1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk senemde kazandım. Tam sıralamamı hatırlamamakla beraber, yerleşme sıralamam 54 bin civarındaydı.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Evet, tüm tercihlerim bilgisayar mühendisliğiydi. Bu okul olmasa da başka bir yerde bu bölümü okuyacaktım yani. Çevremden başka bir bölümü seçmem için baskı olmadı. Ailem de zaten bu bölümü ne kadar istediğimi biliyordu.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Aslında bu biraz size bağlı. Mühendislikler içerisinde okulda verilenlerin en yetersiz olduğu bölüm galiba. Eğer okulda öğrendiklerim bana yeter derseniz, üzgünüm ama işiniz çok zor. Öte taraftan okul döneminde farklı projeler yaparak kendini geliştirmeyi başarmış bir arkadaşın açıkta kalacağını sanmıyorum. Bu bölüm insanın sürekli olarak geliştirmesini gerektiriyor. Kendinizi yakın hissettiğiniz ya da mutlu olduğunuzu düşündüğünüz bir alt alanda uzmanlaşmayı deneyebilirsiniz. Tabii buna karar vermek için okul sürecinde diğer alanlarda da çalışmalar yapmak gerekiyor. Gerek okul bünyesinde yapacağınız projeler gerekse de okuldan bağımsız yürütebileceğiniz projeler bu kararı vermenizi kolaylaştırabilir. Özel sektörde farklı alanlarda iş imkanı bulmak mümkün.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Biraz yukarıda da belirttiğim gibi bu okulu seçmemin çok özel bir sebebi yok. Sıralamam ile gelebildiğim en iyi yer burasıydı. Okuldan ziyade bölüm tercihi yaptım diyebilirim.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

İlk senemde yurtta kalmıştım. Okula ulaşımımı ise tramvay ve ardından da okul içi ulaşım hizmetiyle sağlıyordum. Şu an ise okula yürüme mesafesinde bir evde kalıyorum. Okul şehir merkezinin biraz dışında ve tramvay ile merkeze varmak 20-30 dakika sürüyor.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulumda mühendislik kulüpleri bu konularda aktifler diyebilirim. Senelik düzenlenen etkinliklerin yanında workshop ve kulüp bünyesindeki arkadaşların verdiği eğitimler de bulunmakta. Şehirde bulunan diğer üniversite olan Anadolu Üniversitesinde de etkinlikler düzenlenmekte. Ayrıca Eskişehir'den Ankara'ya ve İstanbul'a hızlı tren var. Buralarda düzenlenen etkinliklere de nispeten kolay ulaşım imkanımız bulunmakta.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bir önceki soruda da belirttiğim gibi kulüplerimiz aktif diyebilirim. Pek çok istekli arkadaş bu kulüplerde kendilerine bir yer bulabilir diye düşünüyorum. Ancak unutmamak gerekir ki kulüpler içerisindeki öğrencilerle var olan yapılar. Bu yazıyı yazdığım sırada memnun olsam da durum her zaman değişmeye müsait -hem iyi hem de kötü olarak-. Eskişehir'in de şehir olarak pek çok konuda yeterli olduğunu söyleyebilirim.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Uygulamalı derslerimiz ilk sınıftan itibaren başlıyor. Programlamaya Giriş dersinde pek çok öğrencinin zorlandığını ve dersi geçme oranının bir nebze düşük olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında temel mühendislik dersleri alıyoruz ki bu derslerden bazılarında ciddi anlamda zorlanabilirsiniz. Ancak asıl zorluk 3. sınıftan sonra başlıyor diyebilirim. Alacağınız her dersin bir de proje ödevi olacak. Henüz 3. sınıfı bitirmiş birisi olarak söylüyorum, 3. sınıfa hazırlanın. Ben her iki dönemde de beşer proje yaptım. Okulda yaptığınız projelere çokça önem verildiğini söyleyebilirim. Pek çok derste sınavlar kadar ağırlığı var ortalamaya. 3. sınıftan sonra seçmeli dersleriniz başlıyor ki çevremden duyduğumun aksine benim okulumda gerçekten aralarında seçim yapabileceğiniz birkaç ders oluyor. Ayrıca denkliğinin kabul edilmesi halinde başka bölümlerden de ders alabiliyorsunuz. İlgi alanınıza uygun olan dersleri alabilmek için biraz çabalamanız gerekebilir.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu konuda okulumun iyi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Benim ders aldığım tüm hocaların kapısı öğrenciye her zaman açıktı. Elbette, her okulda olduğu gibi, zorlayan hocalar var ama kimsenin art niyetli olmadığını söyleyebilirim.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümün Erasmus programı kapsamında Romanya, Slovenya, Hırvatistan ve Litvanya'dan bazı okullar ile anlaşmaları var. Ben bu programdan yararlanmadığım için detaylı bilgi veremeyeceğim. Bunların dışında öğrenciler kendi çabaları ile iki okul arasında bağlantı kurup gitme imkanına da sahipler ama ben bu zamana kadar bu şekilde giden görmedim.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Mezunların dahil olduğu bir e-posta grubu var. Buraya iş ilanlarının geldiğini biliyorum. Özellikle sektörde çalışan ve bu okuldan mezun olmuş kişiler, bu posta grubuna kendi çalıştıkları yerlerdeki iş ilanlarını yönlendiriyorlar. Öğrencilerin dahil olduğu e-posta grubuna da zaman zaman yarı zamanlı çalışma ya da staj imkanı sunan ilanlar atılıyor ama çok sık olmadığını söyleyebilirim. Staj konusunda kampüs içerisinde bulunan teknoparkta şansınızı deneyebilirsiniz. Ben her iki stajımı da burada bulunan şirketlerde yaptım. Ayrıca okulda staj yapma imkanınız da var. İki farklı yerde ve biri en az 10 iş günü olmak üzere toplamda 40 iş günü zorunlu staj yapmalısınız. Staj yeri ayarlama konusu ise genelde öğrenciye kalıyor.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bilgisayar mühendisliği kişinin kendi çabasıyla bir noktaya erişebildiği bir alan. Elbette iyi okullarda okumanın laboratuvar, eğitmen kalitesi vb. konularda avantajı olabiliyor ama ben yine de bölüm bazlı tercih yapmak taraftarıyım. Ayrıca tercih yapacak arkadaşlar her okulda her bölümün aynı kalitede olmadığını unutmasın. Benim okulumda elektrik ve bilgisayar mühendisliğinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Sadece okulun adı sayesinde iyi sıralamalar gerektiren pek çok yer var.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Eğer bilgisayar mühendisliği seçecekseniz, gelmeden önce biraz programlama ve algoritma çalışmak işinize yarayabilir. Ayrıca bir mühendislik öğrencisi olarak da limit, türev ve integral konularına hakim olmanızda fayda var yoksa ilk senelerde biraz zorluk çekebilirsiniz. Bu bölümde sürekli kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuzu ve her ne kadar bir üniversite de okuyor olsanız da öğrenme yükünün genelde sizin omuzlarınızda olacağını unutmayın. Bir de Eskişehir'e (özellikle sıcak bir yerden) geliyorsanız, soğuğa hazır olun :)

Hemen Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!