü hedefleyip bu bölümde başarılı olmak istiyorsanız gerçek anlamda çalışkan olmalısınız. Bölümümüz daha önce de söylediğim gibi araştırma ve sürekli yeni şeyler öğrenme odaklı bir bölüm.Tabir-i caizse bu bölümde bilgiye aç olmalısınız. Eğer gerçekten böyle bir insansanız bölüme yeni başlarkenki siz ile yıl sonundaki sizin arasındaki dağlar kadar farkı kolaylıkla fark edeceksiniz. Herkesin çok başarılı olması dileğiyle! :)


Hemen Karşılaştırmalı Edebiyat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!