"Algoritma zekası nedir ve yazılım mühendisliği ile ilgisi ne?", "Herkes yazılım öğreniyor bu mühendislerin farkı nedir?", diyorsan senin için sürekli gelişen ve büyüyen bu ekosistemde geleceğe yön verecek bir meslek olan yazılım mühendisliğini okuyandan dinledik! Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 1 sınıf öğrencisi Selin, okulunu, bölümünü senin için anlattı!

1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

 

2015 mezunuyum normalde. Bir yıl fazladan hazırlandım. Hatta bu dönemde soru bükücü gruplarında aktif olarak yer aldım. Herhangi bir dershane vs. desteğim yoktu. Elimden geleni yaptım. Sıralamam kötüydü birçok arkadaşıma göre. Ama ben olabileceğim en iyi yerde olduğumu düşünüyorum. :)

 

 

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

 

 

Aslına bakarsak hayalim değildi. Hatta fizik tedavi isteyerek mezun kaldım. Kendi bölümümü de tercihlerden birkaç gün önce buldum. Ama çok cazip geldi. İlgimi çekmediğini söylersem yalan olur. Ailem sağ olsunlar bana her konuda desteklerdi bu dönemde. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar. 2 yıl dershaneye gittim ama ilçeden merkeze gittiğimden dolayı pek bir faydasını göremedim. Herhangi bir baskı yoktu. Ama araştırdığımda herkes bu bölümün çok iyi olduğunu söyledi. Ve şimdi buradayım. :)

 

 

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

 

 

Sanılanın aksine iş alanımız çok geniş. Üniversite birçok imkan da sağlıyor. Ben Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olarak sıfır temel ile geldim bu bölüme. Kafamda yeni yeni oluşan hedeflerim var tabii ki. Ama ilerideki senelerde tam oturacağını düşünüyorum.

 

 

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

 

 

Fırat Üniversitesi mühendislikleri ile ünlü bir üniversite. Hatta Türkiye sıralamasında 6. ve dünya sıralamasında 400. sırada. Hatta şu an daha da önlerde yer alıyor olabilir. Doğuda olduğundan dolayı yeterli ilgiyi göremediği kanaatindeyim. Birçok üniversiteden çok daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim.

 

 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

 

 

İsteğe bağlı hazırlık okudum. Geçen sene DSİ’nin kız öğrenci konuk evinde kalıyordum. Orada da çok rahattım. Ufak tefek sıkıntılar tabii ki oldu ama gülümseyerek hatırlayacağım bir seneydi benim için. Bu yıl evde kalıyorum. Evim üniversitenin hemen çıkışında. Yürüyerek teknoloji fakültesine gitmem 15-20 dakikamı alıyor. Üniversite içinde otobüsler de var tabii ki onları da kullanıyorum arada.

 

 

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

 

 

Okulumda eğitim veren hocalarım çok iyiler. Ellerinden geleni yapıyorlar. Ama bana göre sadece okulda aldığınız eğitim yeterli gelmiyor çoğu bölümde. Bizim bölüm de böyle. Hele ki temeliniz benim gibi hiç yoksa baya uğraş vermeniz gerekebilir. Şahsen hala yeterli seviyeye ulaştığımı düşünmüyorum. Hocalarım da hep söyler, algoritma zekası zamanla gelişir. Emek vermeniz çok önemli bu meslekte. Ek olarak okul kulüpleri sürekli olarak seminerler, etkinler düzenliyorlar. Bilgi almak isterseniz dışarıdan da katılım gösterebilirsiniz.

 

 

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

 

 

Sosyal olarak kesinlikle yeterli değil burası. Hatta tam tersi yapacak çok bir aktivite yok. Her şey sizin elinizde bu konuda. Tüm imkanları değerlendirmeye çalışıyorum. Mesela ben ilk sene çok iyi bir tiyatro ekibindeydim. Bu yıl dersler yoğun olduğundan dolayı katılamadım. Yapmak isterseniz halk eğitim kursları vs. topluluklar tabii ki var. Fakat gezilecek yerlerin pek olduğunu söyleyemem.

 

 

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

 

 

Okuduğum bölüm zaten en zor mühendisliklerden birisi. Bundan dolayı sınavlarda da zorluyorlar bizi. Yazılım alanı birçok insanın ilgisini çeken bir alan olduğundan dolayı sizi farklı kılacak ek yeteneklere ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunun için sadece okuldaki dersler yetmiyor. Çok fazla pratik yapmak gerekiyor.

 

 

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

 

 

Bu hocadan hocaya değişen bir konu. Bazı hocalarımız bir kodu yazarken tek bir kelimenin nereden geldiğini dahil anlatırken bazı hocalarımız tamamen bize bırakıyor. Bana göre her şeyin ayrıntılı açıklanması daha iyi. Çünkü gerçekten tüm bilgiler birbirine girebiliyor.

 

 

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

 

 

Teknoloji fakültesi yazılım mühendisliğinin İngilizce eğitim veren bölümü de var. Ben diğer bölümdeyim. Ama merak eden olursa buradan sorularına cevap bulabilirler. :) httpuyaz.tek.firat.edu.tr/tr/node/133

 

 

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

 

 

Teknoloji fakültesi olarak 2. ve 3. sınıfta zorunlu staj yapmamız gerekiyor. Son sene ise bir dönem boyunca iş yeri eğitimi göreceğiz. Zaten en çok bu imkândan dolayı teknoloji fakültesini seçtim. Araştırırken imza yetkisi hakkında baya araştırma yapmıştım. Artık teknoloji fakültesi mezunlarının da imza yetkisi var. Bu olaydan dolayı da mühendislik fakültesi ile bir farkımız kalmadı.

 

 

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

 

 

Ben her zaman hayallerinin peşinden koşan bir insan oldum. Her zaman da bunu tavsiye ederim. Ama eğer şartlar el vermiyorsa daha fazla uğraşmanıza, elinizdeki imkanlarla EN İYİ nerede olabileceğinizi düşünerek hareket etmelisiniz. Tabii ki bunu yaparken de yapacağınız mesleği yapabilir miyim diye düşünmek de gerekli. Çünkü bana göre mesleğini seven bir insanın aşamayacağı engel yok! :)

 

Hemen Yazılım Mühendisliği bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!