Sporla ne kadar ilgileniyorsun? Özel yetenekle girebileceğin bölümlerin tamamını biliyor musun? Fırat Üniversitesi Antrenörlük bölümü öğrencisi Ayşegül, tüm pozitif ve negatif yanlarıyla okulunu, öğrenciler için düzenlenen etkinlikleri ve üniversite hayatını nasıl geçirebileceğini senin için anlattı! Antrenörlük bölümünden mezun olduğunda yapacakların çok ilgini çekecek!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?


Evet ilk senemde kazandım. Özel yetenek sınavıyla okula girdim.


2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?


Evet benim hayalimdi. Antrenör olup birçok sporcu yetiştirmek istiyorum. Ailemin olumsuz yönde bir etkisi oldu fakat peşini bırakmadım ve okulu kazandım! :)


3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?


Antrenörlük okuyoruz fakat formasyon alıp öğretmen olma şansımız da var. Ben antrenör olmak istiyorum, okulu bitirdiğimizde seçtiğimiz uzmanlık dalına göre birçok spor kompleksinde çalışabiliriz veya özel okulların takımlarını çalıştırma gibi de iş olanaklarımız var. Ben ikinci sınıfı yeni bitirmeme rağmen bir spor kompleksinde antrenörlük yapıyorum. :)


4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?


Bu konuda aile baskısı devreye girdi, aslında hayalimde Samsun OMÜ vardı ve oraya hazırlandım, kazandım. Ama bir Elazığlı olarak Fırat Üniversitesi'ni de kazanınca aile baskısıyla burada kaldım. Size tavsiyem istemediğiniz yeri yazmayın. Okuması gerçekten zor oluyor.


5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?


Evde kalıyorum ve kampüs şehir merkezinde olduğu için otobüs kullanmam yeterli oluyor.


6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?


Aslında hiçbir seminerle karşılaşmadım ben. Olmuşsa da ben gözden kaçırmışım.


7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?


İş yapan kulüpler var mühendislik fakültesinin yaptığı birçok proje de var insanlar araştırıp gitmek isterse yapabileceği sınırlı da olsa etkinlik oluyor ama onun dışında üniversitenin eğlence olarak çok bir şeyini görmedim ben. :/


8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?


Aile diye bir zorluğu var, onları dinlemeyip bu bölümü yazıp boşta kalma korkusu da arada sırada oluşmuyor değil ama derslere asılıp en iyi şekilde mezun olmaya bakacağız. :) 3. sınıfta almamız gereken bir formasyon olacak bunun yorgunluğu olacak ve 4. sınıfta sanırım mezun olmak için hazırlamamız gereken bir tez olması lazım göz korkutan bu bence.


9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?


Bir iki tane hoca dışında zıtlaşmadığımız sürece dersinden kalabileceğimiz hoca, çalışıp geçemediğimiz ders olmuyor eğer dersle ilgili bir şeyler yapıp başarmak istiyorsak onlar da sizinle ilgileniyorlar ve yardımcı olmak için sorularınızı yanıtsız bırakmıyorlar. :)


10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?


Erasmus denilen bir program var; İngilizceden oluşan yazılı ve sözlü iki basamaktan oluşuyor. 50 baraj puan, sonra fakülteye verilen kontenjan ve sizin fakültede kaçıncı olduğunuza göre kazanma durumunuz oluşuyor. Eğitimini veya stajını yurt dışında yapma imkanı sağlıyor.


11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?


Okulu bitirmek için zorunlu bir staj yapmamız gerekiyor zaten bunun içinde üst sınıflardan zorlananı görmedim hala fakat okulu bitirdikten sonra evet her şey kendi elimizde bence.


12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?


Görüldüğü üzere sırf istediğim bir bölümü okumak uğruna Fırat Üniversitesi'ndeyim çünkü benim için çok para kazanmak , mühendis, doktor, mimar olarak anılmak değil yaptığı işte en iyi olarak anılmak daha önemli, hayalimdeki sporcuları yetiştirmek onların madalyalı halleriyle poz vermek için çalışmak istiyorum! :) Hayalinizin peşinden gidin bence. :)


13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?


Birçok üniversiteye özel yetenek sınavlarıyla giriyorsunuz. Gitmek istediğiniz her okulun farklı bir parkuru var ve siz ona çalışmaya aylar öncesinden başlıyorsunuz, ne kadar isterseniz kazanmanız o kadar kolay oluyor. Bunun yanında ÖSYM’nin yaptığı sınavlardan da ne kadar yüksek bir puan alırsanız sizin için o kadar iyi oluyor son olarak etki eden şey de lise diploma puanınız. Beden eğitimi öğretmeni olmak veya antrenör olmak isteyen arkadaşlar ilk önce gitmek istediğiniz üniversiteyi seçin ve biraz araştırın imkanlarınız doğrultusunda bir kursa yazılıp çalışın. ÖSYM'nın sınavına ve okul derslerinize de çalışmayı unutmayın! :)


Hemen Antrenörlük Eğitimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!